Rüyalar Hakkında Bilgiler

Rüyalar Hakkında Bilgiler

Rüyalar hakkında bilgiler herkes tarafından merak edilmekle birlikte, bu noktada her kafadan bir ses çıkmaktadır. Kimler rüya görür, hangi rüyalar çıkar… gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Belki çok sık rüya görüyor; belki de gördüğünüz rüyaları unutuyorsunuz. Tüm bunların sizin için bir anlamı var mı; yoksa her şey kendi akışında mı gerçekleşiyor, hemen bu bilgileri gözden geçirelim.

■ Her gördüğümüz rüyayı hatırlamaz, hatırladığımız rüyaların da sadece %10’lık kısmını aklımızda tutabiliriz. Uyandıktan sonraki beş dakikalık zaman içerisinde, gördüğümüz rüyaların yarısı kadarını unutmuş oluruz. Uyanmanın üzerinden geçen on dakikanın sonrasında ise rüyalarımızdan aklımızda kalan sadece %10’luk bir kısımdır.

Kimler Rüya Görür?

■ Rüyalar hakkında bilgiler merak edilirken belki de en çok, görme engellilerin rüya görüp görmediği merak edilmektedir. Doğuştan görme engelli olan kişilerin gördükleri rüyalar, görebilmek ya da koklamak veya dokunmak ile yani beş duyu organı ile ilgilidir. Ancak sonradan görme engelli olan kişiler herkes gibi görsel rüyalar görebilirler.

■ Çok ciddi psikolojik rahatsızlığı bulunanlar dışında aslında rüya görmeyen insan yoktur. Ama kimilerimiz rüya görmediğimizi düşünürüz. Bu düşünceye sahip olanlar da rüya görür; ama onların sorunu, gördükleri rüyaları çok kısa zaman içerisinde unutuyor olmalarıdır.

■ Rüyalar hakkında bilgileri merak ederken aslında pek çoğumuzun aklına takılan bir başka soru da: rüyalarımızda hiç bilmediğimiz yerlere gittiğimiz ve hiç tanımadığımız insanları görmemiz… Rüyalar alemi her ne kadar çok gizemli olsa da, aslında bize hiç tanımadığımız insanları gösterme ihtimali yok. Çünkü zihnimizin yüz tahmin edebilme yetisi yok. Ki zaten buna gerek de yok. Şöyle ki, bankada sıra beklerken, pazarda alışveriş yaparken, televizyonda haber izlerken, balkonda otururken… bile tanımadığımız binlerce insanın yüzünü görüyor ve önemsemediğimiz için unutuyoruz. Ancak zihnimiz bu yüzleri unutmayıp, her birine karakter ekleyerek rüyalarımıza sokuyor. Hepsi bu…

■ Hani, “Renkli rüyalar” tabiri vardır ya… Ama aslında hepimiz renkli rüyalar görmüyoruz. Renkli rüya tabiri aslında güzel rüyalar olarak kullanılsa da, insanların bir kısmı siyah – beyaz rüyalar görür. Bu durum 1900’lü yıllarda daha yüksek istatistiklere ulaşıyormuş; günümüzde ise sayı daha az; ama yine de siyah – beyaz rüyalar gören kişiler mevcut. Bu durumun, renkli televizyonların çıkması ile azaldığına dair bilgiler var. Ancak gerçeklik payı henüz tam olarak bilinmiyor.

■ Rüyalarımızda genellikle endişe duygusu ve olumsuzluklar barınıyor. Olumlu rüyaların görülme oranı ise olumsuzlara göre daha az.

Hangi Rüyalar Çıkar?

■ Rüyalarımızda zaman zaman ilginç nesneler, anlamsız şeyler görebiliriz. Genellikle bunları yorumlamakta zorlanır, saçma sapan şeyler olduklarını düşünürüz. Oysa ki durum tam olarak bu şekilde değildir; gördüğümüz rüyalar sembolik olabilir ve aslında bu rüyaların bir anlamları vardır. Ama biraz önce de dedik ya: rüyalar alemi farklıdır ve genellikle farklı diller kullanırlar.

■ Her gece uyuduğunuz uykunun 1 – 2 saati rüyalarla geçer. Burada yine bir yanlış bilgi karşımıza çıkıyor: “En uzun rüya beş saniyedir…” derler; ama değildir. Buna ek olarak, o 1 – 2 saat içerisinde 4 – 8 arası değişen bir sayıda rüya görürüz. Bunu 1 saatte 4 rüya olarak değerlendirirsek, bir rüyaya 15 dakika tekabül eder; ama bu sayı ortalamadır elbette.

■ Rüyalar hakkında bilgiler edinirken sadece insanların rüya görmediğini de bilmemiz gerekiyor. Hayvanların rüya gördüklerini nasıl anlarız peki? Anlatacak dilleri mi var? Yok tabi ki. Ama uyurken beyin dalgalarını takip edebilmek uzmanlar için mümkün. Aslında köpeklerin rüya gördüklerine, onları izlerken siz de şahit olabilirsiniz; bazen patilerini koşar gibi hareket ettirir ya da mırıldanırlar.

■ Bir de karabasanlar var tabi ki… Aslında bu karabasanlar tamamen insanın fizyolojik yapısı ve rüyanın görüldüğü zamanla alakalı. REM uykusunda görülen bu rüyalar daha sonra görülmüş olsa karabasan olmayacaklar. Ancak REM uykusu sırasında insan uyku felcine maruz kalıyor. Yani, rüyamızda gördüğümüz hareketlerin aynısını yapmamamız için vücudumuz kilitleniyor. Karabasanları hatırlayın: kaçmak ister kaçamaz; bağırmak ister ama bağıramazsınız. Tam bir kabusturlar.

■ Rüyalarımız bazen de gerçekle karışabilir. Hiç, tuvalete gitmeniz gerektiği bir anda rüyanızda kendinizi tuvalette görmediniz mi? Bu durum hemen hemen herkesin başına gelmiştir; ya da uyurken, yanınızda konuşan birilerinin sesini duyabilirsiniz. Otobüste giderken, yollar taşlık olduğunda ve siz tam o sırada uyurken, bir anda deprem olduğu düşüncesi ile uyanabilirsiniz. Bu durumun adı rüya karışmasıdır.

■ Erkekler rüyalarında kadınlara göre daha saldırgan olurlar. Bunun sebebi, rüyalarında daha çok erkek görmelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak kadınlar rüyalarında kadın ve erkekleri eşit oranlarda görürler. Rüyasında kavga eden bir erkeği uyurken izlediğiniz oldu mu?

■ İnsanların büyük çoğunluğu rüyalarında dejavu yaşar. Geleceğe yönelik rüyalar görenlerin sayısı ise bu insanlara göre daha azdır. Buna ek olarak, pek çok kişi gelecekten haber alabileceği rüyaları görebileceğini düşünür.

■ Bir merak edilen konu da, horlayan insanların rüya görmediğidir. Onlar da rüya görürler ama genel olarak horlayan bir insanın rüya görmediğine inanılır. Oysa ki bu bilgiyi destekleyecek bir araştırma ya da bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

■ Rüyalar hakkında bilgilerden sonuncusu ise insanların bazı arzularını rüyalarında da tatmin ediyor olabildikleridir. Bu durumu özellikle erkeklerin yaşadığı bilinse de aynı şey kadınlar için de söz konusu olabilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.