Peynir Nasıl Saklanır?

Bu yazımızda sizlere, her sabah kahvaltıda mutlaka tüketmeniz gereken, bunun yanında, yemeklere, böreklere, tostlara sıklıkla kullandığınız peynir nasıl saklanır sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Peynir saklama yolları, ve peynir saklama yöntemlerini bilmeniz önemlidir; aksi halde para verip aldığınız peynirin bozulması durumu söz konusudur. İhtiyacınız olduğunda, var olduğunu sandığınız peynirinizin kötü koktuğunu, renk değiştirdiğini görüp ortada kalmak istemezsiniz, öyle değil mi? O halde gelin peynir saklama yollarını gözden geçirmeye başlayalım…

Peynir Nasıl Saklanır?

• Yeni çıkarılan yasa ile peynir zaten artık ambalajda satılmak durumunda. Ancak peynir alırken, söz kojnusu ambalajın delinmiş olmadığından, hava almıyor olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bunun yanında, son kullanma tarihi de bakmanız gereken bir diğer noktadır. Son kullanma tarihi geçen, ya da yaklaşmış olan peyniri de almamalısınız.

• Peynir saklama yöntemlerine bakarken de şunu belirtmeliyiz: Evet, peynirler son zamanlarda ambalajı ile satılmak durumunda. Ama, bu ambalajlar genellikle plastiktir; ve plastik de sağlığa zararlıdır. Bu nedenle, peyniri aldığınız anda ambalajından çıkartıp, cam, ya da seramik bir kap içerisinde saklamanız sağlıklıdır. Normalde karanlık, nemsiz, serin bir ortamda saklanması gereken peynir için eğer bu koşullar sağlanamıyorsa, en uygun yer buzdolabı olacaktır.

• Eğer çok miktarda peynir aldıysanız, ve hepsini bir seferde tüketemeyecekseniz, peynirinizden tüketeceğiniz kadarını keserek başka bir kaba almalısınız. Sık sık buzdolabından çıkartılarak ısıtılan, sonrasında dolaba yeniden konulan peynirin, ısınma, ve soğuması, onun genel olarak yapısını bozacağından, bu durum tercih edilmemektedir. Bununla birlikte, peyniri kullanacağınızda dilimlemeniz de önemlidir. Aksi halde peynirin dilimleri hava alacaktır, bu da tercih edilen bir durum değildir.

• Peynirinizi buzdolabının en az soğuk olan kısmında saklamalısınız, ancak bu kısım, buzdolabının kapağı da olmamalı; çünkü kapak sık açıldığı için peynir bu durumdan etkilenebilir. Ancak eğer endüstriyel peynirler söz konusu ise, bu durumda saklama işlemi buzluk; ya da derin dondurucuda gerçekleştirilebilir.

• Peynirlerin saklanma süreleri de birbirinden farklıdır. Yumuşak bir yapısı bulunan beyaz peynir iki hafta, daha sert yapılı olan kaşar peyniri, ve gravyer gibi diğer türler ise daha uzun süre tazeliklerini koruyarak saklanabilmektedir.

• Beyaz peynirin, kendi tuzlu suyu içerisinde saklanması gerekirken, kaşar, örgü peynir gibi peynir türlerinin, paketin açılmasından sonra, streç ile sarılarak, hava almasının önlenmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası