Ortancaya Nasıl Bakılır?

Ortancaya Nasıl Bakılır?

Ortancaya nasıl bakılır? Evinde çiçek yetiştirmeyi seven pek çok insanın merak ettiği soru budur. Biz de sizlere ilerleyen bölümlerde ortanca bakımı nasıl yapılır ve ortanca bakımı nasıl olur sorularının yanıtlarını bu nedenle özellikle aktaracağız. Çünkü ortancanın evde aldığı ışıktan, ona verdiğiniz suya kadar her detayın ortancaya nasıl bakılır sorusunun yanıtları arasında önemli yeri bulunuyor.

Ortanca Bakımı Nasıl Yapılır?

Aslında sadece ortanca bakımı nasıl olur sorusunun yanıtı değil, tüm bitkilerin bakımında, onların doğru yerde ekilmeleri çok büyük önem arz etmektedir. Bu şu anlama gelmektedir: Her bitki her iklimde yetişmez. Bu nedenle bulunduğunuz yerin ikliminin ortancaya uygun olması önemlidir. Buna ek olarak ortancanın ışığı çok sevdiğini de belirtelim. Çiçeği konumlandırdığınız yer sabah ya da akşam güneşini mutlaka almalı.

Ancak bunun şu anlama gelmediğini de belirtmeden geçmeyelim: Hem sabah hem de akşam güneşi değil; ya sabah; ya da akşam güneşini almalıdır. Çünkü fazla güneş ve fazla ışık ortancanın yapraklarının yanmasına neden olacaktır. Işığı seven bu çiçek için yeterince ışık olmalı; fazlasından kaçınılmalıdır.

Pek çok kişi, ortanca nasıl çiçek açtırılır sorusunun yanıtını merak etmektedir. Bu noktada da bu bitkinin suyu çok sevdiğini belirtmeliyiz. Yani siz ortancayı sık sık sularsanız hem çiçek açması kolaylaşacak; hem de bitkiniz daha canlı olacaktır.

Ortancaya nasıl bakılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de bitkinin çiçeklerinin rengidir. Pembe ya da mavi ortancanın toprağını değiştirirseniz, renginin değiştiğine şahit olabilirsiniz ve bu durum sizi şaşırtabilir. Örneğin, mavi ortancayı alkali ve kireç değeri yüksek bir toprak içerisine koyarsanız, çiçeklerinin renginin pembeye döndüğüne şahit olabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, ortanca bakımı nasıl olur sorusunun yanıtında biraz önce söz ettiğimiz ışık gibi suyun da fazlasının iyi olmayacağını belirtmeden geçmemeliyiz. Islak toprak ortancalar için iyi bir seçim olmayacaktır. Ama sulamanın sık sık yapılması, bitkinin canlanması ve çiçek açması adına oldukça önemlidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.