Nitelikli Eğitim Nasıl Olmalı?

Nitelikli Eğitim Nasıl Olmalı?

Nitelikli okullar olur da nitelikli eğitim olmaz mı? Çocuklarımızın eğitimi okulda değil, evde, bizim elimizde başlar. Bu nedenle, her şeyi okuldan ve öğretmenlerden beklemek doğru değildir. Eğitimin niteliğini arttırıcı çalışmalar, anne babalar tarafından başlatılmalı; sonrasında okullarda devam etmelidir. Peki aile içerisinde başlayan nitelikli eğitim nasıl olmalı? Sizlere ilerleyen bölümlerde bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Nitelikli Eğitim Nasıl Olmalı?

■ Çocuğunuzun alışkanlıkları size benzer. Siz çocuğunuz için bir örneksiniz. Kendi yapabileceğiniz şeyleri çocuğunuza da yaptırabilirsiniz. Ama bunun için nitelikli eğitimin gerekli olduğunu da unutmamalısınız. Kendinize bir sorun: Biri size bir konuda emir verse hoşunuza gider mi? Çocuğunuzun da gitmez. Ancak, bir alışkanlık edinmesini istediğiniz çocuğunuza, o alışkanlığın yararlarını anlatabilir; hatta daha etkili olması için örneklendirebilirsiniz. Hatta oyun haline getirebilir ve kendisinin görmesini de sağlayabilirsiniz.

■ Eğitimin niteliğini arttırıcı çalışmalardan bir diğeri de, çocuğunuzun aslında bir birey olduğunu hatırlamaktır. Onun sizden farklı ilgi alanları, kendine göre düşünceleri olabilir. Bu anlamda ona, kendini geliştirmesi için fırsat vermeli, yeterli alanı açmalısınız. Çocuğunuz bu şekilde, kendini daha iyi geliştirebilecektir.

■ Eğitimin niteliği için çocuğunuzun öğretmenleri ile de sürekli iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Sizin gördükleriniz önemli, onunla paylaşımlarınız da öyle elbette… Ama çocuğunuz gününün büyük bir bölümünü okulda geçiriyor ve onu öğretmenleri takip ediyor. Bu nedenle, değişen duygu durumu ve ilgi alanlarını öğretmenleri ile mutlaka konuşmalısınız.

■ Çocuk yetiştirmek, geleceğe yararlı bir birey yetiştirmek demektir. Aynı zamanda, kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilen bir birey yetiştirmelisiniz. Bu nedenle nitelikli eğitim ciddi bir iştir. Bu noktada sezgileriniz her zaman yeterli olmayabilir. Gerekli durumlarda, onun bebekliğinden gençliğine kadar, uzmanlarla iletişim halinde olmalı ve destek alabilmelisiniz.

■ Çocuğunuzu gelecekte nelerin beklediğini, hatta sizi nelerin beklediğini bilemezsiniz. Bu nedenle, her duruma karşı hazırlıklı olmanızda yarar var. Ve bu anlamda, eğitim sigortası, eğitimin niteliğini arttıracak çalışmalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bir şey olmaz demeyin; çocuğunuza bir eğitim sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.