Nasıl Oy Kullanacağız 2018?

Nasıl Oy Kullanacağız 2018?

Nasıl oy kullanılır 2018 yılının en merak edilen sorularından bir tanesi oldu. Çünkü yaklaşan Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem Milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı olmak üzere iki farklı grup yer alıyor. Bu durum, oy pusulalarının biraz değişmesine neden oldu. Sizlere ilerleyen bölümlerde, 24 Haziran 2018 Pazar günü gideceğiniz sandıklar için, nasıl oy kullanacağım 2018 ve nasıl oy kullanacağız 2018 sorularının yanıtlarından söz edeceğiz.

Nasıl Oy Kullanacağım 2018?
Nasıl Oy Kullanacağız 2018?
Nasıl Oy Kullanılır 2018?

Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem Milletvekili seçimleri için 24 Haziran 2018’de seçmenler, hangi sandıkta oy kullanacaklarını, kısa bir zaman önce, hem seçmen sorgulama uygulamalarından öğrendiler; hem de, bağlı bulunduğu muhtarlıkta herkes, oy kullanacağı seçmen kartını bulabildi. Burada da nerede oy kullanılacağına dair bilgiler zaten yazılı durumda. Artık yanıt bulması gereken tek bir nokta var: nasıl oy kullanacağım 2018, nasıl oy kullanacağız 2018, nasıl oy kullanılır 2018?

İlk olarak size ayrılmış olan sandığa gideceksiniz ve burada size, sandık başına geçmeden önce, iki adet oy pusulası, bir adet de zarf verilecek. Verilmiş olan oy pusulalarından birinde Cumhurbaşkanını seçeceksiniz; diğerinde ise Milletvekili seçiminden yana tercihinizi kullanacaksınız.

Cumhurbaşkanının seçileceği oy pusulasının üzerinde, Cumhurbaşkanı adaylarının resimleri ve resimlerle birlikte isimleri yer alacak. Milletvekili seçilecek olan oy pusulasının üzerinde de partilerin logoları ve isimleri yazılı bulunacak. Her iki oy pusulasında da parti logosu ya da aday resimlerinin altında içi boş yuvarlak kutucuklar yer alacak. Siz mühürü, bu yuvarlak kutucuklardan, tercih ettiğinizin üzerine basacaksınız.

Oy kullanma işleminin sonrasında, size verilen her iki oy pusulasını da tek bir zarfın içerisine yerleştirerek sandığa atmanız gerekecek. Eğer oyunuzu tek bir partiden yana kullanırsanız, vermiş olduğunuz oy o partiye, eğer ittifaklardan birinden yana kullanırsanız da o ittifaka yazılacak.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.