Kuru Nane Nasıl Yapılır? Nane Nasıl Kurutulur?

Kuru Nane Nasıl Yapılır? Nane Nasıl Kurutulur?

Kuru nane nasıl yapılır sorusuna yazaylarında çok fazla yanıt aranıyor. Çünkü herkes nanenin faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarını az çok biliyor. Ve bazı kişiler bu faydalardan yararlanmak istemeleri;bazıları da nanenin tadını çok beğenmeleri dolayısı ile ondan sıklıkla yararlanıyor.

Kimilerimiz nane ile cacıklarımızı süslüyor; kimilerimiz ise çorbalarımıza nane ile lezzet veriyoruz. Kısırın olmazsa olmazı nane, salatalara ve kebaplara da muhteşem bir tat katıyor. Bir de Barış Manço’nun şarkısında da yer alan nane limon kabuğu var.Bu ikiliyi oluşturmak için ise genellikle kuru nane kullanılıyor.

Nane Nasıl Kurutur

Kuru Nane Nasıl Yapılır

Yaz aylarında naneyi bolca bulabiliyor ve tazesini her yerde kullanabiliyoruz. Ağız kokusu problemi yaşayanlar da bu sorundan taze nane ile rahatlıkla kurtulabiliyorlar. Ancak hazır nane bol iken pek çok kişi de kuru nane yapmayı istiyor. Bu noktada da kuru nane nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmaya çalışıyorlar.

Sitemiz içerisinde daha önce kuru nane nasıl saklanır sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmıştık. Ve demiştik ki sıcak ve nemli ortamlarda saklamamalısınız nanelerinizi. Dolayısı ile kuru nane yapmayı da özellikle eviniz çok sıcak ise yaz sonlarına bırakmalısınız. Ancak esen bireviniz varsa derhal kuru nane yapmaya başlayabilirsiniz.

Kuru Nane Nasıl Yapılır

Kuru Nane Nasıl Yapılır

Ancak bu noktada da dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Aksi halde yaptığınız naneler kararabilir. Ve muhtemelen siz bunu istemezsiniz. O halde nelere dikkat etmeniz gerektiğini hemen gözden geçirelim…

Kuru Nane Nasıl Yapılır?

Kuru nane nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak öncelikle pazardan istediğiniz miktarda naneyi alın. Ardından yapılış aşamalarını şu şekilde uygulayabilirsiniz:

• İlk olarak aldığınız nanelerin içerisinde bulunan yabancı otları temizleyin. Ardından da saplarından ayırdığınız naneleri içi su dolu bir kap içerisine alarak kum ve toprağının dibe çökmesini sağlayın.

• Daha sonra nanelerden azar azar alıp musluk suyunun altında ovuşturarak ama zedelemeden yıkayın ve süzülmeleri için süzgece alın. Tüm nanelere bu işlemi yaptığınızda temizleme aşamasını bitirmiş ve artık süzülmelerini bekliyor olacaksınız.

• Ortalama 15 dakika süzülen naneleri, mümkünse açık ama gölge bir alana serdiğiniz gazetenin üzerine alın. Bu noktada gazetenin temiz olması gerektiğini belirtmeye ihtiyaç yoktur muhtemelen… Ama biz yine de hatırlatmış olalım. Çünkü bu aşamadan sonra naneler bir daha temizlenmeyecek.

• Eğer kullandığınız gazetenin nanelerden dolayı ıslandığını hissederseniz, zaman zaman gazeteyi yenisi ile değiştirebilirsiniz.

• İki günün sonunda muhtemelen işlem tamamlanmış ve naneler istediğiniz gibi kurumuş olacaktır. Elinizle ovuşturup iyice ezerek cam bir kavanozun içerisine alabilirsiniz. Bu aşamada kavanozun da kuru olmasına dikkat etmelisiniz.

Kuru nane nasıl yapılır sorusunun yanıtı işte bu kadar kolay. Tek dikkat etmeniz gereken şey nanelerin lekeli ya da kararmış olmamaları gerektiği. Suyun içerisinde de çok bekletmezseniz kuru naneyi kısa sürede ve kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Nane Nasıl Kurutulur?

Nane nasıl kurutulur sorusunun yanıtı için satın alacağınız nanelerin az lekeli, kararmamış… olmalarına dikkat etmelisiniz. Ve yıkama aşamasında suyun içerisinde fazla kalmamaları gerekiyor. Aksi halde kendilerini bırakmaları ve yumuşamaları, dolayısı ile de daha geç kurumaları söz konusu.

Kuru nane hazırlamak için gereksinim duyulan tek şey taze nanedir. Elde edilen taze nane, öncelikle iyice yıkanır ve sonrasında da bir temiz bez üzerine, güneş görmeyen bir yerde serilir. Kuru nane hazırlamak için istenen ortam mümkünse serin olmalıdır. On gün kadar burada bezin üzerinde bekletilen nanelerin, on birinci günde güneş altında bırakılması gerekmektedir.

Daha sonra ise nane yaprakları saplarından ayrılır. Nane yapraklarının el ile iyice ufalanması gerekmektedir. Ufalanan nane yapraklarının kavanozlara bölüştürülerek saklanması ve gerektiğinde kullanılması gerekmektedir. Kuru nane elde edildikten sonra ayrılan nane saplarının ise farklı bir kavanoz içerisinde tutulması ve nane çayı olarak değerlendirilmesi önerilmektedir.

Nane nasıl kurutulur sorusunun bir diğer yanıtı ise nane bağlarının hiç bozulmadan ip üzerine asılmasından geçmektedir. Bu şekilde elde edilen kuru nane, kesinlikle güneş görmemelidir. Aksi halde nanenin kararması durumu söz konusu olmaktadır. Naneyi kuruturken kararmasını önlemek adına yapılması gereken, onu güneşli ve sıcak ortamlardan olabildiğince uzak tutmaktır.

Eğer evinizin kuru nane yapmak için yeterince serin ya da gölge olduğunu düşünmüyorsanız, naneleri yıkayıp kuruttuktan sonra mikrodalga ya da fırın içerisinde de kurutabilirsiniz. Aslında bu işlem kuru nane nasıl yapılır sorusunun en pratik yoludur. Saklama koşulları ise biraz önce anlattığımızla aynıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.