Limon Suyu Nasıl Saklanır Yapılır? Limon Nasıl Seçilir?

Limon Suyu Nasıl Saklanır Yapılır? Limon Nasıl Seçilir?

Limon suyu, özellikle Akdeniz bölgesinde kış aylarında hazırlanıp, yaz aylarında rahatlıkla kullanabilmek adına çok sık tercih edilmektedir. Sizlerle biraz sonra paylaşacağımız yöntemi uygulamak için limonu marketlerden değil, pazardan almanızı öneriyoruz. Bunun sebebi ise amacın zaten limon suyunun uygun fiyatla temin edilmesini başarabilmektir.

Marketlerden 6 – 7 TL’ye ve uygun fiyata alabileceğinizin belirtildiği limonu, Mersin’de bu sene pazar tezgahlarında 50 kuruşa kadar gördük. Ve hala da 1 TL’ye 1 kilo limon alabilmeniz mümkün. Bu durumu bir avantaja çevirmek istemez misiniz? Kış aylarında indirimli fiyatı 6 – 7 TL olan limonu yaz aylarında taneyle satın almak zorunda değilsiniz.

Eğer limon seçiminizi doğru yaparsanız,10 kilo limondan 4 litre limon suyu elde edebilirsiniz. Limonata içmeyi seven biri iseniz bu miktar sizin için yeterli olmayabilir. Ancak eğer limonu salatalarınıza, çorbalarınıza sıkıp, kısırın içerisinde kullanmak istiyorsanız bu miktar oldukça yeterlidir.

Kabuklarını da değerlendirip, keklerinize, salata ve çorbalarınıza koyabilirsiniz. Hatta limonun posası ile yapılan muhallebilerin de tadına doyum olmaz. Ve bunların tamamını sadece 5 – 10 TL arası bir rakama yaptığınızı söyleseniz, İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayanlar size inanmaz.

Peki tüm bunları yapmak için nelere ihtiyacınız var? Aslında bir kaç mutfak gerecinden başka hiç bir şeye dersek yalan olmaz. Eğer bir narenciye sıkacağınız varsa rafından indirebilirsiniz. İçerisinde meyve- sebze yıkadığınız büyük kaseleri dolaplarınızdan çıkartabilirsiniz. Bir bıçak ve biraz da zamanınız varsa, hemen markete koşup ihtiyacınız kadar 0.5 litrelik sular alabilirsiniz.

Eğer şehir suyu içmiyorsanız bu suları kendiniz içersiniz. Ancak eğer suya ihtiyacınız yok ve şehrinizin suyu temiz ise o zaman toptancılardan 0.5litrelik plastik şişeler alarak maliyeti daha da düşürmek de elinizde. Ancak cam şişe kullanımının kesinlikle yasak olduğunu belirtelim. Kullanacağınız kap mutlaka plastik olmalı…

Limon Nasıl Seçilir?

Limon nasıl seçilir sorusunun yanıtı için pazara,akşama yakın bir saatte gidin ki fiyat iyice düşmüş olsun. Ardından limonu alacağınız tezgahta bulunan limonların büyük olanlarını tercih edin. Ve her birini elinize alarak hafifçe sıkarak yumuşak olup olmadıklarını kontrol edin.Yumuşak limon sulu demektir. Böylece daha çok limon suyu elde edebilirsiniz.

Limon Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Limon Nasıl Seçilir

Limon nasıl seçilir sorusuna yanıt alırken dikkat etmeniz gereken tek şey limonun yumuşaklığı da değil. Aynı zamanda limon kabuğunun olabildiğince ince olması gerekli. Ancak eğer kek için limon kabuğu ayıracaksanız bir kaç tane kalın kabuklu limon da alabilirsiniz. Genellikle küçük limonların kabukları incedir. Ancak narenciye sıkacağında onları kolay sıkamazsınız. Dolayısı ile seçim aşamasında biraz çaba harcamalısınız.

Alacağınız limon miktarını ihtiyacınız olan limon suyu miktarına göre belirleyin. 2.5 kilo limondan 1 litre limon suyunu, bahsettiğimiz detaylara dikkat ederek rahatlıkla elde edebilirsiniz çünkü.

Limon Suyu Nasıl Saklanır?

Limon suyu nasıl saklanır sorusunun yanıtı için plastik şişelere ihtiyacınız var. Bu şişelerin 0.5 litrelik şişeler olmaları ideal olacaktır. Bu şişeleri, eğer damacana ile su alıyorsanız marketlerden; yoksa toptancılardan temin edebilirsiniz. Ardından eğer marketten aldıysanız, içlerinde bulunan suları boşaltın ve sonrasında şişeleri ters çevirerek içlerinde bulunan suyun tamamen süzülmesini sağlayın.

Limon Suyu Nerede Saklanır

Limon Suyu Nasıl Saklanır

Daha sonra sıkmış olduğunuz limonların suyunu bu şişelerin içerisine doldurarak şişelerin ağzını sıkıca kapatın. Limon suyu nasıl saklanır sorusunun tam yanıtı için şişeleri buzdolabınızın derin dondurucu ya da deep freeze bölümüne yerleştirin. Kullanacağınız zamana kadar burada kalmalarında hiç bir sakınca bulunmuyor. Buz olarak kalacaklarını da unutmayın ki donduklarında telaşa kapılmayın.

Limon Suyu Nasıl Yapılır?

Limon suyu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk olarak satın almış olduğunuz limonları güzelce yıkayın. Ve bir bez üzerine sererek kurumalarını sağlayın. Ardından yanlamasına olmak kaydı ile ortadan ikiye bölün ve narenciye sıkacağında sıkın. Ardından pet şişelere ya da plastik bardaklara doldurarak buzdolabının deep freeze ya da derin dondurucu bölümlerinde saklayabilirsiniz.

Limon Suyu Yapımı

Limon Suyu Nasıl Yapılır

Yapmanız gereken tek şey kullanmak istediğiniz zaman şişelerden birini dışarı almak ve buzun erimesini sağlamaktır. Daha sonra buzdolabında saklayabilir; ihtiyacınız kadarını kullanıp, kapağını yeniden kapatmak sureti ile yeniden buzdolabına yerleştirebilirsiniz. Ancak yeniden deep freeze içerisine yerleştirmeyin.

Limon kabuklarından kalın olanları ise ister rendeleyerek, ister ince ince kıyarak; hatta isterseniz de ipli soğan doğrama makinesinden geçirerek küçük poşetlere bölüştürebilirsiniz. Bu poşetlerin tek kullanımlık olması sizin yararınızadır. Onları da deep freeze içerisine atabilir; kullanmadan 1 saat önce çıkartıp çözünmelerini sağlayabilirsiniz. Sadece limonlu kek içerisinde değil, havuçlu cevizli kek içerisinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çok değerli şu bilgiyi unutmayın: Limon kabuğunun içeriğinde bulunan De Limonen isimli madde, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapiden daha etkili olarak görülüyor. Dolayısı ile çöpe atmak yerine değerlendirmenin yollarını bulmaya çalışın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.