Kuru Nane Nasıl Saklanır? Nane Dondurucuda Nasıl Saklanır??

Kuru Nane Nasıl Saklanır? Nane Dondurucuda Nasıl Saklanır??

Kuru nane nasıl saklanır? Bu soru, yaz aylarının gelmesi ile birlikte pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Çünkü organik yaşamayı özellikle sevenler bu yaz da her yaz olduğu gibi nane kurutacaklar. MaviBoncugum içerisinde daha önce kuru nane nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmıştık.

Fakat naneyi kuruttuktan sonra saklamanın da çok önemli olduğunu herkes bilir… Özellikle de daha önce kuru nane yapmış ama kararmasına neden olmuş kişiler… Her şey bir yana, insan böyle bir durumda hem ettiği masrafa üzülüyor hem de emeğine öyle değil mi? Bu durumu önemsemeyenler de var tabi; damağa hitap etsin; görünüş önemli değil diyenler…

Kuru Nane Nasıl Yapılır

Kuru Nane Nasıl Saklanır

Fakat etrafımızda detaya o kadar çok takılan insanlar var ki siz takılmasanız bile hevesinizi kursağınızda bırakabilir ve hatta size yapmış olduğunuz kuru naneyi attırabilirler. Ama merak etmeyin. Bu yaz yaptığınız kuru nane kararmayacak. Size bunu başarmanın yollarından detaylı olarak söz edeceğiz.

Peki çorbalarımıza lezzet veren, mide bulantısına, soğuk algınlığına iyi gelen, nefes kokusunu gideren… kuru nane nasıl saklanır? Bu sorunun merak ettiğiniz tüm yanıtlarını sizlerle maddeler halinde paylaşacağız.

Kuru Nane Nasıl Saklanır

Kuru Nane Nasıl Saklanır

• Kurutup ufalayarak baharat haline getirdiğiniz naneleri temiz, kuru, cam bir kavanoz içerisine doldurun.

• Kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

• Serin, karanlık, kuru bir yerde 1 – 3 yıl aralığında salayabilirsiniz.

• Kuru naneyi doğalgaz peteği, ocak, fırın… gibi sıcak olabilecek nesnelerin yanında kesinlikle saklamayın.

• Siz ne kadar iyi sakladığınızı düşünseniz deküflenen ya da böceklenen naneyi kesinlikle tüketmeyin.

Kuru Nane Nasıl Saklanır?

Kuru nane nasıl saklanır sorusunun yanıtı ile yaş nanenin saklanma koşulları arasında büyük farklılıklar vardır. Taze naneyi demet halinde buzdolabınızın içerisine koyabilir ve herhangi bir çürüme ya da bozulma söz konusu olmadan 10 güne kadar saklayabilirsiniz. Fakat kuru naneyi aylar hatta yıllarca saklamanız mümkün.

Bunun için en ideal yöntem, kurutularak ufalanmış ve baharat haline getirilmiş naneleri cam bir kavanoz içerisine almak ve ağzını sıkıca kapatacağınız kavanozu güneş görmeyen, serin, kuru bir yerde muhafaza etmektir. Yaz aylarında da serin olarak muhafaza edebilirseniz kuru naneyi üç yıla kadar bozulmadan saklayabilirsiniz.

Kuru nane nasıl saklanır sorusunun yanıtı için, bez torba ya da ağzı kapaklı cam kavanozlardan yararlanabilirsiniz. Hazırladığınız kuru naneyi, belirtilen şeylerden hangisinin içerisine koyarsanız koyun, saklamanız gereken yer serin ve rutubetsiz olmalı ve saklama süreniz ise ortalama altı ay civarında bulunmalıdır. Böylelikle, kuru naneniz tazeliğini yitirmemiş olacaktır. Ancak bu süreyi üç yıla kadar uzatabilirsiniz…

Kuru Nane Buzdolabında Saklanır Mı?

Kuru nane buzdolabında saklanır mı? Pek çok kişi, özellikle de Mersin gibi hem çok sıcak ve hem de nemli şehirlerde yaşayanlar bu sorunun yanıtlarını merak ediyor. Çünkü onların serin ve kuru bir yer bulma şansları diğer şehirlerdekiler kadar yüksek değil. Peki kuru nane aldıklarında ya da yaptıklarında onu nasıl saklıyorlar?

Kuru nane buzdolabında saklanır mı? Gerektiğinde elbette saklanır. Ancak pek çok kişi şu hatayı yapıyor: kuru naneyi aktardan alıyor ya da kendisi yapıyor ve sonrasında bir naylon poşet ya da bez poşet içerisinde onu saklamayı tercih ediyor. Tabi diğer baharatların yanında…

Kokusu insanın içini açan kuru nane, etrafında bulunan baharatların kokusunu rahatlıkla alabilen bir baharat çeşididir. Ve eğer kokusu örneğin tarçına karışırsa, siz onu tükettiğinizde kuru nane tükettiğinizi anlamakta dahi zorlanabilirsiniz. Bu nedenle cam kavanoz kuralı buzdolabında saklanacak kuru nane için de geçerlidir.

Kuru Nane Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kuru nane dondurucuda nasıl saklanır? Pek çok kişi bu soruya da yanıt bulmaya çalışıyor. Çünkü soğuk kış aylarında pek çok kişinin evinde doğalgaz bulunuyor ve kuru nanenin ise serin bir yerde saklanması gerekiyor. Bu aşamada pek çok kişinin evinde dondurucu bulunduğunu biliyoruz. Zaten kışlık yiyecekler dondurucu içerisine konuyor.

Ancak kuru nane dondurucuda nasıl saklanır sorusuna verebileceğimiz bir yanıt yok. Çünkü dondurucudasaklanabilecek olan kuru değil yaş nanedir. Eğer kuru nane yapmak yerine pazardan aldığınız naneyi dondurucudanasıl saklayabileceğinizi öğrenmek isterseniz, bu bilgiyi size maddeler halinde şu şekilde aktarabiliriz.

• Nane yapraklarını yıkayın. Ardından da hiç suyu kalmayacak şekilde kurulayın.

• Tek kullanımlık olmak kaydı ile parçalara ayırın ve buzdolabı poşetlerinin içerisine koyun.

• Poşetlerin ağızlarını hava almayacak şekilde kapatın.

Bu şekilde taze naneyi aylarca bozulmadan muhafaza etmiş olursunuz.

Kuru Nane Nasıl Yapılır?

Kuru nane nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını uygulamak için ihtiyacınız olan şeyler: nane, pamuklu bir bez ve biraz serin bir ortam… Bu malzemelerle ilk yapmanız gereken, naneyi hafifçe sudan geçirip, kumunu, toprağını, tozunu gidermektir. Sonrasında bir süzgecin içerisinde suyunu akıtıp, ardından da temiz pamuklu bezin üzerine hazırlamış olduğunuz nanelerinizi yatırmalısınız.

Kuruması çok zaman almayacak olan nanelerinizi ondan sonra dallarından ayırmalı ve eliniz ile ufalamalısınız. İşte kuru naneyi hazırlamak bu kadar kolaydır… “Bilene kolay” diyorsanız gelin bir de kuru nane nasıl yapılır sorusunun yanıtını maddeler halinde verelim…

• Satın aldığınız naneleri saplarından ayırıp, bol su ile güzelce yıkayın ve kumu ile varsa toprağından arınmasını sağlayın.

• Süzgecin içerisine koyun ve zaman zaman elinizle çevirmek sureti ile suyunu iyice akıtmasını sağlayın.

• Serin, gölge bir yere temiz bir kağıt ya da örtü yayarak naneleri üzerine serin.

• Bu aşamadan sonra hiç bir şey yapmanıza gerek kalmaksızın naneler ortalama 5 gün içerisinde rengini kaybetmeden kuruyacaktır.

• Ardından ufalayabilir ve uygun saklama koşullarını sağlayabilirsiniz.

Son dönemlerde naneyi mikrodalga ya da fırın içerisinde kurutanlar da bulunuyor. Eğer kuru nane yapmak için serin ve gölge bir ortam sağlayamıyorsanızbu yöntemi de deneyebilirsiniz. Peki nasıl?

• Yine ilk işiniz nane yapraklarını saplarından ayırmak ve ardından naneleri bol su ile yıkamak ve süzülmelerini beklemek.

• Daha sonra da süzülen naneleri ısıya dayanıklı bir kap içerisine güzelce yayın.

• Fırın ya da mikrodalganın en yüksek ısısında ortalama 3 – 4 dakika bekletin.

• Ardından ufalayabilir ve yine saklama koşullarına uymak sureti ile gölgede kuruttuğunuz kadar uzun süre kuru nanelerinizi saklayabilirsiniz.

Kuru Nane Nasıl Kullanılır?

Kuru nane nasıl kullanılır? Güzel kokusu ile doğanın bize bir armağanı olan kuru nane, sağlık adına pek çok yararı nedeni ile taze nanenin kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Cacıkların, hatta mantının üzerine çok yakışan kuru nanenin çayı hazırlanarak yemeklerden sonra içildiğinde hazmı kolaylaştırır, limon ile karıştırılarak hazırlanan kuru nane çayı mide bulantısını gidermeye yardımcıdır.

Burada en önemli konu, kuru nane nasıl saklanır sorusunun doğru yanıtını bilmek ve uygulamaktır. Böylece ondan olabildiğince güçlü bir şekilde yararlanmış olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.