Kuru Nane Nasıl Saklanır?

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte kışlık hazırlıklarını yapmaya başlayacak olan kadınlar, naneyi de kışa hazırlık olarak kurutacak, sonrasında da bu şifa kaynağını kış aylarında pek çok farklı amaç dolayısı ile kullanacaklardır. Peki kuru nane nasıl yapılır, kuru nane nasıl saklanır, kuru nane nasıl kullanılır? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Kuru Nane Nasıl Yapılır?

Naneyi kurutarak kuru nane elde etmek için ihtiyacınız olan şeyler: nane, pamuklu bir bez, ve biraz serin bir ortam… Bu malzemelerle ilk yapmanız gereken, naneyi hafifçe sudan geçirip, kumunu, toprağını, tozunu gidermektir. Sonrasında bir süzgecin içerisinde suyunu akıtıp, ardından da temiz pamuklu bezin üzerine hazırlamış olduğunuz nanelerinizi yatırmalısınız.

Kuruması çok zaman almayacak olan nanelerinizi ondan sonra dallarından ayırmalı; ve eliniz ile ufalamalısınız. İşte kuru naneyi hazırlamak bu kadar kolaydır…

Kuru Nane Nasıl Saklanır?

Kurutularak hazırlanmış olan kuru nanenin saklanması için, bez torba, ya da ağzı kapaklı cam kavanozlardan yararlanabilirsiniz. Hazırladığınız kuru naneyi, belirtilen şeylerden hangisinin içerisine koyarsanız koyun, saklamanız gereken yer serin; ve rutubetsiz olmalı, ve saklama süreniz ise ortalama altı ay civarında bulunmalıdır. Böylelikle, kuru naneniz tazeliğini yitirmemiş olacaktır.

Kuru Nane Nasıl Kullanılır?

Güzel kokusu ile doğanın bize bir armağanı olan kuru nane, sağlık adına pek çok yararı nedeni ile, taze nanenin kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Cacıkların, hatta mantının üzerine çok yakışan kuru nanenin çayı hazırlanarak yemeklerden sonra içildiğinde hazmı kolaylaştırır, limon ile karıştırılarak hazırlanan kuru naneli çay mide bulantısını gidermeye yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası