Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Kulak kiri ile hepimiz zaman zaman baş etmek durumunda kalırız. Kimilerimiz kulak kirini temizlemek için kulak çöpü kullanır, kimilerimiz ise hastane, ya da sağlık ocağına giderek kulak kirinden kurtulmaya çalışır. Ama evde kulak kiri temizlemenin mümkün olduğunu çoğumuz bilmez… Bu yazımızda sizlere kulak kiri nasıl temizlenir sorusunun farklı yanıtlarından söz edeceğiz.

Kulak Kirinin Temizlenmesi

• Evde kulak kiri temizleme yöntemleri arasında yer alan en etkili yol tuzlu su yöntemidir. Bunun için bir çay bardağı ılık suyun içerisine bir çay kaşığı ılık su eklemek gerekir. Sonrasında ister karıştırarak, isterseniz de bekleyerek suyun içindeki tuzun erimesini sağlayabilirsiniz. Eriyerek homojen bir karışım halini alan tuzlu suyun içerisine bir pamuk batırın, sonrasında pamuğun içerisinde bulunan tuzlu suyu her iki kulağınıza sıkın. Bunun için kulağınızın içine doğru pamuğu sıkmanız yeterli olacaktır. Sonra kulağınızın içerisinde tuzlu suyu ortalama 4 dakika bekletin. Ve ardından kulak kiri kulağınızın içinde yumuşamış olacaktır. Başınızı yan çevirmeniz halinde ise, kulak kirinin aktığını görebilirsiniz.

• Evde kulak kiri temizleme adına uygulanması gereken bir diğer yöntem ise oksijenli su yöntemidir. Bunun için kullanacağınız oksijenli suyu eczanelerde bulabilirsiniz. Eşit miktarda su ile oksijenli suyu karıştırın. Ardından elde ettiğiniz karışımı kulak damlası şişesine koyun. Ve yan yatıp, üstte kalan kulağınıza oksijenli su karışımından bir kaç damla sıkın. Bir kaç dakika aynı şekilde yatmaya devam edin. Sonrasında da başınızı yan çevirerek kulağı aşağıda bırakıp temizlenmesini sağlayın.

• İspirto, ve beyaz sirke karışımı ile de kulak kirinden kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken, her iki malzemeyi eşit miktarda, bir kase içerisinde karıştırmaktır. Sonrasında karışıma pamuk batırmalı; ve pamuktan kulağınızın içerisine 2 – 3 damla beyaz sirkeli karışımdan sıkılmalıdır. 5 dakika bu şekilde beklemenin ardından da kulağınızı alta gelecek şekilde çevirip temizleyebilirsiniz.

• Bir şırınganın içerisine ılık su alıp, kulakların içerisine sıkarak, iki dakika beklenip, ardından kulağın temizlenmesi işlemi gerçekleştirilebilir.

Evde kulak kiri temizleme işlemi için kulak çöpü kullanacaksanız, fazla derine gitmemeli; ve çöpün mutlaka kuru olmasına da dikkat etmelisiniz.

Kulak kiri nasıl temizlenir sorusunun yanıtları arasında yer alan yöntemleri yanlış uygulamanız halinde kulak sağlığına zarar verebileceğinizi unutmamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.