KöpekBalığı İle Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?

Yaz aylarında olduğumuz, sık sık denize gittiğimiz bu günlerde, köpekbalığı görmek, bizim için her zamankinden daha olası… Genellikle kıyıda olmadıklarını bildiğimiz köpekbalıkları, yine de zaman zaman kıyıda yüzen insanların karşısına çıkabilmekte… Peki biz, köpekbalığı ile karşılaşırsak ne yapmalıyız? Köpekbalığından nasıl korunulur? Siz siz olun, bu bilgileri edinin, ama olabildiğince de bu korkutucu deniz canlıları ile karşılaşmamaya dikkat edin..

Bizim için köpekbalığı görmek, bir köpekbalığının bizi görmesinden daha olasıdır… Çünkü köpek balıklarının görme duyuları, bizim gözlerimize göre oldukça zayıftır… Ancak, köpek balıklarının görme duyularının zayıf olmasının, koku alma, ya da hissetme duyularının da zayıf olduğu anlamına gelmediğini unutmamalısınız: İşte tam da bu nedenle, köpekbalığı gördüğünüzde kesinlikle paniğe kapılmamalı, yavaş, sakin hareketlerle ondan olabildiğince uzaklaşmaya çalışmalısınız.

Koku alma; ve su içerisinde gerçekleşen titreşimleri hissetme duyuları çok gelişmiş olan köpek balıklarının, sizden herhangi bir kan kokusu almaları, size saldırma olasılıklarını arttırmaktadır. Bu nedenle herhangi bir yerinizi kesmemeye, ve bir an önce sahile çıkmaya çalışmalısınız.

KöpekBalığı İle Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?
KöpekBalığından Nasıl Korunulur?

Bir köpek balığı ile karşılaştığınızda, onun ilgisini çekmemek adına, yavaş; ve sessiz bir şekilde oradan uzaklaşmanız gerekmektedir. Vücudunuzda herhangi bir kanama; ya da kesik olduğunda, bu bölgeyi özellikle sudan çıkartmalısınız. Aksi halde, suyun içerisinde, kanın köpek balığına kadar ulaşması daha kolay olacaktır. Sahil yakınınızda ise, suyun yüzüne çıkmak yerine, dipten karaya ulaşmaya çalışmalısınız. Bu yöntem sizin, köpek balığı tarafından su yüzeyinde görünmenizden daha güvenli olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası