Konserve Yapımı Evde Konserve Yapımı Dikkat Edilecekler

Konserve Yapımı Evde Konserve Yapımı Dikkat Edilecekler

Konserve yapımı pek çok kadın için farklı anlamlar ifade ediyor. Genellikle yaz aylarında bulunan ama kış aylarında bulunmayan şeylerin konservesi yapılıyor. Buradaki amaç ise kış aylarında olmayanı da özlediğinde yaparak yiyebilme çabası. Aynı zamanda kış aylarında fiyatı pahalı olan bazı sebzeler yaz aylarında uygun fiyattan alınabiliyor.

Ve hepimiz artık biliyoruz ki ekonomi MaviBoncuğum takipçilerinden sorulur. Fakat aslında konserve yapımı çok daha farklı amaçlara da hizmet ediyor. Daha önce konserve yapmamış olabilirsiniz. Yapmış olduğunuz konserveyi beğenmemiş olabilirsiniz… Ya da konserve yapmak hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Barbunya konservesi yapımı, barbunya konservesi nasıl yapılır? Konserve zehirlenmeleri, taze fasulye konservesi nasıl yapılır? gibi çok sayıda sorunun yanıtlarını sizlerle daha önce paylaşmıştık. Bu nedenle bu sefer daha farklı bilgiler aktararak konserve yapımıyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız.

Konserve Yapımı

Konserve yapımı pek çok nedene bağlı olarak gerçekleştirilse de asıl amaç besinlerin tazeliğini korumak olmalıdır. Çünkü pek çok taze gıda maddesinin içeriğinde bol miktarda su bulunmaktadır. Ve bu su zamanla gıdaların kalitelerinin azalmasına ya da tamamen kaybolmasına neden olmaktadır. Gıdalar şu şekilde bozulurlar:

Evde Konserve Yapımı

Konserve Yapımı

• İçeriklerinde istenmeyen mikroorganizmalar oluşur; bakteri, küf ya da maya gibi…

• Nem kaybı oluşabilir.

• Oksijen ile reaksiyonlar söz konusu olur.

• Gıda enzimleri aktiviteye başlar…

Genel olarak baktığımızda taze yiyeceklerin yüzeylerinde yaşayabilen mikroorganizmalar, eğer gıda hastalıklı, çürümüş ya da böceklerden kaynaklı zarargörmüş ise gıdanın içinde de rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Aynı zamanda çoğalırlar da… Çünkü taze gıdalarda oksijen ve enzimler bulunmaktadır.

İşte bu nedenlerle konserve yapımı çok önemlidir. Pek çok amaca hizmet eder. Ancak öncesinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

• Konserve yapılacak olan gıdalar özenle seçilmeli ve dikkatlice yıkanmalıdır.

• Gereklilik halindekabukları soyulmalıdır. (barbunya gibi gıdaların)

• Hangigıdanın konservesinin nasıl yapılacağı bilinmelidir. Bazıları sıcak iken kavanozlara konulur. Bazıları ise sirke ya da limon ile bütünleştrilerek konserve haline getirilmektedir.

• Kullanılacak kavanoz ve kapakların nitelikleri kabul edilebilir olmalıdır. Aynı zamanda kaynar su ya da basınçlı kap içerisinde bekletilmeleri gerektiği de unutulmamalıdır.

Tüm bu hususlara dikkat edilerek oksijen ve enzimler yok edilir. İstenmeyen bakteri, küf ve mayanın gelişimi önlenir. Sıvı içeride hava ise dışarıda bırakılmış olur. Çünkü vakum işlemi yapılmış ve doğal contalar oluşturulmuştur.

Evde Konserve Yapımı

Evde konserve yapımı için sağlanması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullardan bazılarını maddeler halinde sıralayabiliriz:

• Konserveye konu gıda iyi seçilmeli, sonrasında özenle yıkanmalı, gerekiyorsa kabukları soyulmalı ve sonrasında konserve yapımına geçilmelidir.

Evde konserve yapımı için mutlaka hiç kullanılmamış kavanoz kapakları tercih edilmelidir.

• Tarifler güvenilir yerlerden alınmalı ve harfiyen uyulmalıdır. Aksi halde konserve zehirlenmelerine açık olunacağı unutulmamalıdır. Öyle olmasa dahi yapmış olduğunuz masraf ve harcamış olduğunuz emek boşa gidebilir. Dolayısı ile temkinli olmak çok önemlidir.

• Konserve yapımı aşamasının son detayı da doğru saklama koşullarıdır. Aksi halde yine bozulmalar ve zehirlenmeler kaçınılmaz olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.