Keten Tohumu Nasıl Saklanmalı?

Keten Tohumu Nasıl Saklanmalı?

Keten tohumu nasıl saklanmalı? Pek çok kişi tarafından kullanılan ve yanıtları merak edilen bu soru aslında keten tohumunun ne kadar değerli bir bitki; keten tohumu faydalarının ise ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serer. İçeriğinde yüksek oranda Omega-3 yağ asitleri bulunduran keten tohumu hakkında bilgisi olmayan kişi sayısı oldukça azdır. Herkes keten tohumunun pek çok soruna iyi geldiğini bilir de çok az kişi keten tohumu saklama koşullarının çok önemli olduğunu bilir. Oysa ki eğer keten tohumu nasıl saklanmalı sorusunun yanıtlarını doğru şekilde bilmez iseniz, onun bozulmasına neden olursunuz. İçeriğinde serbest radikaller üretmeye başlayan keten tohumu, sizin için yararlı değil, zararlı etki oluşturur…

Keten Tohumu Saklama Koşulları

Her şeyin öncesinde şunu belirtelim: keten tohumunu aktar ya da eczanelerden öğütülmemiş olarak alın. Ve tüketeceğiniz anda kendiniz öğütün. Aksi halde, Omega-3’ün yararlı etkilerinden istediğiniz gibi faydalanamamanız durumu söz konusu olacaktır. Peki keten tohumunu tüketeceğinizde öğüteceğinizi var sayalım. Alındıktan sonra, öğütülüp tüketilene kadar keten tohumu nasıl saklanmalı?
Keten Tohumu Nasıl Saklanmalı?

Aldığınız keten tohumunu, öğütülmüş olsun ya da olmasın, hatta keten tohumu yağı şeklinde de olsa koyu renk cam bir kavanoz ya da şişe içerisinde, buzdolabında saklayın ve ışık görmesini kesinlikle engelleyin. Keten tohumu saklama koşullarını bu şekilde sağladığınızda dahi bir kaç hafta içerisinde tüketmeniz gerekmektedir.

Öğüteceğiniz keten tohumunu, soğuk bir metal ya da zincir ile öğütün ya da dağıtın. Isı ile temas etmesinden kesinlikle kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Satın alacağınız yerde de bu koşulların sağlanmış olduğundan emin olun…

Keten tohumu nasıl saklanmalı sorusunun yanıtları bu kadar hassas ve saklama koşulları bu denli önemliyken, herkesin, özellikle de kadınların, keten tohumu faydalarından yararlanma konusunda önce doktorlarına danışmaları, önerilmemesi halinde ise kullanmak için ısrarcı olmamaları önerisinde bulunmadan geçmeyelim. Şöyle ki: içeriğinde yüksek oranda Omega-3 yağ asitleri bulunduran keten tohumu, göğüs kanseri geçiren ya da geçirmek adına risk grubunda bulunan kişiler için zararlı etkiler gösterebilmektedir. Aslında sadece keten tohumu değil, tüm şifalı bitkiler için farklı hastalıklar adına ayrıntılar söz konusu olabilir. Dolayısı ile hiç bir şifalı bitkiyi, doktorunuza danışmadan kullanmamanız önerisinde bulunmadan yazımızı noktalamamış olalım.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.