Karpuz Nasıl Seçilir?

Yaz aylarının en sevilen, fiyatı da en uygun meyvelerinden bir tanesi olan karpuz, pazardan, ya da marketten alınmasının sonrasında olgunlaşmayan bir meyve, yani, almış olduğunuz karpuzun ağırlığı, ve boyu ne kadar ise, tüketeceğiniz karpuz da öyle olacaktır. Bunun yanında, karpuzun kabak aşısı ile üretildiğini de düşünecek olursak, aklımıza, karpuz nasıl seçilir, karpuz alırken nelere dikkat etmeliyiz şeklinde sorular geliyor. Biz de bu yazımızda sizlere, karpuz alırken nelere dikkat edilmeli, onu anlatacağız…

Karpuz Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Karpuz Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Karpuz Nasıl Seçilir?

Karpuz alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada, karpuzun dış görünüşü yer almaktadır. Üzerinde çatlakları, çürük yerleri bulunan, ya da yumuşak karpuzları almayı kesinlikle tercih etmemeniz gerekmektedir.

Alacağınız karpuzun olgunlaşmış olup olmadığını anlamak için, karpuzun yine görünümüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Bildiğiniz gibi yerde yetişen karpuzun, toprak tarafında olan kısmında farklı bir renk vardır. Bu renk beyaz ise, almayı planladığınız karpuz olgunlaşmamış demektir. Sarı, ya da krem rengi olan karpuz ise olgunlaşmıştır, ve alabilirsiniz.

Almayı planladığınız karpuzun rengi parlak olmamalıdır. Aksine mat, ve bunun yanında, düzgün şekilli karpuzları seçmeye özen göstermelisiniz.

Kokusu ise, karpuzun iyi ya da kötü olduğunu anlamak için yeterli kriter değildir. Çok lezzetli olan bazı karpuzların hiç kokusunun bulunmaması bundan kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası