Karda Nasıl Yürünür?

Türkiye’nin beyaza boyandığı bugünlerde, karda nasıl yürünür sorusunun yanıtlarını bilmek önemlidir. Karda yürürken düşmek ise sık karşılaşılan bir durumdur. Karın bitip, yağmurun başlaması ile yumuşayacak olan karda yürümek ise, hepsinden daha çok dikkat gerektirir. O halde zaman kaybetmeden karda yürümek için bilmeniz gerekenleri sizlere aktarmaya başlayalım…

Karda Nasıl Yürünür?

• Ellerinizi cebinize koymadan yürüyün. Ellerinizi cebinize koymanız halinde, dengenizi sağlamakta zorluk çekersiniz. Bununla birlikte, karda yürürken düşmek gibi bir istenmeyen durumla karşılaşırsanız da ellerinizden destek alıp tutunamayacağınız için, olumsuz sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

• Elinizde torba; ya da çanta olmamalı… Karda yürümek için gerekli olan dengenin bu şekilde de bozulacağını unutmamalısınız. Aynı şekilde, düşerseniz yine ellerinizden destek alamazsınız.

• Karda yürümek için ayakkabı seçimini, altı kaymayan ayakkabılardan yana yapmanız gerekiyor. Bu, kayıp düşmemek için önemli. Eğer bu şekilde bir ayakkabınız yoksa, lastik, çivili ayakkabı kılıflarından da kullanabilirsiniz.

• Yürüdüğünüz yerin yokuş aşağı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde bir yol, sizin kaymanıza daha çok olanak sağlayacağından, tercih edilmemektedir.

• Yaşlıların herkese göre daha çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü onların kayarak düşme riskleri daha fazladır. Yaşlılarda denge kaybı gençlere göre daha fazladır; ve kemik erimesi oranı genellikle yüksektir. Düştüklerinde kırıklarla karşılaşma riskleri de, karda yürürken düşmek riski kadar yüksektir.

• Yokuş; ve merdiven olan yerlerde dikkatli olmak, tutunacak yer varsa mutlaka buralara tutunmak gerekir. Aksi halde, merdiven inerken, buraların ıslak olması dolayısı ile kayma riskiniz fazladır; ve düşmeye başladığınızda durmanız da zordur.

• Karda yürürken, mutlaka önünüze bakmalı, karşınıza çıkacak engel; ve buzları görmelisiniz.

Karda Yürürken Düşmek

Tüm dikkatinize rağmen karda yürürken düştüyseniz, üzerine düştüğünüz bölgeye fazla yük bindirmemelisiniz. Örneğin, bacağınızın üstüne düştüğünüzü farzedelim: o bacağınızın üzerine basmamalısınız. Düştüğünüz yerden kalkmakta zorlanıyorsanız çevreden yardım almalı, ya da 112’yi aramalısınız. Sonrasında bacağınızı yüksek bir yere kaldırarak o bölgede oluşan ödemin dağılmasını sağlamalısınız. Bölgeye soğuk uygulama yapmak, şişlik, ve morarmanın az olmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunları uygulamanın sonrasında en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Eğer kırık ya da çıkık durumu varsa, bölgeyi karton ile sararak, şiddetli ağrının azalmasını, sağlık kuruluşuna gidene kadar sağlayabilirsiniz. Sonrasında kesinlikle profesyonel sağlık hizmeti almanız gerekecektir.

Yaşlı bir kişinin karda yürürken düşmesi durumunda, sağlık kuruluşuna gitse; ve film çekilde dahi, çatlakların görülememesi ihtimali vardır. 10 gün kadar sonra bir film daha çekilebilir. Siz bir yetişkin olarak düştüyseniz; ve çok ağrı hissetmiyor; hatta düştüğünüz yerin üzerine basabiliyorsanız, bu da kırık olmadığı anlamına gelmez. Ağrı eşiğiniz sizi bu yanılgıya sürükleyebilir. Bu nedenle en yakın sağlık kuruluşuna kısa zamanda gitmek çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası