Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını son zamanlarda merak eden kişi sayısı oldukça fazla. Bunun sebebi aslında doğala olan yönelmeden kaynaklanıyor. Aktarlardan alınan kantaron yağının ne derece taze ve doğal olduğunu merak eden herkes, evde kendi kantaron yağını kendi yapmak istiyor. Sonrasında da kantaron yağı nasıl saklanır sorusuna yanıt aranmaya başlanıyor. İlerleyen bölümlerde sizlere hem evde kantaron yağı yapımından; hem de kantaron yağı nasıl yapılır sorusunun yanıtından söz edeceğiz. Her derde deva olduğunu bildiğimiz kantaron yağını bazen vücudumuzdaki yaralara sürüyor, bazen ise içiyoruz. Mide yaralarına dahi iyi geldiğini biliyoruz çünkü. İşte bu nedenle her evde mutlaka olması gerektiğini düşünüyoruz. Hele bir de şifalı bitkilere ve yağlara ilgimiz varsa, durum çok daha farklı.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Evde kantaron yağı yapımı büyük cam bir şişe ya da kavanoz içerisinde gerçekleştirilebilir. Çünkü bir kere yapılıp, doğru saklanması halinde bir kaç sene kullanılabilen yağlar arasında yer almaktadır kantaron yağı. Eğer malzemeniz yetersiz ise tabi ki küçük bir şişe ya da kavanoz içerisine hazırlayabilirsiniz, ama yeterli malzemeniz varsa cam şişe ya da kavanozu mutlaka kullanmalısınız. Kullanacağınız kabın malzemesi mutlaka cam olmalı. Buradaki en önemli detay, kabın büyüklüğünden çok, neyden yapıldığıdır.

Kantaron yağı nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan malzemelerden bir diğeri de, yağını hazırlayacağınız kantarondur. Kantaronun renginin sarı olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Taze ya da kurutulmuş olmasının ise bir önemi yoktur. İçerisine hazırlayacağınız cam kabın aldığı miktarda taze ya da güneşte kurutulmuş sarı kantaronun yapraklarını, çiçeklerini ya da saplarını doldurabilirsiniz. Sonrasında ise zeytinyağını kabın içerisine, kantaronların üzerine eklemelisiniz. Ancak önemli bir diğer detay da burada karşımıza çıkmaktadır. Zeytnyağı sızma ve saf olmalıdır. Zeytinyağının kalitesinin, evde kantaron yağı yapımında elde edilecek yağın kalitesini belirleyeceğini unutmadan zeytinyağı seçiminizi gerçekleştirmelisiniz.

Peki şimdiye kadar yaptıklarımıza bakarsak, kantaron yağını hazırlayacağımız cam şişe ya da kavanozun içerisine sarı kantaronları doldurduk ve üzerine de zeytinyağı ilave ettik. Artık sırayı kabın kapağını kapatmak alıyor. Beklemeniz gereken zaman 15 – 45 gün arasında değişim gösterebiliyor. Bu sürede, kavanozun, günde bir kaç saat güneş alan bir yerde beklemesi gerekiyor. Tüm gün güneş görmesine ise gerek yok. Arada bir sallamanız ve günde bir kaç saat güneş görmesi, evde kantaron yağı yapımı için istenilen yeterli koşullardır.

Son aşamaya gelinip de, evde kantaron yağı yapımı tamamlandığında, yağınızın rengi ya sarı, ya da kırmızı olacaktır. Sarı bir kantaron yağı elde edilmiş ise çiçekleri güneşte kurutulmuş kantaron kullanmışsınız demektir. Ama kırmızı renkte bir kantaron yağı ortaya çıktı ise yağın yapımı sırasında taze çiçeklerin kullanıldığını biliriz. Bu detay, kantaron yağı nasıl yapılır sorusunu sorup da uygulayan sizin için pek bir önem arz etmeyebilir; ama eğer evde hazırlandığı ya da doğal olduğu söylenen bir kantaron yağı alacaksanız, renk olayı hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Özellikle konuşulan, baze ya da kurutulmuş kantarondan hazırlanan kantaron yağının ne işe yaradığı ile ilgili bilgilere dayanarak kantaron yağı alacaksanız, kantaron yağının sarı ya da kırmızı olması sizin için önem taşıyacaktır.

Kantaron Yağı Nasıl Saklanır?

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, evde kantaron yağı yapımı doğru şekilde yapılmış ise yağınızı bir kaç sene, bozulmadan kullanabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken, kullanım ömrünü uzatmak adına serin bir yerde saklamaya özen göstermek olacaktır. Fakat yine de, rengi bulanıklaşmaya başlamış bir kantaron yağının bozulmuş olduğunu da düşünmelisiniz. Böyle bir durumda o yağı kullanmamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.