İnternetten Alışveriş – Kredi Kartı İle Nasıl Yapılır

İnternetten Alışveriş – Kredi Kartı İle Nasıl Yapılır

İnternetten alışveriş yapmayan kaldı mı? Günümüzde herkes bu duyguyu en az bir kez tatmıştır. Kredi kartı olmayanlar da bunu kapıda ödeme seçenekleri ile yapabiliyorlar. Mutfak alışverişinden kozmetiğe temizlik ürünlerinden elektroniğe internetten alınamayacak şey yok. Fakat dikkatli olunması gereken şeyler var.

Dolandırılmak bu noktada karşılaşabileceğiniz ilk sorun. Geçtiğimiz yıl, internetten fırın isteyip de eline oyuncak fırın geçen kadını haber bültenlerinde izlemiştik. Daha öncesinde ise verdiği telefon siparişine elma ile cevap verilenleri duymuştuk hatırlarsanız. Biraz tasarruf etmek adına internetten alışveriş yapıyorsunuz.

Ancak bir telefon parasına elma ya da fırın parasına oyuncak fırın satın alabiliyorsunuz. Kötü değil mi? Ancak hal böyle diye bu olanaktan yararlanmayacak mısınız? Yok mu bunun bir yolu? Var tabi ve adı da güvenli alışveriş.

Bu yöntemi kullanmanız halinde kredi kartı bilgilerinizi kaptırmanız da söz konusu değil. Peki nasıl yapılabilir? Bunun için her şeyin öncesinde, bireysel alışveriş yapmak yerine, bilinen online alışveriş sitelerini kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü bu siteler sizin haklarınızı, gerektiğinde firmalara savunabiliyorlar.

Bireysel alışverişlerinizde ise yaşadığınız durumu ispatlamakta dahi zorlanabiliyorsunuz. İstediği fırın yerine oyuncak fırın gönderilen kadını hatırlayın. Aynı yerden daha önce de terlik alışverişi yaptığını ve yanlış ürün gönderildiğini söylemişti. Demek ki aynı yerden bir daha alışveriş yapmaması gerekiyordu.

Peki güvenilir online alışveriş siteleri arasında hangi isimleri sayabiliriz? Hepsiburada, N11, Trendyol, Amazon, Gittigidiyor… en bilinen online alışveriş yapmak için seçilen siteler arasında yer alıyor. Satın aldığınız ürün size teslim edildikten sonra,2 hafta içerisinde iade edebiliyorsunuz. Yani aslında internetten alışveriş yapmak yanlış değil.

İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternetten alışveriş nasıl yapılır sorusunu, ilk kez alışveriş yapacak kişiler soruyor. Biz de kendilerine bu noktada elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Güvenli alışverişi maddeler halinde sizlere anlatacağız. Bu noktada ilk olarak güvenilir satıcıları nasıl geçebileceğinize bakalım.

Adım Adım İnternetten Alışveriş

İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır

■ Her zaman alışveriş yaptığınız bir sitede istediğiniz ürün varsa ve o site ile daha önce bir problem yaşamadıysanız rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Ancak fiyatı çok uygun bir ürünü, hiç bilmediğiniz bir sitede gördüyseniz, neden bu kadar ucuz olduğunu düşünüp şüphelenin.

Aynı ürünün bildiğiniz sitelerde olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa, aradaki fiyat farkı da çok değilse bildiğiniz siteden almayı tercih edin. Ancak eğer bilmediğiniz o siteye mecbursanız, sanal POS kullanıp kullanmadıklarına bakın. Sanal POS online ödeme demektir.

Satıcıların bu özelliği alabilmeleri adına bazı incelemelere tabi tutulmaları gerekir. Eğer bu incelemelerden başarıyla geçtilerse güvenilir olduklarını düşünebilirsiniz. Tabi tek kriter de bu değildir. Ancak bu satıcılara paraları bankalar tarafından daha geç aktarılır. Bu da size iade yapma kolaylığı tanır.

■ Alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikasına sahip olmasına önem verin. Bu sertifika sizin kredi kartı bilgilerinizin kopyalanmasını önlemek adına kurulmaktadır. Bunun, site adresinin https:// ile başlayıp başlamadığına bakarak anlayabilirsiniz. SSL bulunmayan siteleri kullanmayın.

Çünkü o an bir sorun yaşamamış dahi olsanız,alışverişiniz sırasında kartınızın kopyalanmış olmadığından hiç bir zaman emin olamazsınız. Bu da sizin için her zaman bir tehdit oluşturur.

■ Ödeme esnasında, 3D Secure sisteminin var olduğundan emin olun. Bu sistem sizin alışverişinizi, telefonunuza gönderilen bir şifre ile size onaylatır. Yani örneğin Trendyol ile alışverişiniz dolayısı ile kartınızdan 250 TL çekilmek isteniyor şeklinde bir mesaj alırsınız.

Bu alışverişi onaylamak için ekrana, telefonunuza gelen şifreyi yazmanız gerekir. Yani sizden habersiz kartınızdan para çekilmesi olasılığı sıfıra indirilmiş olur.

Banka Kartıyla İnternetten Alışveriş Yapılır Mı?

Banka kartıyla internetten alışveriş yapılır mı sorusunun aklınızı karıştırması oldukça doğal. Çünkü genellikle alışverişlerimizi kredi kartı ile yaparız. Ancak bazı banka kartları aynı zamanda kredi kartı olarak da kullanılabilmektedir. Dolayısı ile içerisinde para yüklü ise alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Banka Kartı İle İnternetten Alışveriş Yapılır Mı

Banka Kartıyla İnternetten Alışveriş Yapılır Mı

Tıpkı kredi kartı gibi kullanabileceğiniz banka kartında, kartın üzerinde yazılı kart sahibnin adı, kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu bilgilerini alışveriş sitesi ile paylaşmanız gerekecektir. Peki bu sırada dikkat etmeniz gereken başka neler var?

■ Her şeyin öncesinde kendi bilgisayarınız ya da telefonunuzdan işlem yapmaya çalışın. Çünkü tarayıcıların kredikartı bilgilerinizi kaydedebilmeleri durumu söz konusu. Aynı durum güvenli bir internet bağlantısı kullanıp kullanmadığınızla da bağlantılı. İnternet ağı da mutlaka size ait olmalı.

■ Alışveriş yapacağınız sitenin müşteri yorumlarını mutlaka okuyun. Bunun için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda şikayet siteleri ve sözlükler de işinize yarayabilir. Çünkü internet ortamında hiç bir şey saklı kalmıyor. Aynı durum almak istediğiniz ürün araştırması için de geçerli.

■ Alışveriş yapacağınız sitenin iletişim bilgilerini de mutlaka kontrol edin. Adresve telefon bilgileri olmayan siteler belki alışveriş sırasında size sorun çıkarmazlar. Ancak sonrasında yaşadığınız problemlerde kendinize bir muhatap bulamama olasılığınız oldukça yüksek.

■ Özellikle kredi kartı ya da banka kartı olmayanlar, internetten alışveriş için kapıda ödeme seçeneğini tercih ediyor. Ancak bu seçeneği size genellikle POS kullanamayan satıcılar sunuyor. Sanal POS almak için bazı incelemelerin yapıldığına daha önce değinmiştik. Bu aşamayı geçemeyenler kapıda ödeme kullanabiliyor.

Peki sizce neden incelemeleri geçememiş ve sanal POS alamamış olabilirler? İşte bu soru sizin de aklınızda soru işaretleri oluşturmalı. Ve kapıda ödemenin sizin için bir rahatlık olduğunu düşünmemelisiniz. Bu şekilde elinize farklı ürün gelebilir.

Bursluluk Kartı İle İnternetten Alışveriş Yapılır Mı?

Bursluluk kartı ile internetten alışveriş yapılır mı sorusunun yanıtlarını üniversite öğrencileri daha çok merak ediyor. Ve genel olarak pek çok kart günümüzde bu işlevi öğrencilere sunuyor. Ancak yine de kullandığınız bankanın size vermiş olduğu kartın özelliklerini kontrol etmelisiniz.

Bursluluk Kartıyla İnternetten Alışveriş Yapılır Mı

Bursluluk Kartı İle İnternetten Alışveriş Yapılır Mı

Bazı bursluluk kartları ile mağazalardan alışveriş yapabilseniz dahi bu kartlar internetten alışveriş için kapalı olabiliyor. Ancak kartınız internet alışverişlerine açık da olsa bilmeniz gereken detay, kartınızın içinde para olmasının gerekliliği. Aksi durumda bursunuz yatırıldığında, önceki ayın alışverişi için çekilebilir.

■ Mutlaka alışverişlerinizi sanal kart kullanarak yapın. Bunun için bankanızın uygulamasına girebilir ve kredi kartı olarak kullanılabilecek bir sanal kart oluşturabilirsiniz. İçerisine istediğiniz kadar limiti yükler ve belirlediğiniz zamana kadar kullanılmasına izin verirsiniz. Böylece kartınızın kopyalanma riskini azaltmış olursunuz.

İninal Kart İle İnternetten Alışveriş Yapılır Mı?

İninal kart ile internetten alışveriş yapılır mı sorusu herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle de internet ortamında alışveriş yapmaktan korkanlar bu yöntemi kullanmak istiyor.Bu noktada size ön ödemeli kartınızda para yüklü ise rahatlıkla alışveriş yapabileceğiniz bilgisini verebiliriz.

Kredi Kartı İle İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır sorunuza maddeler halinde yanıt verelim.

Kredi Kartıyla İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır

Kredi Kartı İle İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır

■ İlk olarak satın almak istediğiniz ürünü sepetinize atın.

■ Ardından Sepetinize gidin.

■ Sonrasında Ödemeye Geç butonuna tıklayın.

■ Bu aşamada sizden kredi kartı bilgileriniz istenecektir. Kart sahibinin ad ve soyadı, kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik numarası bu alanda yazmanız gereken bilgilerdir. Güvenlik numarası kartın arka yüzünde yer almakta olup 3 rakamdan oluşmaktadır.

■Ardından güvenli alışveriş için 3D Secure kutucuğunu işaretlemelisiniz.

■ Sonrasında Devam butonuna tıklamanız gerekiyor.

■ Bu sırada telefonunuza bir mesaj gelecek ve içerisinde ekrana yazmanız gereken şifre yer alacaktır.

■Şifrenizi de yazıp onayladığınızda alışveriş işleminiz tamamlanmış olur.

Maviboncugum.com olarak iyi günlerde kullanmanızı temenni ederiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.