Hayatı Anlamlı Yaşamak İçin Öneriler

Hayatı Anlamlı Yaşamak İçin Öneriler

Hayatı anlamlandırmak pek çoğumuz için önemli de olsa, hayatı anlamlı yaşamak için neler yapmamız gerektiğini tam olarak bilmiyoruz. Peki diyelim ki şu an itibari ile hayatı anlamlı yaşamak istiyoruz. Peki ama bunu nasıl yapabiliriz? Sizlere ilerleyen bölümlerde hayatı anlamlandırmak için yapabileceklerinizden maddeler halinde, genel olarak söz edeceğiz.

Hayatı Anlamlı Yaşamak İçin Neler Yapılabilir?

■ Hayatı anlamlı yaşamak demek, mutlu olmakla aynı anlama gelmemektedir. Mutlu olmak için yoğun bir sosyal hayatın yeterli olduğunu düşünebilirsiniz. Ama hayatı anlamlı yaşamak, sizin aileniz ve yakın dostlarınızla kurduğunuz iletişimdir. Bu kişilerle ağır ve zor konular hakkında sohbetleriniz olabilir; hatta sıkıldığınızı düşünebilirsiniz, ama bir zaman sonra buna değeceğini göreceksiniz.

■ Hayatı anlamlandırmak demek, tıpkı biraz önce, yakınlarla sohbet etmenin zaman zaman sıkıcı olabileceğini belirttiğimiz gibi, sizi zorlayan durumlarla karşı karşıya kalmanız şeklinde söz konusu olabilir, örneğin stres… İşiniz, sevgiliniz; hatta zorluklarla büyüttüğünüz çocuğunuz sizi strese sokabilir. Ama bunlardan kaçmak yerine üzerlerine gitmelisiniz. Tüm bunların uzun vadede size sağlayacağı kazanımları hayal etmeye ne dersiniz?

■ Hayatı anlamlandırmak için insanlara yardım etmeyi de tercih edebilirsiniz. Birileri için yapmış olduğunuz fedakarlıklarla o insanı mutlu edersiniz ve mutluluk bulaşıcıdır. Ancak veren değil de alan taraf olduğunuzda sadece siz mutlu olursunuz. Dolayısı ile karşılıklı mutluluk adına veren taraf olmayı alan taraf olmaya tercih ederek, hayatı anlamlı yaşamak için bir adım atmış olursunuz.

■ Amacı olmayan insanın gidecek bir hayat yolu da yoktur. Gittiği hayat yolu, hayatın onu sürüklediği yoldur ve yeterince tatmin edici değildir. Dolayısı ile hayatı anlamlı yaşamak istiyorsanız kendinize mutlaka yeni amaçlar edinmelisiniz. Kısa vadede istediğiniz ve sahip olduğunuz şeyler geçicidir ve sizi sadece mutlu ederler. Hayatı anlamlandırmak için ise uzun vadeli amaçlar gerekmektedir. Kendinize, elde edilmesi zaman alan ama elde edildiğinde tatmin edecek amaçlar belirleyin. Bu amaçlar arasına, insanlara yardım etmekten para kazanmaya kadar, pozitif anlamdaki pek çok şeyi ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.