Hafıza Geliştirme Nasıl Yapılır? Önemli Hafıza Geliştirme Teknikleri

Bu yazımızda sizlere, hafıza nasıl geliştirilir, ve hafıza nasıl güçlendirilir şeklindeki soruların yanıtları ile birlikte, hafıza geliştirme nasıl yapılır sorusunun da yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Kısacası, hafıza geliştirme teknikleri ile ilgili detayları yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden, hafıza geliştirme nasıl yapılır, hafıza nasıl geliştirilir, ve hafıza nasıl güçlendirilir şeklindeki soruların yanıtları arasında yer alan hafıza geliştirme tekniklerini sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Diyelim ki, hatırlanması zor kelimeleri aklınızda tutmanız gerekiyor. Bu durumda, hafıza nasıl geliştirilir dierseniz, yapmanız gereken, kelimeler arasında çağrışım yapmak olacaktır. Bir kelimeyi aklınızda tutmanız gerektiğinde, ilk olarak hayal gücünüzü kullanarak beyninizde bir olayı canlandırın. Sonrasında ise hareketli bir hal almasını sağlayın: Ardından, canlandırdığınız bu hareketli hayale espri katın. Sonrasında, bu hayaliniz için hatırlamak istediğiniz kelimeyi isim olarak kullanın. Hafıza geliştirme teknikleri arasında yer alan bu yöntem, sadece kelimeyi aklınızda tutmanızı sağlamayacak, aynı zamanda hafızanızın canlı olmasını da sağlayacaktır.
Hafıza geliştirme nasıl yapılır diyenlerin bilmeleri gereken bir diğer şey de, duyu organlarının ne işe yaradığını net olarak algılamaktır. Evet, gözümüz görür, kulağımız duyar, ama acaba onları daha güçlü bir şekilde nasıl kullanabiliriz? Eğer bunu düşünür, ve hatırlamak istediğimiz şeyleri de buna göre değerlendirirsek, istediğimiz şeyleri daha kolay hatırlamayı sağlayabileceğimizi unutmamalıyız.
Hafıza nasıl güçlendirilir diyenlerin bilmeleri gereken bir diğer yöntem ise gruplama yöntemidir. En etkili hafıza geliştirme teknikleri arasında yer alan gruplama yöntemi ile bilgileri, nesneleri, özellikleri gruplandırmanız önerilmektedir. Bu şekilde, aynı gruptan olan bir şeyi hatırlamanız, diğerlerini hatırladığınızda, sizin için daha kolay bir hal alacaktır.
Bir kelimeyi size hatırlatması için bir şarkıdan; ya da bir şiirden de destek alabilirsiniz. Bilindiği gibi akrostiş isimli bir şiir tekniği bulunmaktadır. Bu teknikte örneğin Ayşe ismi, şiirin mısralarının ilk harflerini oluşturmaktadır. Böylelikle ne Ayşe’yi; ne de şiiri unutmazsınız.
Kelimeler arasında kuracağınız bağlantılar da sizin için hafıza geliştirme nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alır, ve hafıza geliştirme teknikleri arasında sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası