Tombala Nedir? Tombala Nasıl Oynanır? Çinko Nasıl Yapılır?

Tombala nedir? Geleneksel yılbaşı oyunları arasında yer alan tombala aslındapek çok kişi tarafından öyle ya da böyle bir şekilde biliniyor. Ve özellikle çocukların da rahat oynayabileceği bir oyun olması dolayısı ile çok sık tercih ediliyor. Çünkü herkes yılbaşını dışarıda kutlayamıyor. Özellikle de fiyatlar bu denli yüksekken…

MaviBoncuğum olarak yılbaşını evdegeçirecek olanlar için tombala nedir sorusunun yanıtına değinmek istedik. Bozuk paralarla oynanabilen;elbette istenmesi halinde ikramiyenin çok daha fazla arttırılabildiği tombala bir oyun içerisinde üç farklı kişiye,küçükten büyüğe olmak kaydo ile üç farklı ikramiyenin dağıtılmasıkuralını benimsiyor.

Daha önce tombala ile ilgili farklı birpaylaşımda daha bulunmuştuk. İsterseniz linke tıklayarak gözden geçirebilirsiniz:

Tombala nasıl oynanır?

Tombala Nedir?

Tombala nedir? 1’den 90’a kadar olan sayıların bir torba içerisine atıldığı ve kura çeker gibi o sayıların tek tek torba içerisinden çekilmesi ve çıkan sayıların, tombala kartlarında bulunup bulunmamasına ilişkin bir hiyerarşi ile genellikle arkadaş ve aile toplantılarında oynanan, geleneksel yılbaşı oyunları arasında yer alan, bir çeşit şans oyununu tombala olarak isimlendirmiş bulunmaktayız…

Tombala Nasıl Oynanır

Tombala Nedir

Tombala nedir sorusuna yanıt verirken, bu oyunun masum bir oyun olduğunu; bu nedenle çocuklarla da oynanabileceğini ama istenirse bu masumiyetten uzaklaşılabileceğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Yılbaşına yakın zamanlarda gazetelerde hediye olarak tombala dağıtımı yapılmaktadır.

Tombala Nasıl Oynanır?

Tombala nasıl oynanır? Her şeyin öncesinde, tombala oynamak için kalabalık bir grubun bulunması tavsiye edilir. Bu kalabalık gruba tombala kartları dağıtılır. Bu kartların her birinin bir bedelinin bulunması uygun görülmektedir. Örneğin, her bir tombala kartınız için bir adet badem şekeri kullanabilirsiniz. Elde bulunan her bir tombala kartı için, badem şekerleri bir kase içerisinde toplanır.

1’den 90’a kadar olan sayılar bir bez torba içerisine konulur, ve bir kişi bu torbayı alır. Bir de üzerinde 1 – 90 arası sayıların yuvarlaklar içerisinde yazılı olduğu bir pano vardır. Çekilen her bir sayı, numarasının yazılı olduğu yuvarlağın üzerine bırakılır. Bu arada, elinde tombala kartı bulunan kişiler de çıkan sayılardan, kendi kartlarında var ise üzerine, küçük kartonlar koyar ve o sayının çıkmış olduğunu işaretlerler.

Tombala nasıl oynanır sorusuna yanıt niteliğinde birinci çinko, ikinci çinko ve tombala olmak kaydı ile üç farklı ikramiye çeşidi bulunmaktadır. Tombala en büyük ikramiyeyi alırken birinci çinkonun ikramiyesi de en az olandır. İkramiyeler, kartların dağıtılması sırasında alınan örneğin badem şekerlerinin bölüştürülmesi ile dağıtılır.

Birinci Çinko Nasıl Yapılır?

Birinci çinko nasıl yapılır? Çekilen numaraların, tombala kartının herhangi bir sırasını tamamen doldurması durumuna birinci çinko denir. Ama birinci çinkoyu ilk yapan kişi olmak önemlidir… Tombala kartı üzerinde üç sıra ve her sırada beş numara bulunmaktadır. Torbanın içerisinden çıkan her bir numara, kapatıldığında, yan yana olan beş numaranın kapatılması hali birinci çinko olarak isimlendirilir.

Ve bunu yapan ilk kişiye, bir ödül verilir. Ödül ile ilgili bilgiyi yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz… Grup içerisinden birinci çinkoyu yapan kişi, “Birinci çinkoo” şeklinde bağırır. Sonrasında da, üzeri kapalı olan her bir numarayı açarak okur. Torba içerisinden numaraları çeken ve pano üzerine yerleştiren kişi de birinci çinkoyu yapan kişinin okuduğu sayıların, gerçekten çıkıp çıkmadığını teyit eder. Ardından numaraları çekmeye devam eder ve tombala kaldığı yerden devam eder…

İkinci Çinko Nasıl Yapılır?

İkinci çinko nasıl yapılır? Tombala kartı üzerinde bulunan üç sıradan iki sıranın tamamen kapatılması haline ikinci çinko denir. Ama ikinci çinkoyu ilk yapan olmak, tombala ödüllerini almak adına önem taşımaktadır. Yine birinci çinkoda olduğu gibi, torbadan çekilen numaraların, tombala kartında bulunanlarının üzeri kapatılır.

Ardından da iki sıranın tamamen dolması ile birlikte, ikinci çinkoyu yapan kişi, “İkinci çinkooo” şeklinde bağırır. Her bir üzeri kapalı olan numarayı okur. Numaraları çeken kişi de karton üzerinden, okunan sayıların gerçekten çıkıp çıkmadığını kontrol eder. Daha sonra da numaralar çekilmeye devam edilir. Artık oyun tombalaya doğru ilerlemektedir…

Tombala Nasıl Yapılır?

Tombala nasıl yapılır? Tombala kartı üzerinde bulunan bütün numaraların kapatılmış olması; yani numaraların çekildiği torbadan çıkması haline tombala denilmektedir. Ve tombalayı da birinci ve ikinci çinkoyu olduğu gibi, ilk yapan olmak, tombala ödüllerini ödüllerini almak adına önemlidir. Ki zaten tombala yapan kişi, “Tombalaaa” diye bağırdığında ve tombala kartında bulunan tüm sayıları okuduğunda, kontrol eden kişi de onayladığı anda, oyun, yeniden başlamak üzere sonlandırılır…

Tombala Ödülleri Nasıl Dağıtılır?

Tombala ödülleri nasıl dağıtılır? Tombala kartları için birer badem şekerinin toplanması önerisini biraz önce yapmıştık. Diyelim ki 15 kişi tombala oynuyor ve her birinin elinde birer tombala kartı var. O halde, toplamda 15 adet badem şekeri toplanacak demektir. Tombala ödülleri, bu badem şekerleri ile verilmelidir.

Birinci çinkoyu yapan kişiye tombala ödüllerinin en azı, tombalayı yapan kişiye ise tombala ödüllerinin en çoğu verilir. Peki bu ödüller nasıl dağıtılır? Örneğin, birinci çinkoyu yapan kişiye dört adet badem şekeri, ikinci çinkoyu yapan kişiye beş adet badem şekeri verilir. Geriye kalan altı badem şekeri ise tombalayı yapan kişiye verilirse, tombala ödülleri eşit şekilde dağıtılmış olur.

Ya da oyuna heyecan katmak adına, birinci çinkoyu yapan kişiye üç badem şekeri, ikinci çinkoyu yapana dört badem şekeri, tombalayı yapana da sekiz badem şekeri verilebilir. Önemli olan, oyunun amaçsız oynanmadığı hissinin yaratılmasıdır…

Tombala nedir sorusunun yanıtını öğrendiğinize göre size bol şanslar ve mutlu yıllar. 🙂

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.