Evde Orkide Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde Orkide Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde orkide bakımı nasıl olmalı sorusunun yanıtları hakkında sizlere bilgi vererek, orkide bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Bundan bir kaç sene öncesine kadar çok pahalı olduğu için, kendisine orkide hediye edilen bir kişi çok değerli sayılırdı. Şimdilerde ise orkideler büyük alışveriş merkezlerinde, 15 – 25 TL arası fiyatlarla, saksı çiçeği olarak satılıyor. Orkide bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını özellikle bu orkideleri alan kişiler için vereceğiz. Çünkü onları coşturmak her zaman sandığınız kadar kolay olmayabilir.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Orkide bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, orkide saksısının özel olduğudur. Bu saksılar şeffaf olurlar. Bu şekilde hedeflenen, orkidenin köklerinin de ışık alması gerektiğidir. Dolayısı ile evde orkide bakımı nasıl olmalı diyorsanız, işe orkide saksısını, bitkiye uygun olarak seçmekle başlayın.

■ Orkidelerin haftada iki kere, her seferinde bir bardak su ile sulanması gerekir. Bu suyun saf su olması tercih edilmekle birlikte, oda sıcaklığında ve temiz olması çok önemlidir. Haftada bir, en çok iki kez de yapraklara su püskürtmelisiniz. Böylece orkidenin gerek duyduğu nem ihtiyacını onun için sağlamış olursunuz.

■ Orkide bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de çiçeğin bulunduğu ortamın nem miktarıdır. Bu oran %40 – %70 aralığında olmalıdır. Yeterli nemi edinemeyen orkide, çiçeklerinden nem kaybetmemek adına yeni çiçek üretmeyecektir. Pek çok kişinin de sorunu orkidenin çiçek açmıyor olmasıdır. Ortamın nem miktarına dikkat edin.

■ Evde orkide bakımı nasıl olmalı diyorsanız, ortamın nem miktarı gibi, gece – gündüz sıcaklık farkını da iyi dengelemelisiniz. 8 – 10 derece arasında sıcaklık farkı orkide için normaldir. Ancak fazlası olmamalıdır.

■ Işık, orkide bakımı nasıl yapılır diyenler için çok önemli bir faktördür ve orkide ışığın kendisine yetersiz gelip gelmediğini hissettirir. Yapraklarının rengi koyu yeşil olan orkide az ışık alıyor demektir. Çimen yeşili yaprakları olan orkidenin ışığı ise istenilen düzeyde demektir.

■ Orkide saksısının şeffaf olmasının yanında, altında da 4 – 5 tane, fındık tanesi kadar delik bulunmalıdır. Ayrıca bu saksının içerisine, orkideler için özel olarak hazırlanmış harç konulmasına dikkat edilmelidir.

■ Orkide bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında, çiçeklerinin dökülmesinin ardından onu budamak da yer almaktadır. Çiçeklerin dökülmesinden sonra budanmayan orkide yeniden çiçek açmaz. Bununla birlikte, sapları sarı ya da kahverengiye dönmüş bir orkidenin kuruduğunu anlayabilirsiniz. Bu bitkinin yeniden çiçek sapı üretmesi biraz zaman alabilecektir.

■ Evde orkide bakımı nasıl olmalı sorusunun son yanıtı ise toprağın iki yılda bir değiştirilmesinin gerekliliğidir. Bu detaylara dikkat ederek kendinize, emeklerinizin karşılığını veren bir orkide yetiştirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.