Evde Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Sürekli olarak hormonlu, ve sağlığa zararlı çilek haberleri okuyor, ya da izliyor da olsak, mis gibi kokusu ile “Al beni” diyen çilekten ne kadar uzak kalabiliyoruz? Ayrıca sağlığa pek çok yararı da olan sağlıklı çilekleri evinizin balkon, ya da bahçesinde yetiştirmeyi hiç düşündünüz mü? Hazır yaz aylarına adım adım yaklaşıyorken, evde çilek yetiştirme hakkında bilgi sahibi olmak istemez misiniz? Peki evde çilek nasıl yetiştirilir? Evde çilek bakımı nasıl yapılır? Yazımızın sonunda bu bilgileri edinmiş olacaksınız…

Evde Çilek Bakımı Nasıl Yapılır?
Evde Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Her şeyin öncesinde, çilek yetiştirmede kullanılacak olan toprağın kireç oranının yüksek olmaması gerektiğini unutmamalısınız. Azot bakımından zengin bir toprağa çilek ekecekseniz de, ekimden üç hafta kadar önce toprağa gübre vermeye başlamalı, ve üçüncü haftanın sonrasında çilek ekimini, güneş gören bir yerde yapmalısınız. Güneşi seven çilek, ilk sene sizin için çok verimli olmasa bile, sonraki yıllarda bol bol çilek yiyebileceğinizi; ve bunun sağlıklı, organik çilek olacağını unutmamalısınız.

Çilek fidelerinin ekiminin gerçekleştirilmesinin bir müddet sonrasında toprağın içerisine, iyi yanmış çiftlik gübresi, ve amonyum sülfat karıştırmalısınız. Yağmur yağmayan günlerde su verilmesi gereken çileklerin meyvelerinin olgunlaşmasının öncesinde ise, toprağa, içeriğinde fosfor oranı yüksek olan bir gübrenin kullanılması önerilmektedir. Çileklerin olgunlaşmaya başlamasının ardından ise, toprağa çivi çakarak siyah politelin örtülerle çileklerin üzerini kapatabilirsiniz. Böylelikle, çileklerin temiz kalmasının yanında, onlara mikroorganizmaların bulaşması da önlenmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası