Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır? Elektrik Faturası Azaltma

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtını en çok kadınlar arıyor gibi düşünebilirsiniz. Ancak erkekler de ev ekonomisindeki sorumlulukları dolayısı ile önemli araştırmalar yapıyorlar. MaviBoncuğum içerisinde daha önce de bu konuya yer vermiş, elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız sorusunu detaylıca yanıtlamıştık.

Genel olarak baktığımızda, hayatı kolaylaştıran ev aletlerinin neredeyse tamamının elektrik ile çalıştığını görebiliyoruz. Dolayısı ile ev içerisinde yapılabilecek elektrik tasarrufu konusunda kadınların payı çok büyük. Yapacağınız bazı kullanım değişiklikleri ile faturalarınızı neredeyse yarı yarıya düşürebilirsiniz.

Bu bilgi çok ilginizi çekti biliyoruz. Çünkü yapılan zamların sonrasında herkesin, faturasının düşmesine ihtiyacı var. Bu durum geçim sıkıntısı çekenler için de geçerli; maddi durumu çok iyi olanlar için de. Sonuçta hiç birimizin havaya atacak parası yok öyle değil mi? O halde hiç zaman kaybetmeden elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını gözden geçirebiliriz.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını farklı elektronik cihazlar ve eşyalar için olabildiğince detaylı şekilde sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Peki faturayı bu kadar düşürecek şeyler neler olabilir?

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapılmalı

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır

• Pek çok kadının, çamaşırlarını derinlemesine temizlemek adına 90 derecelik programları kullandıklarını biliyoruz. Bu durum özellikle de beyaz çamaşırlar için geçerli. Ancak pek çok çamaşır yüksek ısıda yıkandığında çeker ve küçülür. Tabiri caizse düdük gibi, giyilemez bir hale gelir.

Ve tek zararı çamaşırlarınızı küçültmek olmayan bu yöntem aynı zamanda makinenizin yüksek enerji tüketimine de neden olur. Dolayısı ile çamaşırlarınızı her durumda düşük ısıda yıkamalısınız. Derinlemesine temizlemek için ise makineye bir yemek kaşığı karbonat ilave etmeyi deneyin. Aradaki farka inanamayacaksınız.

• Buzdolabınızın doğru yerde konumlanıyor olduğundan emin olun. Çünkü dışarıdan ısı alan buzdolapları, kendilerini soğutabilmek adına daha yüksek enerji harcarlar. Güneş gören yerler, fırın ya da petek yanları buzdolapları için uygun değildir. Aynı zamanda dolabın arkasına ya da yanına çok yakın nesneler bulunmamasına da dikkat etmelisiniz.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Fırın yemeği yapmayı sevenlerdenseniz yemekleriniz pişerken fırının kapağını açmayın ki içerisinde ısı kaybı ortaya çıkıp,fırınınız kendini yeniden ısıtmak durumunda kalmasın. Aynı zamanda fırın içerisinde seramik ya da cam kaplar kullanırsanız daha kolay ısınmalarını sağlayabilir ve az enerji tüketirsiniz.

• Ütü de ev içerisinde yüksek enerji harcayan elektrikli cihazlar arasında yer almaktadır. Dolayısı ile buharlı ve termostatlı ütü kullanmayaözen gösterin. Çamaşırlarınızı düzgün asıp, nemliyken toplayıp ütülememeye dikkat edin. Aynı zamanda ütünüz bitmeden 5dakika önce fişi çekin. Kalan ısı 5 dakika daha ütü yapmanıza yetecektir.

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapılmalı?

Elektrik tasarrufu için neler yapılmalı? Elektrik tasarrufu yapmak istiyorsanız, kullanmadığınız ampullerin gereksiz yere yanmasının önüne geçmelisiniz. Enerji tasarruflu ampul kullanımı hakkında bilgi edinmeniz de bu noktada çok önemli elbette. Kısa zaman içerisinde dönecek olsanız dahi bir odadan çıkarken ampulu mutlaka kapatma yoluna gidin.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapılmalı

• Cihazlarınızı kullanmadığınız zamanda mutlaka fişlerini çekin. Siz o esnada elektrik tüketmediklerini sansanız da tüketirler çünkü… Açık olduklarında tükettikleri kadar olmasa da tüketirler. Dolayısı ile su ısıtıcısının, şarj adaptörünün, bilgisayarın… fişini kapalı iken mutlaka prizden çekin. Ya da tasarruflu priz kullanımı gerçekleştirin. Bu prizler kullanılmadıklarında Stand-By olurlar.

Elektrik tasarrufu için ne yapılmalı? Buzdolabının içerisine sıcak yiyecekler koymamakla birlikte, dolabın içini kapasitesinden çok yiyecekle de doldurmamalısınız. Bununla birlikte dolabın kapağını uzun süre açık tutmak ya da çok sık açıp kapatmanın da dolap için fazla enerji tüketimi anlamına geldiğini unutmamalısınız.

• Çamaşır ya da bulaşık makinenizi tam dolmadan çalıştırmayın. Bunu yapmanız sadece gereksiz elektrik tüketimine neden olmakla kalmaz; aynı zamanda su ve deterjan kullanımını da gereksiz yapmanıza neden olur ki elektrik tasarrufu yapmak isteyen biri su tasarrufu yapmayı da amaç edinir.

• Klima kullanırken gereğinden düşük ya da yüksek oda sıcaklığı ayarlarını tercih etmemeli; bunun yanında klimanızın bakımını düzenli olarak yaptırmalı ve onu gerektiği sıklıkta temizlemelisiniz. Klima bakımı yapılmayan cihazlar zor soğutur ya da ısıtır ve dolayısı ile daha çok elektrik sarfiyatı gerçekleştirirler.

Elektrik Faturası Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik faturası tasarrufu nasıl yapılır? Aslında siz elektrik tasarrufu yaptığınızda doğal olarak elektrik faturasının da az gelmesini sağlamış olursunuz. Yani elektrik faturası tasarrufu yaptığınızı söyleyebiliriz. Fakat yapabileceklerinizi maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• Verimli enerji sınıfı sahibi beyaz eşyalar elektrik faturası tasarrufuna çok önemli katkılarda bulunuyor. Çünkü evin elektriğinin %61.8 gibi çok yüksek bir oranı beyaz eşyalar tarafından kullanılıyor. En yüksek enerji ise buzdolabı tarafından tüketiliyor. Onu televizyon ve sonrasında daçamaşır makinesi izliyor.

• Yine ev elektriğinin %11’lik bir kısmı aydınlatma sırasında kullanılıyor. Bu nedenle tasarruflu ampul kullanımının önemi bir kez daha anlaşılmış oluyor. Mutfak içinde kullanılan elektrikli cihazlar ve ısınma için kullanılan elektrik ise sonraki sıralarda yer alıyor.

Elektrik faturası tasarrufu nasıl yapılır dediğiniz noktada elektrik faturanızı kontrol edin ve elektriği günün en çok hangi saatinde kullandığınıza bakın. Elektrik kullanım yoğunluğunuz günün saatlerine eşit olarak yayılmış ise tek zamanlı elektrik tarifesini tercih edin. Ancak eğer 06:00 – 17:00, 17:00 – 22:00, 22:00 – 06:00 aralıklarından birinde yoğun elektrik kullanımı varsa çok zamanlı tarifeye geçin.

Günün en pahalı elektriği çok zamanlı tarifede 17:00 – 22:00 saatleri arasında kullanılmaktadır. Bu aralıklarda bulunduğunuz yerde yoksanız ya da az elektrik kullanıyorsanız çok zamanlı tarife sizin tasarruf yapmanızı olanaklı hale getirecektir.

• Elektrik faturanızın yüksek geldiğini düşünüyorsanız tedarikçi firmanızı değiştirerek de faturanızda 1/4 oranında yüksek bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır konusunda sizin de sahip olduğunuz bilgiler bulunuyorsa bunları bizimle paylaşmanız bizi oldukça mutlu edecektir

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.