Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız Nasıl Yapılır?

Elektrik tasarrufu, son dönemde elektrik faturası yüksek gelen herkesin gündeminde. Herkes kendince, faturasını nasıl azaltabileceğini düşünüyor. Ve elektrik kullanımında indirim talep ediyor. Bu noktada biz de size yardımcı olmak ne neler yapabileceğinize değinmek istedik. Ama önce elektrik tasarrufu nedir bakalım.

Elektronik ürünlerin performansını azaltmadan, daha az elektrik tüketmelerini sağlamaya elektrik tasarrufu adı verilmektedir. Pek çok elektronik cihazdan maksimum fayda ve minimum tüketim sağlanabilecek yöntemler bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek elektrik faturası konusunda kendi çapınızda önlem alabilir; faturanızı azaltabilirsiniz.

MaviBoncuğum içerisinde bu konuya daha önce de değinmiştik: İlginizi çekmesi halinde linke tıklayarak gözden geçirebilirsiniz.

Elektrik tasarrufu nasıl yapıır?

Elektrik Tasarrufu

Elektrik tasarrufu sadece elektrik faturasını azaltmak için yapılan bir işlem değildir aslına bakarsanız. Bir kaynağı ne kadar çok yüketirsek o kadar azalmasına neden oluruz. Bu durum elektrik için degeçerlidir. Tasarruf yapmamız halinde daha uzun süre elektrik kullanabilmemiz ve beraberinde faturanın az gelmesi durumu söz konusu olur.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır

Elektrik Tasarrufu

Ancak elektrik tasarrufu bireysel olarak yapılmasının yanında aslında toplum olarak yapılması gereken bir uygulamadır. Hem doğaya hem de ekonomiye katkıda bulunabilmek adına harcanan çaba ilk başta israfın önüne geçmekle mümkün olmaktadır. Gösterilen çabanın ilk alınan karşılığı da elektrik faturasındaki azalma olacaktır elbette.

İlerleyen bölümlerde bu anlamda yapmanız gerekenleri maddeler halinde ve detaylı olarak bulabileceksiniz.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun yanıtları,uygulanması zor şeyler değil. Ve bunu yapmanın sizin yaşam kalitenizi düşüreceğini de kesinlikle düşünmenize gerek yok. Sadece önereceğimiz bazı ürünler elinizde bulunmayabilir. Ve satın almak için biraz harcama yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Elektrik Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır

İlk olarak maddeler halinde neler yapabileceğinize değinelim; sonrasında da her birmaddeyi teker teker ele alalım isterseniz. Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

• Yüksek gelmesinden şikayetçi olduğunuz elektrik faturası üzerinde hangi tarifeyi kullandığınız yazmaktadır. İlk işiniz bu tarife hakkında bilgi sahibi olmak olsun. Belirli saatlerde daha uygun fiyata elektrik tüketiminiz varsa, yapabileceğiniz işleri o saatte yapmaya özen gösterin.

• Şarjı dolan telefon ya da tabletinizi prizden zaman kaybetmeden çekin. Böylece sadece elektrik tasarrufu yapmış olmakla kalmaz; aynı zamanda cihazınızın pil ömrünü de uzatmış olursunuz.

• Fırında yemek ya da pasta pişirirken, kapağı sürekli açmamaya özen gösterin. Bu şekilde fırının kendini yeniden ısıtmak zorunda kalmasını önlemiş olursunuz.

• Buzdolabının yerive kaç derecede çalıştığı önemli. Bu konuda bilgi sahibi olun ve tasarruf için gereken neyse yapın.

• Klima kullanıyorsanız, mekanı ısı yalıtımı bakımından kontrol edin. Kapının altı ya da camın kenarından ortama hava girişi ya da ortamdan hava çıkışı olmamalı.

• Her kıyafetinizi farklı zamanlarda ütülemeyin. Ütü bir kere ısınmışken ne kadar ütülenecek kıyafetiniz varsa,işlemi aynı zamanda yapın.

• Çamaşır ve bulaşık makinesini tamamen doldurmadan çalıştırmayın. Pek çok ev hanımı bu hatayı yapıyor. Ama bulaşıklarınızı ya da çamaşırlarınızı yıkamak için acele etmeyin. Böylece farklı şeyler de kullanmış olursunuz.

• Elektronik eşyalarınızı kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Televizyon çok elektrik yakmaz demeyin. Kattele termostat modunda dursa bir zararı olmaz diye düşünmeyin. Amacınız tasarruf yapmak, öyle değil mi?

• Tasarruflu ampul kullanın. Bu ampullerle her zamanki kadar aydınlanır ama onların daha az elektrik tüketmesini sağlarsınız.

Enerji Tasarruflu Ampul

Enerji tasarruflu ampul, LED teknolojisine sahip, dayanıklı ve uzun ömürlü ampul olarak tanımlanabilir. Bir de geleneksel ampuller vardır ki bunların elektrik tüketimi diğerlerine göre daha yüksektir. Ömürleri ise daha kısadır. Hepimiz bu ampulleri yakından tanıyoruz. Ve ya kullandık ya da hala kullanıyoruz.

Tasarruflu Ampul

Enerji Tasarruflu Ampul

Ama amacımız elektrik tasarrufu ise artık onlardan vazgeçmeliyiz. Neden mi? Çünkü bu ampuller genellikle 60 Watt gücündedirler. Günde 5 saat yandıklarını var sayarsak, ayda 9.3 kWh elektrik tüketimi gerçekleştirirler. Eğer bir avizede 3 tane ampul varsa, o avize ayda 28 kWh elektrik tüketiyır demektir.

Bir de mutfak, koridor, tuvalet, banyo… gibi yerleri düşünelim. Çocuk varsa çocuk odası da yanacaktır. Dolayısı ile ayda en az 50 kWh elektrik tüketimini klasik ampuller yapar. Ve biz 210 kWh elektriği indirimli kullanıp, gerisini yüksek fiyatlara satın alıyoruz.

O halde hiç zaman kaybetmeden enerji tasarruflu ampul kullanmaya başlamalıyız. Çünkü bu ampuller her şeyin öncesinde 15 yıla kadar uzayan bir ömre sahiptirler. Bunun yanında genellikle 12 Watt gücünde çalışırlar. Yani klasik ampullerin 1/5’i oranında az elektrik tüketirler.

Biraz önce vermiş olduğumuz örneği yeniden ele alacak olursak, 3 ampullü bir avize, mutfak, koridor, tuvalet, banyo, çocuk odası.. için günde 5 saatlik çalışmayı var saydığımızda, ayda sadece 10 kWh elektrik tüketmiş oluruz. Bir de ampul sayısını azaltırsak, ampule para ödemiyor gibi oluruz.

Tasarruflu ampul fiyatlarının amazon’da oldukça uygun rakamlardan başlıyor. Ve sizi sevindirecek bir başka bilgi ise bu ampullerin 5 Watt’a kadar da elektrik kullanıyor olmaları. Yani biraz önce yapmış olduğumuz hesabı bile yarıdan daha aza düşürebilirsiniz.

Yapılan yorumlara göre bu ampuller de çok iyi ışık veriyor. Tek başlarına küçük bir odayı rahatlıkla aydınlatabiliyorlar. Ancak dikkatli olun, buji tipi ampuller ortamı değil, buzdolabı, aspiratör gibi şeyleri aydınlatmak için kullanılıyor.

O halde internetten alışveriş keyfini doyasıya yaşamaya hemen başlayın. Hemen enerji tasarruflu ampul kullanımını deneyimleyin.

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız? Bu sorunun yanıtı, elektrik faturası gelmiş olan yakınlarımızdan, rakamları duydukça daha fazla ilgi alanımıza giriyor. Aslında bu nedenle de elektronik eşyalarla işimiz bittiğinde onları mutlaka kapatmamız gerekiyor.

Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız

Maddeler halinde, neler yapabileceğimizi gözden geçirecek olursak: Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız?

• Bilgisayarlarınız, siz onları kapatsanız da elektrik tüketmeye devam ediyorlar. Dolayısı ile sadece kapatmakla kalmayın. Aynı zamanda fişlerini de çekmeyi ihmal etmeyin.

• Televizyonunuzu kumandasından değil, üzerindeki düğmeden kapatın.

• Çamaşır ya da bulaşık makinesi çalışmayı bitirdiğinde, kendi kendine kapanacaktır doğru. Ancak siz yine de düğmesinden de kapatmalısınız. Bulaşık makinesinde kurutma ayarını ise seçmeyin. Yıkama işlemi bittikten sonra makinenin kapağını açın. Bulaşıklarınız doğal hava ile kurusun.

• Telefonunuzun şarjı %100 olduğunda mutlaka fişini çekin. Çünkü siz fark etmeseniz de saatte yarım Watt elektrik tüketmeye devam ediyor. Hem de elektrik tasarrufu yaparken, telefonunuzun pil ömrünü de uzatmaya katkıda bulunmuş olursunuz.

Çamaşır Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar?

Çamaşır makinesi ne kadar elektrik harcar? Özellikle çok çamaşır yıkayan kadınlar tarafından merak ediliyor. Ve tabi onların eşleri… Eğer çamaşır makineniz A+ enerji sınıfı ise her bir çalışmada ortalama 3.5kW elektrik tüketiyor.

Çamaşır Makinesi Ne Kadar Elektrik Yakar

Çamaşır Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar

Bulaşık makinesi ne kadar elektrik harcar sorusunun yanıtını da merak ediyor olabilirsiniz. Yine A+ enerji sınıfına ait bir bulaşık makinesi her çalışmasında ortalama 4.40 kW elektrik kullanır.

Kullanmış olduğumuz her bir dakikalık elektriği bile hesaplar duruma geldiğimize göre hem çamaşır; hem de bulaşık makinesini tam dolu iken çalıştırmamız gerekiyor demektir. Böylece sadece elektrik tasarrufu değil, su tasarrufu da yapmış oluruz.

Bulaşık makinesi tam dolu değilken çalıştırmanız gerekiyorsa, Tek Sepet modunu kullanabilirsiniz. Çamaşırlarınız ise çok kirli değilse Günlük programı kullanarak daha fazla elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Peki çamaşırları ykadıktan sonra ütü ne kadar elektrik harcar? Bu noktada ütünün 1 saatlik elektrik tüketiminin 2.6 kW dolaylarında olduğunu belirtmeliyiz. Bu elektriğin de büyük kısmını ısınırken kullanır. Dolayısı ile tüm çamaşırlarınızı aynı anda ütülemelisiniz.

Ortalama elektrik tüketimi hesabını A+ enerji sınıfından bir cihaza göre hesapladığımızı da belirtelim. Dolayısı ile tüm çamaşırlarınız bitmeden ütünün fişini çekip, kendi ısısı ile kalan bir kaç parça çamaşırınızı ütülemeniz önerisinde bulunmadan da geçmeyelim.

Eski ütüler için ise elektrik tüketimi A+ enerji sınıfına göre daha fazladır.

Şöyle bir düşünecek olursak, aslında elektrik tasarrufunun bizi yeni elektronik cihaz alımına yönlendirdiğini fark edebiliriz. Ancak onlara bir kere para verir ve sonrasında uzun süre kullanırız. Fakat eski cihazlar gereksiz elektrik tüketimi gerçekleştirir ve sizin için daha verimsiz çalışır.

Dedik ya, devir tasarruf devri. Bunun için gereken ne ise yapmak ise çok önemli. Çamaşır makinesine kadar elektrik harcar sorusunun yanıtlarını da aldığınıza göre artık daha kolay elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.