Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır Maddeler Halinde Öneriler

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır Maddeler Halinde Öneriler

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde araştırması günümüzde herkes tarafından yapılıyor. Çünkü henüz mevsim kış olmamışken doğalgaz ve elektrik faturalarına yüksek zamlar geldi. Bu durum beraberinde, bazı kişilerin, evlerinde doğalgaz bulunmasına karşın onu kullanmama kararı almasına neden oldu.

Bazı tüketiciler ise kaçınamadıkları doğalgaz kullanımının faturasını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünmekteler. Aslına bakarsanız doğalgaz kullanımı bir lüks değil. Özellikle kışın çok soğuk günlerinde ya da kış mevsimi çok soğuk geçen memleketlerde zorunluluk gibi. Peki gelmesi muhtemel yüksek faturalar nasıl azaltılacak?

Hem ısınıp hem de düşük doğalgaz faturası ödemek mümkün mü? Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde anlattığımızda siz de kullandığınız doğalgaz enerjisinin faturasını azaltarak performansından maksimum ölçüde yararlanabileceksiniz.

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır Maddeler Halinde

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde aktaracağız. Vereceğimiz bilgilerin bazılarını kara kış geldiğinde uygulayacaksınız. Ve zaten faturalar da en çok o dönemlerde yüksek gelecek. Ancak bazı önerileri de kış gelmeden uygulamalısınız. Doğru yöntemler kullanarak yapacağınız tasarrufta faturanızı yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Doğalgaz Nasıl Daha Az Yakar

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır Maddeler Halinde

Evinizde bebeğiniz ya da yaşlı aile fertleriniz bulunabilir. Siz çok üşüyor olabilirsiniz… Her ne sebeple olursa olsun doğalgaz kullanımı kaçınılmazsa, yapılması gereken tasarruf önerileri de burada. Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde:

• İlk işiniz bulunduğunuz binanın dış cephe yalıtımının sağlamlığını kontrol ettirmek olmalı. Eğer binanızda dış cephe yalıtımı yoksa yaptırmalısınız. Çünkü sadece bu maddeye dikkat etmek sureti ile doğalgaz faturanızı %50 oranında azaltabilirsiniz.

• Binanın duvar yalıtımından sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da evinizin camlarıdır. Alüminyum pencereler ya da ahşap pencereler genellikle dışarıdan soğuk havayı, kapalı bile olsa alan ve içerideki sıcak havayı da dışarı yansıtan camlarla yapılmaktadır. Bu durumun önüne geçmek adına ısı yalıtımlı çift cam kullanmalısınız.

• Mutfak ya da banyo çok sık zaman geçirilen yerler olmamakla birlikte, buralarda sıcak su ya da yanan ocak dolayısı ile zaten bir miktar ısı vardır. Dolayısı ile vanadan buralardaki ısı miktarını düşürme yolunu seçebilirsiniz.

• Doğalgaz peteklerinin arkasında yer alan duvarlara ısı yalıtım levhası koyabilirsiniz. Bu şekilde ısının duvarda kalmasındansa odaya yansımasını sağlamış olursunuz. Böylece daha az enerji tüketimi ve düşük fatura söz konusu olacaktır.

• Kombi tesisatında kullanılan boruların düz olması da sizin doğalgaz tasarrufu yapabilmeniz adına önemli etkiye sahiptir. Borularınız düz değilse tesisatta değişm yaptırmak sizin için masraf gibi görünebilir ama geri dönüşü iyi olacaktır.

• Evinizin kapısının etrafını, evdeki sıcağı dışarı; dışarıdaki soğuğu eve aktarmayacak şekilde süngerle kapatmalısınız.

Doğalgaz Nasıl Daha Az Yakar?

Doğalgaz nasıl daha az yakar? Bu sorunun yanıtlarını yine maddeler halinde vermeye devam edelim:

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır Maddeler Halinde

Doğalgaz Nasıl Daha Az Yakar

• Oda termostatı kullanabileceğiniz kombileri tercih edin. Bu şekilde evin ısısı belirlediğiniz sıcaklığa geldiğinde kombiniz ısıtmayı durduracak ve böylece doğalgaz faturasından ciddi anlamda tasarruf yapabileceksiniz. Oda termostatını kombinizin yetkili servisinden isteyebilir ve belirlenmiş ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

Doğalgaz nasıl daha az yakar? Eviniz güneş görüyorsa gündüz saatlerinde perdeyi açık tutarak güneşin ısısından yararlanın. Bu sırada oda termostatının sıcaklığını da düşürerek kombinin hiç çalışmamasını sağlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde ise perdeleri kapatarak ısının camlara kadar ulaşmasına engel olun.

• Peteklerin önüne, elinizden geldiğince herhangi bir obje, koltuk ya da perde getirmeyin. Bu şekilde ısının obje ile petek arasında kalmasına neden olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Tabi bu da doğalgaz faturanızın yüksek gelmesine neden olacaktır.

• Evden çıkacağınız zamanlarda oda termostatının ayarını düşük bir konuma getirerek kombinin çalışmasını olabildiğince kısıtlayın. Çünkü kombiyi kapatıp açmak, yeniden ısınması için fazladan gaz yakmasına neden olmakta ve bu da faturanın şişmesine sebebiyet vermektedir.

• Evinizi havalandıracağınız zamanlarda oda termostatının ayarını yine düşürü. Aksi halde kombi evi ısıtmaya çalıştıkça yüksek enerji harcayacak ve faturanın kabarık gelmesine neden olacaktır.

MaviBoncuğum olarak sizlerle daha önce de su tasarrufu ve elektrik tasarrufu gibi konularda bilgi paylaşımında bulunmuştuk. Tüm bu bilgileri bir araya getirerek hayatı kendiniz için daha çekilir hale getirebilirsiniz. Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde öğrendiğimize göre hayat bizim için tasarrufla kolaylaşır. 🙂 Bunun gibi faydalı bilgiler için bizi takip etmeye devam edin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.