Deprem Olacağını Nasıl Anlarız? Depremin Olacağı Önceden

Deprem Olacağını Nasıl Anlarız? Depremin Olacağı Önceden

Deprem olacağını nasıl anlarız? Bu sorunun yanıtı özellikle bugünlerde çok araştırılıyor. Neden mi? Çünkü ülkemizde deprem olmayan bir bölge neredeyse kalmadı. Son depremlere baktığımızda her gün 3 ve üzeri büyüklükte çok fazla deprem yaşandığını görebiliyoruz. Bu aralar Ardahan, Erzincan ve Kuşadası, Düzce… depremin en sık yaşandığı yerler arasında sayılıyor.

Bununla birlikte hepimiz biliyoruz ki depremin büyüklüğü arttıkça onu daha şiddetli hissederiz. Ancak son dönemlerde depremleri 3.5 şiddetinde dahi olsa hisseder olduk. Peki neden? Yaşaya yaşaya depreme çok mu duyarlı hale geldik? O da var elbette ama durum bundan biraz daha farklı…

Deprem ne kadar derinde olursa biz onu şiddetine göre daha az hissediyoruz. Aynı şekilde yere ne kadar yakın olursa da şiddetine göre daha fazla hissediyoruz. 3.5 şiddetinde bir depremi hissettiğinizi söylediğinizde önceden: “Olur mu canım öyle şey?” şeklinde tepkiler alabilirdiniz. Ama artık bu şiddetteki depremler yerin 3 kilometre derinliğinde gerçekleşebiliyor.

Aynı deprem yerin 20 kilometre derinliğinde olsa onu hissetmezsiniz zaten. Ama 3 kilometre yüzeye çok yakın. Ve dolayısı ile rahatlıkla hissedebiliyoruz. Ve işin en kötü yanı da ne biliyor musunuz? Ülkemiz deprem kuşağında yer alan bir ülke. Bu nedenle bu gerçeğe alışmalı, onunla yüzleşmelisiniz. Siz istemeseniz de o yüzünü size gösteriyor zaten…

Peki deprem olacağını nasıl anlarız? Aslına bakarsak bir de şunu sormalıyız: deprem olacağını anlasanız ne yapacaksınız? Belki canınızı kurtarırsınız ama malınız…? Mal da canın yongası bir şekilde evimiz olmadan çadırda bir yaşam geçirebilir misiniz? Kaldı ki depremin olacağını tahmin etmek ve bilmek birbirinden farklı şeyler.

Deprem uzmanları fay hatlarını takip ederek ne zaman ve nerede deprem olacağını tahmin edebiliyorlar… Ama günü gününe, saati saatine mi? Hayır. Peki deprem olacak diye ne kadar dışarılarda zaman geçirebilirsiniz? İşiniz, banyonuz, yemeğiniz, hatıralarınız, uyku ihtiyacınız… ne olacak?

Deprem Olacağını Nasıl Anlarız?

Deprem olacağını nasıl anlarız? Ülkemizde büyük depremler yaşandı. Bunlardan biri Marmara depremi idi. Diğeri Van depremi oldu. 2 yıl önce büyük İzmir depremini yaşadık. Ve bu depremlerin saati kimse tarafından bilinmedi. Deprem öncesinde alanlara çadırlar da kurulmuyor zaten. Ama bu büyük depremlerin öncesinde yaşandığı söylenen bazı doğaolayları da yok değil…

Deprem Olacağını Önceden Nasıl Anlarız

Deprem Olacağını Nasıl Anlarız

Ancak bunların hiç biri size depremin geleceğini net olarak bildirmez. Siz de “deprem olacakmış” diyerek işinizden izin alamazsınız. Peki deprem olacağını bilmek ister misiniz gerçekten? Bu insana ne zaman öleceğinin söylenmesi ile benzer bir durum aslında. Ne zaman öleceğinizi bilmek ister misiniz?

Depremde sağ kalmanın yolları hakkında MaviBoncuğum olarak sizi daha önce bilgilendirmiştik. Asıl bilmemiz gereken bu aslında. Ve bir de sağlam yapılarda oturmak. Biraz önce değindiğimiz doğa olaylarına da gelince: Deprem sıcağı tabiri vardır örneğin… Havalar zamansız ısındığında bunun depremin habercisi olduğu düşünülür. Ama Van depremi olduğunda hava çok soğuktu.

17 Ağustos Marmara depremi öncesinde insanlar yıldızların çok parlak ve yakın göründüğünü söylediler. Hava bunaltıcıydı. Su sıcaklığı ise çok yüksekti. Ancak 17 Ağustos’un da yazın ortası olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu bilgiler, deprem olacağını nasıl anlarız sorusunun net yanıtları değiller dolayısı ile…

23 Kasım 2022 Çarşamba gecesi 04:08’de 5.9 şiddetinde yaşanan Düzce depremi ise soğuk bir gecede pek çok ilde hissedildi. Dileğimiz bu gibi olayların bundan sonra daha az korku ve hasarların yaşanmasına yönelik önlemlerin alınması ile yaşansın. Ve bu deprem, beklenen büyük İstanbul depreminin etkisini azaltmış olsun.

Deprem Olacağını Önceden Nasıl Anlarız?

Deprem olacağını önceden nasıl anlarız sorusunun, bazı deprem uzmanlarına göre 57 adet farklı yanıtı var. Peki bu yanıtlardan bazılarını gözden geçirmeye ne dersiniz?

Deprem Olacağını Nasıl Anlarız

Deprem Olacağını Önceden Nasıl Anlarız

• Algıları insanlara göre daha açık olan hayvanlar deprem öncesi yer altındaki titreşimleri algılayabilirler. Bu algı depremin hemen öncesinde olabileceği gibi bir kaç gün öncesinde de ortaya çıkabilir. Ahır hayvanları dışarı çıkmak isterken kediler dış ortamdan içeri kaçmak isterler. Balıklar kıyıya doğru yüzer. Muhabbet kuşları huzursuzca bağırır ve kanat çırpmaya başlarlar. Köpekler havlar ve gruplaşırlar.

• Havadaki nem seviyesi artar. Ve mevsim yaz da olsa bu nem, zaten yüksek olan sıcaklığın daha yüksek hissedilmesine neden olur. Bu durum bunaltıcı sıcaklık olarak tabir edilebilir.

• Deprem öncesinde atmosferde bazı değişimler ortaya çıkabiliyor. Yıldızların parlak ve elle tutulabilecek kadar yakın görünmesinin yanında gökyüzünde alev topuna benzer görüntüler de ortaya çıkabiliyor.

• Hava açıkken gökyüzünde kısa gökkuşakları, ışık hüzmeleri ya da renkli bulutlar göze çarpabiliyor. Deprem olacak yerin üzerini parçalı bulutlar kaplayabiliyor. Hava kapalı olduğunda ise yıldırım düşmesi sıklığı artıyor.

Deprem olacağını önceden nasıl anlarız? Denizler ya çok durgun ya da dalgalı olabiliyor. Ve bu durum depremin iki hafta öncesinden bile başlayabiliyor. Sular hem yükselip hem de ısınıyor. Bu durum toplu balık ölümlerine de neden oluyor.

• Deprem olacağını önceden nasıl anlarız? Bu sorunun son yanıtı ise nedeni açıklanamayan bir uğultu… Bu uğultu deprem anında şiddetlense de depremin bir kaç gün öncesinde de ortaya çıkabiliyor ve yerde ya da duvarlarda hissediliyor.

Depremin Olacağını Nasıl Anlarız?

Depremin olacağını nasıl anlarız? Bu konuda kanıtlanmış hiç bir bilimsel yöntem bulunmuyor. Ancak bilim adamları tarafından konu hakkında araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Deprem öncesinde görülen bazı belirtiler var. Ancak bu belirtilerin depremin zamanı ile orantılı şekilde gözlemlenmemesi, uzmanların deprem tahminlerini zorlaştırıyor.

Deprem öncesi belirtiler bazen depremden saniyeler önce, bazen ise haftalar önce ortaya çıkabiliyor. Bazı depremlerise hiç bir şekilde belirti vermeden gerçekleşiyorlar. Bu nedenlerle günümüz teknolojisinde depremin ne zaman olacağını bilmek kesinlikle mümkün değil.

Depremin olacağını nasıl anlarız sorusunun bazı yanıtlarını maddeler halinde sıralayabiliriz. Ancak hiç biri bize kesin bilgi vermeyecektir.

• Depremden günler ya da sadece saniyeler önce yerden yansıyan ya da havada asılı duran garip ışıklar görebilirsiniz. Bu ışıkların nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, aşırı gerilimli kayalardan yayılabildikleri düşünülmektedir. Her depremden önce varlığından söz edilmeyen bu ışıklar garip hareketleri dolayısı ile UFO ışıkları şeklinde de haber konusu edilebilirler.

• Deprem öncesinde yayılan elektriksel titreşimi hayvanlar hissederler. Kurbağalardan arılara, ayılardan kuşlara kadar tüm hayvanlarda farklı davranışlar gözlemlenir. Evlerini ya da üreme alanlarını terk ederler. Tavuklar yumurtlamayı bırakır. Evcil hayvanlar sakinken bir anda ısırmaya başlayabilirler.

• Bulunduğunuz yerde yaşanan küçük sarsıntılar büyük bir depremin habercisi olabilir. Depremler genellikle kümeler halinde gelişirler. Hangi depremin ana, artçı ya da öncüolduğunu, kaç şiddetinde olup ne kadar süreceğini bilemediğiniz için her depremde kendinize korunma yöntemlerini uygulamalısınız.

Tüm bunlara ek olarak deprem olacağını nasıl anlarız sorusunun kesin yanıtları bulunmadığı için mutlaka hazırlıklarınızı önceden yapmalı ve olası bir deprem anında panik yapmamanız gerektiğini aklınızın bir köşesinde tutmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.