Deodorant Nasıl Kullanılır?

Deodorant Nasıl Kullanılır?

Deodorantlar ne işe yarar sorusunun yanıtları, özellikle yaz sıcaklarının gelmesi ile birlikte araştırılmaya başlandı. Biz de, daha önce değinmiş olduğumuz bu konuya bir kere daha değinerek, deodorant kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da sizleri bilgi sahibi yapmak istedik. Deodorant nasıl kullanılır sorusunun yanıtına da ulaşabileceğinizi belirtip, bilgilerimizi aktarmaya başlayalım dilerseniz…

Deodorantlar Ne İşe Yarar?

Deodorantların temel işlevi, özellikle yaz aylarında sık karşılaştığımız ter kokularına karşı bizleri korumaktır. Ancak bu bilgi aklınızı şu noktada karıştırabilir: Deodorantlar ter kokusunu gidermez; önlerler. Peki bunu özellikle belirterek ne demek istiyoruz? Deodorant kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki ve en önemlisi, koltuk altınıza uygulamadan önce, bölgeyi temizlemeniz ve sonrasında da kurulamanızın gerekliliğidir. Aksi halde, ter kokusunun olduğu bir bölgeye sıkacağınız deodorantın ağır ve kötü kokacağını unutmamalısınız. Belirtmiş olduğumuz işlemi yapmanız halinde ise ferah ve deodorantın istediğiniz güzel kokusunu elde edebilirsiniz. Tabi bu kokunun kalıcılık zamanı, tercih etmiş olduğunuz deodorantın etkinliğine göre değişkenlik gösterecektir.

Deodorant nasıl kullanılır sorusunun diğer bir yanıtı ise onu uygularken, koltuk altına 15 santimlik mesafeden sıkmanızın gerekliliğidir. Ve bu sırada kutunun dik olması önemlidir. Eğer kullanacağınız deodorant antiperspirant ise yani pudralı deodorant kullanımı gerçekleştirecekseniz, ilk işiniz kutuyu sallayarak çalkalamak olmalı; aksi halde deodorantınızın istediğiniz özellik ve kokusunu elde edemezsiniz. Buna ek olarak, giysilerinizin üzerine deodorant uygulamaktan da kaçınmalısınız. Bu detaya dikkat etmemeniz halinde, bir dünya para verip satın aldığınız, sizin için belki de çok değerli olan kıyafetlerinizin üzerinde lekelerin oluştuğuna şahit olabilirsiniz.

Stick ve Roll-On deodorant kullanımı, sıkılarak değil de sürülerek gerçekleştirilir. Ancak bu deodorant çeşitlerini kullanmadan önce de yine koltuk altınızı temizlemeniz ve kurulamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Deodorantın etkisi bittiği ve yeniden deodorant kullanmanız gerektiğinde yine koltuk altını temizlemelisiniz. Kısacası: Deodorantlar ne işe yarar sorusunun yanıtı ne kadar ter kokusunu önlemek ise deodorant nasıl kullanılır sorusunun yanıtı da koltuk altını temizleyip kuruladıktan sonra uygulama şeklinde kesin ve net çizgilerle belirlenmiştir.

Peki deodorant ve antiperspirant arasında herhangi bir fark var mı? Tüketiciler tarafından genellikle deodorantların antiperspirant olduğu düşünülür; hatta antiperspirant deodorant kavramı birlikte kullanılır. Ancak ikisi birbirinden farklı ürünlerdir. Deodorantlar terin yaratmış olduğu kötü kokuyu maskelerken, antiperspirantların görevi ise ter bezlerinin salgısını azaltmaktır. Yani, antiperspirant kullanırsanız daha az terlersiniz; ama deodorant kullanırsanız ter seviyenizde bir azalma olmaz; sadece ter kokunuz maskelenmiş olacaktır.

Deodorant Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Biraz önce, deodorantların etkisini ve kalıcılığını arttırmak için yapmanız gerektiğini belirtmiş olduğumuz, koltuk altının temiz ve kuru olması koşulu, deodorant kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada yer almaktadır.

■ Giysilerinizin üzerine deodorant sıkmayın. Bu durum hem giysilerinizin lekeli bir görünüme sahip olması sonucunu ortaya çıkartır; hem de ter kokusunu önleyebilmeniz söz konusu olmaz, yani kullandığınız deodorant amacına ulaşmaz.

■ Antiperspirant yani pudralı deodorant kullanımı gerçekleştirecekseniz, kullanım öncesinde deodorantınızı mutlaka çalkalayın ve sonra da onu 15 santim mesafeden koltuk altınıza uygulayın. Bu sayede daha etkili olmasını sağlamış olacaksınız.

■ Pek çok farklı deodorant çeşidi vardır. Satın alırken, herhangi birini değil, size en uygun olanı tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.