Çamaşır Sodası İle Çamaşır Yıkama

Çamaşır Sodası İle Çamaşır Yıkama

Evin pek çok bölgesinin temizliğine katkıda bulunan çamaşır sodası hakkında bilgi vereceğimiz yazımız içerisinde, çamaşır sodası nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını bulabilecek, çamaşır sodası ile çamaşır yıkama hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Sodyum Karbonat olarak da bilinen çamaşır sodasının, sabunun kolay köpürmesine yardımcı olma, ve suyu yumuşatma etkileri bulunmaktadır. Alacağınız sırada içeriğinde Titanyum Dioksit, ve Klor bulunmamasına dikkat etmeniz, almanızın sonrasında da eldivensiz kullanmamanız, ve solumamanız, tahrişe neden olmaması dolayısı ile önerilmektedir. Kimyasal dumana neden olmayan çamaşır sodasının, doğal temizlikte gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini de belirtmeliyiz.

Çamaşır Sodası Nasıl Kullanılır?

Çamaşır Sodası İle Çamaşır Yıkama

Çamaşır Makinesinde Çamaşır Sodası Nasıl Kullanılır?

Beyaz Çamaşırlarda: Bir ölçü zeytinyağlı sabunu rendeleyin. Yarım ölçü karbonat, bir ölçü boraks, ve bir ölçü çamaşır sodasını, çamaşır makinenizin deterjan gözüne yerleştirin. Ardından çamaşırlarınızı da atıp makineyi çalıştırabilirsiniz.

Renkli Çamaşırlarda: İki ölçü zeytinyağlı sabunu rendeleyin. Yarım ölçü çamaşır sodası, yarım ölçü boraks, ve çeyrek ölçü karbonatı makinenin deterjan gözüne yerleştirin. Çamaşırları makineye atıp, makineyi çalıştırın.

Çamaşır sodasını şu şekilde de kullanabilirsiniz: Çamaşırlarınızın arasına bir avuç Arap sabunu koyun. Deterjan çekmecesine ise bir çay bardağı çamaşır sodası, bir çay bardağı boraks, ve yarım çay bardağı karbonat ekleyin. Ardından makinenizi çalıştırabilirsiniz.

Çamaşır sodası ile çamaşır yıkamada, çamaşır sodasından sıvı çamaşır temizleyici de hazırlayabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler şu şekildedir:
*On gram lavanta yağı
*Bir bardak Boraks
*Bir bardak çamaşır sodası
*Bir bardak Arap sabunu, ya da iki bardak zeytinyağlı sabun rendesi
*Bir litre kaynamış su, dört litre oda sıcaklığında su

İlk olarak Boraks, çamaşır sodası, ve lavanta yağını karıştırın. Ardından içerisine Arap sabunu, ya da zeytinyağlı sabun rendesini ekleyin. Üzerine kaynamış haldeki suyu döküp, tüm malzemeler eriyene kadar birbirleri ile iyice karıştırın. Sonrasında içerisine normal ısıdaki suyu ekleyip güzelce karıştırın, ve ardından, elde ettiğiniz bu sıvı deterjandan her seferinde çamaşır makinesinin deterjan gözüne bir çay bardağı koyun.

Lavanta yağının kokusunun etkili olabilmesi için çamaşır makinesini en az 40 derece sıcaklıkta çalıştırmanız gerekmektedir. Bununla birlikte, makinenin yumuşatıcı gözüne bir çay bardağı elma sirkesi eklerseniz, çamaşırlarınızın yumuşak da olmasını sağlayacağınızı unutmamalısınız…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.