Buzlu Yolda Nasıl Yürünür?

Buzlu Yolda Nasıl Yürünür?

Nilüfer’in de dediği gibi, “Karda zordur yürümek…” Ancak içinde bulunduğumuz kış aylarında, karda yürümekten başka şansımız yok. O halde biz de, karda nasıl yürünür ve buzlu yolda nasıl yürünür sorularının yanıtlarını öğrenir, bu anlamda elimizden geldiği kadar dikkatli olup, sakatlanmalara karşı kendimizi korumaya bakarız… İşte karda yürümek ve sorun yaşamamak için bilmemiz gerekenler:

Buzlu Yolda Nasıl Yürünür?
Karda Nasıl Yürünür?

■ Öncelikle, yürüdüğünüz yerde korkuluk varsa tutunmayı tercih edin. Korkuluk varsa; ya da yoksa da, mutlaka yere sağlam basın. Adımlarınızı küçük atıp, her zamankinden daha yavaş yürümeyi tercih edin.

■ Karda yürümek için, yürüyüş sırasında, dizlerinizi hafif kırmayı tercih edin. Bu sayede dengenizi daha kolay sağlayabilirsiniz.

Kara Giderken Ne Giyilir? Karda Nasıl Giyinmeli?

■ Bazen, karın sokaklardan temizlendiğini görür ve rahat yürürüz. Ancak bu yollar, özellikle sabahın erken saatlerinde ve güneş görmeyen bölgelerde gizli buzlanma riski ile daha çok karşı karşıyadır. Bu nedenle, asıl bu yollarda yürürken dikkatli olmanız gerekmektedir.

■ Karda yürürken, elinizden geldiğince ağır çantalar taşımamaya dikkat edin. Ellerinizin boşta kalmasına dikkat edin. Aksi halde, vücudunuzun ağırlık merkezinde değişim söz konusu olacağından, dengenizi sağlamakta her zamankinden daha fazla zorlanırsınız.

Topuklu Ayakkabı İle Nasıl Düzgün Yürünür?

■ Her şeye rağmen, yürürken zorlanır ve düşecek gibi olursanız, başınızı vurmamaya çalışın. Böylece beyin sarsıntılarından kendinizi korumuş olursunuz. Söz konusu bu noktaya dikkat etmek adına, düşeceğinizi anladığınızda, çenenizi olabildiğince öne itin.

■ Karlı bir yoldan bir binaya girerken, ilk olarak ayaklarınızı yere vurun ve ayakkabılarınızdaki karları temizleyin. Sonra da, bina içerisinde yine yavaş yürüyün. Yerlerin ıslak olabilme ihtimalini göz ardı etmemelisiniz…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.