Arabanın Freni Parlatsa Ne Yapılır Fren Boşalırsa Ne Yapmalı

Arabanın Freni Parlatsa Ne Yapılır Fren Boşalırsa Ne Yapmalı

Arabanın freni patlarsa ne yapılır? Geçtiğimiz günlerde yaşanan trafik kazaları ve sonucunda ortaya çıkan acı can kayıpları dolayısı ile pek çok kişi tarafından yanıtı merak edilen sorular arasında yer almaya başladı. Ayrıca bu konuda bilgi sahibi olmak için önceden araştırma yapılması gerekiyor. Aksi halde patlamış bir frenle son sürat ilerlerken ne yapacağınızı araştıramazsınız.

Ve “Bana bir şey olmaz. Benim başıma gelmez.” mantığından hemen kurtulmalısınız. Çünkü her şey herkesin başına gelebilir ve herkes her şeyi yaşayabilir. Bazılarının ise fren patlaması sorunu ile karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Bu grupta, arabasının bakımını yaptırmayan kişiler yer almaktadır.

Arabanızın bakımını zamanında yaptırmak çok önemli iken, fren gibi hayati öneme sahip bazı parçaların bakımını yaptırmak çok daha büyük önem arz etmektedir. Ama maddi yetersizlikler ya da ihmal sonucu bakımları ihmal edilen arabanın freni patlarsa ne yapılır? Bu konu oldukça önemlidir. Her şeyin öncesinde sakin olmak; panik yapmamak gerekir.

Arabaların fren hortumları zamanla yıpranır. Ve bir müddet sonra da bu yıpranma,fren hidrolik yağının boşalmasına neden olur. Boşalmadan önce basınç oluşturan hidrolik yağı boşaldığında ise basınç faktörü ortadan kalkar. Ve arabanın freni patlamış olduğu için de fren tutmamaya başlar. Peki bu sırada freni olmayan arabayı nasıl durdurabilirsiniz?

Arabanın Freni Patlarsa Ne Yapılır?

Arabanın freni patlarsa ne yapılır sorusunun yanıtlarını maddeler halinde şu şekilde listeleyebiliriz; siz de sırası ile uygulayın…

Fren boşalırsa Ne Yapmak Gerekir

Arabanın Freni Patlarsa Ne Yapılır

• İlk işiniz arabanızın freninin patladığını diğer araba ve çevredeki yayalara haber vermek olmalı. Bunun için aracınızın dörtlü lambalarını yakın. Bu şekilde çevrenizdeki arabalar, acil bir durumunuzun bulunduğunu anlayarak sizden olabildiğince uzaklaşacaklardır. Böylece siz de aracınızı durdurmak için yeterli alana sahip olmuş olursunuz.

• Paniklememeniz gerektiğini başta belirtmiştik. Çevrenizdekileri kendinizden uzaklaştırdıktan sonra ayağınızı gaz pedalından çekmiş de olmalısınız. Arabanızda hız sabitleyici varsa hemen kapatın. Aracınızı başka türlü yavaşlatamayacağınızı unutmamalısınız.

• Sıradaki adımda vitesi düşürmeniz gerekiyor. Bunun için manuel vites kullanıyorsanız debriyaja basmalı ve vitesi bu şekilde düşürmelisiniz. Otomatik vites kullanıyorsanız, vites değiştirme moduna geçip vitesi düşürebilirsiniz. Bunu yaptığınızda arabanızın devri yükselecek ve yavaşlama süreci başlayacaktır.

• Bu arada yine de herhangi bir hata yapma riskinin söz konusu olma ihtimalini düşünmeli ve yoldaki boşlukları değerlendirmelisiniz. Böylece herhangi bir kaza anında, olayı en az hasarla atlatmış olursunuz.

• Az da olsa fren içerisinde bir miktar hidrolik yağ kalmış olabilir ve bu yağ küçük de olsa bir basınç oluşturabilir. Bunun için sık sık fren pedalına basarak işe yarayıp yaramadığını gözden geçirin. Eğer işe yaramıyorsa, arabanın freni patlarsa ne yapılır sorusunun son yanıtına geçiş yapacak ve el frenini kullanacaksınız demektir.

• Eğer tüm bu adımlardan sonuç alamadıysanız artık el frenini çekmeniz gerekiyor demektir. Ve bunu da dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Eğer el frenini tamamen çekerseniz tekerler kilitlenebilir ve araba kayarak kontrolünüzden çıkabilir. Dolayısı ile sadece iki diş çekmeli ve biraz beklemelisiniz.

Eğer bu da işe yaramadı ise el frenini bir diş daha çekip, hemen sonrasında yeniden iki diş çekili şekline getirmelisiniz. Aksi halde yine tekerin kilitlenmesi söz konusu olacak ve araba kayarak kontrolünüzden çıkacaktır. Zaten bu yöntemi uygulamanız halinde kısa süre sonra arabanız duracağı için daha fazla hamleye ihtiyacınız olmayacaktır.

Fren Boşalırsa Ne Yapmak Gerekir?

Fren boşalırsa ne yapmak gerekir? Aslında bunun için en etkili yöntemi biraz önce sizlerle paylaştık. Ancak bu aşamada korkuyor ve kendinize güvenemiyor ya da bunları yapabilecek kadar usta bir şoför olduğunuzu düşünmüyor olabilirsiniz. Dolayısı ile deneyebileceğiniz farklı şeyler de yok değildir.

Arabanın Freni Patlarsa Ne Yapılır

Fren boşalırsa Ne Yapmak Gerekir

• Arabanın içerisinde hava direnci oluşturun. Bunu da bütün camları açarak yapabilirsiniz. Bu şekilde arabanın içerisinde yaşanacak hava sirkülasyonu, arabanın aerodinamiğini bozacak ve yavaşlamasını sağlayacaktır. Ancak yine de bu yönteme güvenmemeli; diğer adımları da takip etmelisiniz.

• Arabanızı dik bir rampaya doğru yönlendirin. Ancak bunu yolun ortasından değil; olabildiğince kenardan yapın. Ve direksiyon hakimiyetine sahip olduğunuzdan emin olmanız da çok önemli, unutmayın. Bu yöntemin oldukça işe yarayacağını tahmin ediyoruz.

Fren boşalırsa ne yapmak gerekir? Bunun için kontağı kapatabilirsiniz. Ancak eğer arabanız yüksek hızda giderken bunu yaparsanız direksiyon kilitlenir ve kontrolü kaybetmenize neden olan bu durum büyük bir kaza yapmanıza sebebiyet verir. Dolayısı ile kontağı sadece bir tur çevirerek sadece motoru kapatmalısınız. İkinci turu çevirdiğinizde direksiyon kilitleneceği için bunu yapmamak konusunda çok dikkatli olmalısınız.

• Arabanın freni patlarsa ne yapılır sorusunun son yanıtı da bariyerleri kullanmaktır. Ancak bariyerlere çarparak değil; arabanızı bariyerlere sürterek bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. İlk olarak küçük bir değme işlemi gerçekleştirip, sonrasında bu noktanın atrafında küçük çizikler yapmak sureti ile arabanızı durdurabilirsiniz.

MaviBoncuğum olarak bu sorunu yaşamamak adına aracınızın bakımlarını rutin aralıklarla yaptırmanız konusunda sizi şiddetle uyarıyoruz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.