AFAD 112 Kanalını Aktif Etme Samsung Uyarısı Nasıl Açılır?

AFAD 112 Kanalını Aktif Etme Samsung Uyarısı Nasıl Açılır?

AFAD 112 kanalını aktif etme Samsung araması son günlerde internet ortamında sıklıkla yapılıyor. Peki ama neden? Beklenen bir İstanbul depremi söz konusu elbette. Ancak AFAD sadece İstanbul depremi için değil, Türkiye’nin diğer illerindeki depremler için de vatandaşları uyarıyor. Ve aslında sadece deprem konusunda uyardığını söylemek de yanlış olur.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde İstanbul için bir yağış uyarısı yapıldı. Aynı durum kış aylarında diğer illerimiz için de söz konusu olabilir. Bu gibi zamanlarda AFAD tarafından yapılan bildirimlerle vatandaşlar önceden uyarılıp önlem almaları sağlanıyor. Yaşanan doğal afet durumlarında da yine vatandaşların yapması gerekenler bildirim olarak aktarılıyor.

Bir de son günlerde telefonumuza, ServisAyar aracılığı ile şu şekilde bir mesaj gönderiliyor: “Afet ve acil durumlarda gönderilen uyarıları almak için cihazınızın 112 kanalını kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi aktif etmeniz gerekmektedir. AFAD” Pek çoğumuz bu işlemi nasıl yapacağımızı bilmiyor ve hangi kullanım kılavuzundan söz ettiğini anlamaya çalışıyoruz.

Hayatın yoğun temposunu da göz önünde bulundurarak, aslında gelen bu mesajı erteliyoruz. Peki hiç düşündünüz mü: ertelediğiniz şey aslında hayati öneme sahip bir detay… O halde hemen öğrenmemiz gerekiyor: AFAD 112 kanalını aktif etme Samsung için nasıl yapılır?

AFAD 112 Kanalını Aktif Etme Samsung

AFAD 112 kanalını aktif etme Samsung işlemini sizlere maddeler halinde, Samsung Galaxy A51 için şu şekilde sıralayabiliriz:

Telefonda AFAD Uyarısı Nasıl Açılır

AFAD 112 kanalını aktif etme Samsung

• İlk olarak telefonunuzun masaüstü ekranında iken ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırın ve Menü alanının açılmasını sağlayın.

• Ayarlar butonunu gördüğünüz yere dokunun ve gelen yeni sayfada ekranı aşağı doğru kaydırarak Uygulamalar’ı bulun.

• Bu ekranda yine ekranı aşağı doğru kaydırın ve Mesajlar’ı bulup dokunun.

• Mesajlar Ayarları butonu en üstte yer almakta olup yazının üzerine dokunarak devam edin.

• Bu ekranda Diğer Ayarlar butonunu göreceksiniz. Oraya da dokunarak giriş yapın.

• Gelen ekranda Hücre Yayını butonunun yanındaki anahtarı açık konuma getirin.

• Burada Kanal Seçin şeklinde bir yazı göreceksiniz. Bu yazının üzerine dokunun ve seçili olan Tüm Kanallar’ı Kanallarım şeklinde değiştirin.

• Bunu yaptığınızda aşağıda yer alan Kanal Ekle alanının açık olduğunu göreceksiniz. Buraya dokunun.

• Küçük bir pencere ile karşılaşacaksınız. Karşılaştığınız bu pencerede Kanal Adı kısmına AFAD yazın. Kanal Numarası alanına ise 112 yazıp hemen altında yer alan Açık’ın kutucuğunu işaretleyin. Ve sağ altta yer alan Ekle butonuna dokunun.

Bu işlemleri sırası ile uyguladığınızda AFAD 112 kanalını aktif etme Samsung uygulamasının nasıl yapıldığını çözmüş olacaksınız. Ancak MaviBoncuğum olarak bu bilgiyi sizlere Samsung Galaxy A51 için verdiğimizi tekrarlamak isteriz. Farklı bir model için yine benzer bir işlem sırası ile karşılaşacaksınız. Hatta farklı markalar için de durum benzerdir.

112 Kanal Nasıl Aktif Edilir Samsung?

112 kanal nasıl aktif edilir Samsung için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

Ayarlar > Uygulamalar > Mesajlar > Diğer Ayarlar

Burada yapmanız gereken şey ilk olarak Hücre Yayını alanını aktif hale getirmektir. Sonrasında Hücre Yayınının içerisine girmeli ve şuraya ulaşmalısınız:

Kanal Seçin > Kanallarım > Kanal Ekle

Burada ise

Kanal Adı : AFAD
Kanal Numarası : 112

Yazın ve hemen altta yer alan Aç kutucuğunu işaretleyin. Son olarak da Ekle’ye tıklamanız yeterli olacaktır.112 kanal nasıl aktif edilir Samsung için yapmanız gereken başka hiç bir işlem bulunmamaktadır.

Telefonda AFAD Uyarısı Nasıl Açılır?

Telefonda AFAD uyarısı nasıl açılır? Hepimiz bu konuda bilgi sahibi olmak istiyoruz. Çünkü konu önemli. Öyle ki her birimizin telefonuna İçişleri Bakanlığı ya da AFAD kaynaklı SMS’ler gönderiliyor ve telefonumuzun 112  kanalını aktif etmemiz gerektiği belirtiliyor. Ancak bizler uygulama kullanıyor olsak da kanalları nasıl aktif edeceğimizi pek bilmiyoruz.

AFAD 112 kanalını aktif etme Samsung

Telefonda AFAD Uyarısı Nasıl Açılır

Telefonda AFAD uyarısı nasıl açılır? Eğer bu işlemi yapmıyı bilmiyorsak biraz zaman ayırmalı ve öğrenmeliyiz. Aksi halde acil bir durum anında herkese giden uyarı mesajları size gelmeyebilir. Örneğin deprem anında toplanma alanlarını öğrenemeyebilirsiniz. Depremde sağ kalmanın yolları arasında toplanma alanlarına ulaşmak da yer almaktadır.

O halde hiç zaman kaybetmeden, AFAD 112 kanalını aktif etme Samsung konusunda araştırma yapmalı; yapamıyorsak bunu bizim için bir başkasının yapmasını rica etmeliyiz. Ya da en kötü ihtimalle AFAD uygulamasını telefonunuza yükleme yolunu deneyebilirsiniz. Zor zamanlarda tek başına olmak yerine diğer insanlarla bir arada olmak tercih sebebidir ve insanı rahatlatır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.