2014 Şeb-i Arus Törenleri Hakkında Bilgiler

Her sene Aralık ayında düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinde Mevlana anılmaktadır. Mevlana’nın ölümü 17 Aralık 1273 tarihinde gerçekleşmiş olup, Mevlana kendi ölümüne düğün adını vermektedir. Güneşin batışı ile birlikte hayata gözlerini yuman Mevlana, ölümünden önce yakınlarına, kendisi için yas tutmamalarını, ölümün onun için, Allah’a doğru uçmak, yani düğün olduğunu söylemiştir. Şeb-i Arus da buradan gelmekte olup, kelime anlamı olarak Düğün Gecesi’ni ifade etmektedir. Peki Şeb-i Arus törenleri ne zamandır? Şeb-i Arus törenlerinde ne yapılır? Şeb-i Arus törenlerinde neler yapılır? Bu yazımızda sizlere, bu soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız…

Şeb-i Arus Törenleri Ne Zaman?

Her sene 7 Aralık – 17 Aralık tarihleri arasında Şeb-i Arus törenleri yapılmaktadır. 17 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Şeb-i Arus töreni, tam anlamı ile, Mevlana’nın ölümünü anmak için gerçekleştirilip, İkindi sonrasında okunan Kur’an-i Kerim ile başlar. Sonrasında da sema yapılır.

Şeb-i Arus Törenleri Nerede Yapılır?

Şeb-i Arus Törenleri Konya’da Mevlana Kültür Merkezi’nde, Sema Salonu’nda düzenlenmektedir. Konya Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Şeb-i Arus törenlerini düzenlemektedir.

Şeb-i Arus Törenlerinde Ne Yapılır? Şeb-i Arus Törenlerinde Neler Yapılır?

Şeb-i Arus törenleri, hafta içi gündüz, akşam; ve hafta sonu olmak üzere farklı seanslar şeklinde düzenlenmektedir. İlk olarak tasavvuf müziği konseri verilir ki bu genellikle Ahmet Özhan yönetiminde olmaktadır. Sonrasında ise sema etkinliği gerçekleştirilir. Bu şekildeki Şeb-i Arus törenleri 2 – 2.5 saat arasında değişen bir zamanda gerçekleşmektedir.

Şeb-i Arus Tören Bileti Ne Kadar?

2014 yılı için Şeb-i Arus tören bileti fiyatları 10 TL ile 50 TL aralığında değişiklik göstermektedir. 17 Aralık 2014 akşamı gerçekleştirilecek olan Şeb-i Arus töreni bilet fiyatı en yüksek tutar iken, hafta içi gündüz saatlerinde düzenlenen Şeb-i Arus tören bileti fiyatı da en uygun tutardadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası