Mustafa Kemal Atatürk’ün Son Günleri Ve Ölümü

Ülkemize olan katkıları tartışılmaz olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü hakkında kısaca bilgi vermek istediğimiz bu yazımızda, Mustafa Kemal Atatürk’ün son günleri hakkında sizleri bilgi sahibi yapmayı amaçlamaktayız. Mustafa Kemal Atatürk’ün son günlerini nasıl geçirdiği; ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü hakkında kısa bilgileri bu yazı içerisinde bulabileceksiniz…

<

Mustafa Kemal Atatürk, ölümü öncesindeki ilk hastalık belirtisini 1937 senesinde almıştır. 1938 yılının başlarında, Yalova’da bulunduğu sırada, Mustafa Kemal Atatürk ciddi anlamda rahatsızlanmıştır. Yalova’da Mustafa Kemal Atatürk’e edilen müdahaleler olumlu sonuç verdi. Ve Mustafa Kemal, hem aklındaki Hatay sorunu; hem de yorucu Ankara yolculuğu nedeniyle yeniden rahatsızlandı. Hasta olmasına aldırış etmeyen Mustafa Kemal Atatürk, bir de Adana – Mersin gezisi gerçekleştirdi; ve buradaki askerleri kontrol etti. Bu gezi, Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisini daha da yorgun hissetmesine neden olmuştu.
26 Mayıs 1938 tarihinde Ankara’ya geri dönen Mustafa Kemal Atatürk, hastalığının tedavi edilmesi için İstanbul’a gitti; ve İstanbul’da Mustafa Kemal Atatürk’e konulan teşhis, Mustafa Kemal Atatürk’ün siroz olduğu yönünde idi. Mustafa Kemal Atatürk’e konulan siroz teşhisi sonrasında, Savarona Yatı’na giden Mustafa Kemal Atatürk, burada dinlenmeye başladı. Fakat, hastalığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülke sorunları ile ilgilenmesine de engel olamıyordu; Romanya Kralı İstanbul’a geldiğinde, Mustafa Kemal Atatürk onunla görüştü; ve daha sonra da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısına Başkanlık yaptı.
Hatay Antlaşması, 4 Temmuz 1938 tarihinde yürürlüğe konulduğunda, bu durum Mustafa Kemal Atatürk’ü çok sevindirmiş; ve moralini düzeltmişti; ancak Temmuz sonlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün durumu iyice kötüleşince, Savarona Yatı’ndan alınarak Dolmabahçe Sarayı’na götürüldü. Fakat Mustafa Kemal Atatürk’ün durumu Dolmabahçe Sarayı’nda daha da kötüleşti. Bunun üzerine, hastalığının ciddiyeti kendisinin de dikkatini çekti; ve Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti 5 Eylül 1938 tarihinde yazıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün servetinin önemli kısmının Türk Tarih Kurumu; ve Türk Dil Kurumu’na bağışladığı belirtilmektedir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün durumu Ekim ayında az da olsa düzeldi. Ankara’da, Cumhuriyet’in 15. yıl dönümü kutlamalarına katılmak istedi; fakat bu isteği, ne yazık ki gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1938 tarihinde Ankara’ya bir mesaj gönderdi; ve Mustafa Kemal Atatürk’ün gönderdiği Cumhuriyet’in yıl dönümü kutlaması mesajı Başbakan Celal Bayar tarafından okundu. Mustafa Kemal Atatürk, mesajında şunları yazmıştı: Kahraman Türk Ordusu’nun mazisi, ve zaferleri, insanlık tarihinin başladığı zaman başlamıştır. Kahraman Türk ordusu’nun zaferleri, her zaman medeniyet nurlarını taşımaktadır. Türk olmanın şanını ve şerefini; ve Türk vatanını her zaman korumaya hazır bir Türk ordusunun var olacağını, tüm tehlikelere karşı koruyucu görevlerini her zaman yerine getireceğini biliyoruz…
Mustafa Kemal Atatürk’ün katılmak istediği bir başka tören de, 1 Kasım 1938’de gerçekleştirilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış töreni idi. Burada gerçekleştireceği konuşma da yine Başbakan Celal Bayar tarafından okundu. Mustafa Kemal Atatürk, Celal Bayar tarafından okunan konuşmasında şunları belirtmekteydi: Türk gençleri, milli şuurlu, ve modern kültür ile yetiştirilmeliydi. Bu anlamda, İstanbul Üniversitesi’nin geliştirilmesi, Van Gölü civarında bir üniversitenin yapıldığı; ve Ankara Üniversitesi’nin de tamamlanmasına çalışıldığını belirtiyordu. Bununla birlikte, Mustafa Kemal Atatürk, Türk Tarih kurumu; ve Türk Dil kurumunun çalışmalarından duyduğu memnuniyeti de paylaşmaktaydı. Türk gençlerinin sadece kültüre değil, spor alanına da yoğunlaşmalarını istediğini belirten Mustafa Kemal Atatürk, bu anlamda beden terbiyesi kanununun uygulamaya konulmasından duyduğu memnuniyeti de belirtmekteydi.
8 Kasım 1938’de Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlık durumu yeniden kötüleşti; ve 10 Kasım 1938 09:05’te, Dolmabahçe Sarayı’nda, Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini yumdu. Mustafa Kemal Atatürk’ün tabutu, 16 Kasım 1938 tarihinde, Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonunda katafalka konuldu.
Mustafa Kemal Atatürk’ün cenaze namazı, 19 Kasım 1938’de, Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırıldı. Daha sonra ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün tabutu, ilk olarak top arabası ile Gülhane Parkı’na, buradan da Yavuz Zırhlısına torpido ile nakledildi. Yavuz zırhlısı, Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesini İzmit’e götürdü. İzmit’ten bir trene konulan Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesi, Ankara’ya götürüldü. Ankara’da katafalka konulan Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesi, 21 Kasım 1938’de ise, katafalktan alınarak Etnografya Müzesi’nde bulunan geçici kabire konuldu.
10 Kasım 1953 tarihinde ise, Atatürk’ün naaşı, Ankara Rasattepe’de, Türkiye’nin her ilinden alınan toprak ile hazırlanmış olan Anıtkabir’e konulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası