Milli Piyango Kazanan Bilet Sahipleri Ne Yapmalı?

Milli Piyango Kazanan Bilet Sahipleri Ne Yapmalı?

Milli Piyango bileti en çok yılbaşı çekilişlerinde alınıyor ki 2019 yılbaşı çekilişinin büyük ikramiyesi de 70 milyon TL olunca, herkesin aklına, Milli Pinaygo kazanan bilet sahibi olursa yapabileceği çok farklı şeyler geliyor. Peki Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkarsa ne yapmalıyız? Aslında her bir Milli Piyango bileti bir kağıt parçası; ama o kağıt parçası nasıl basılıyor? Milli Piyango bileti alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Milli Piyango kazanan bilet sahipleri ne yapmalı? İşte tüm bu merak ettiğiniz soruların yanıtları…

Milli Piyango Bileti Nasıl Basılıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Banknot Matbaasında basılan Milli Piyango Biletleri, filigranlı özel para kağıtlarına, tüm güvenlik koşulları sağlanarak basılıyor. Tüm basılan Milli Piyango biletleri, Türk parasını koruma yasası altında bulunuyor.

Milli Piyango Bileti Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

■ Milli Piyango biletlerini, Milli Piyango İdaresi Bayilik Ruhsatı bulunan (Gezici bayi ise yaka kartı olan), istediğinizde bunu ibraz edebilen kişilerden satın almalısınız.
■ Alacağınız Milli Piyango biletinin arkasında mutlaka bayi satış mührü bulunmalıdır. Kağıt örselenmemiş ve pürüzsüz olmalıdır.
■ Biletin sol alt köşesinde bulunan güvenlik numarasını iki parmak arasında gezdirdiğinizde, kabarık olduğunu mutlaka hissetmelisiniz.
■ Milli Piyango biletini ışığa tuttuğunuzda, MP amblamini beyaz olarak görmelisiniz.
■ Milli Piyango biletine UltraViyole ışıkla baktığınızda, açık yeşil ve mavi renkte parlayan dağılımı kesik çizgiler şeklinde bulunan, 3 mm gibi kısa kesitleri görebilmelisiniz.
■ Ayrıca, 2019 yılbaşı çekilişi dahil diğer tüm Milli Pinaygo çekilişlerine ait Milli Piyango biletini, 18 yaşından küçükler satın alamaz. O bilete ikramiye çıksa dahi kendilerine ödeme yapılmasını isteyemezler.

Milli Piyango Kazanan Bilet Sahipleri Ne Yapmalı?

■ Milli Piyango kazanan biletiniz, son 3 rakamına kadar ikramiye tutturmuş ise bu ikramiyeyi gezici bayilerden ya da sabit bayilerden tahsil edebilirsiniz.
■ Milli Piyango kazanan biletin son 4 ya da 5 rakamına ikramiye isabet etmişse, bunu yine gezici ya da sabit bayilerden tahsil edebilirsiniz, ama onların bu ikramiyeleri verme zorunlulukları, son 3 rakama kadar olan ikramiyelerde olduğu gibi yoktur. Yani, “Biz bu ikramiyeleri size veremeyiz” derlerse, hiç bir hak iddia edemezsiniz. Bu durumda ikramiyenizi verebilecek başka bir bayi bulmanız gerekecektir.
■ Milli Piyango biletinin son 6 rakamına ya da tamamına ikramiye çıktı ise bu ikramiyelerin ödenme yetkisi bayilere verilmemiştir. Peki bu ikramiyeleri; yani büyük ikramiyeleri nerelerden alabilirsiniz?
■ Milli Piyango Başbayileri ve sanal ortam bayileri, Milli Piyango İdaresi ile imzalamış oldukları sözleşme gereğince, belirtilen tutara kadar olan ikramiyeleri öderler.
■ 1.000.000 TL ve daha büyük ikramiyeler Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından ödenir.
■ 1.000.000 TL’nin altında kalan ikramiyeler ise Milli Piyango Şube Müdürlükleri tarafından ödenir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.