Kulak Deldirdikten Sonra Ne Yapılmalı?

Kulak Deldirdikten Sonra Ne Yapılmalı?

Kulak deldirmenin sadece genç kızlar tarafından uygulanan bir işlem olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı en baştan hatırlatalım. Erkeklerde de küpe görüyoruz; teyzelerde de… Ancak bu işlem genellikle bebeklik döneminde yapılıyor. Kız bebekler, doğumlarının bir kaç gün sonrasında kulak deldirme işlemine maruz kalıyor. Dolayısı ile hatırlamıyorlar bile. Ama bir de bu işin sonrası var: ikinci, üçüncü küpeler… Kulak deldirdikten sonra ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan, kulak deldirdikten sonra yapılması gerekenleri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Aksi halde, kulak delme tabancası ile kulağınıza takılan küpeyi çıkartıp, başka bir küpe takmaya çalışmanız, hem canınızın yanmasına; hem de bölgenin yumurta kadar büyük şişlikelere maruz kalmasına neden olabilir ki bu gibi bir durumda küpeyi bile alamayacak hale gelebilirsiniz. Ne diyoruz: Bazı durumlar tecrübe ile sabit. Dolayısı ile enfeksiyon kapmamak için dikkatli olmanız çok önemli. Bu nedenle, kulak deldirmeye giderken, sterilizasyonun tam olduğundan emin olduğunuz bir yer tercih etmelisiniz. Sonrasında da kulak deldirdikten sonra yapılması gerekenleri doğru uygularsanız, süreci çok sıkıntısız bir şekilde atlatabilirsiniz. O halde, kulak deldirdikten sonra ne yapılmalı? Hemen sorunun yanıtını sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Kulak Deldirdikten Sonra Ne Yapılmalı?

■ Hem kulaklarınıza, hem de küpelerinize, elleriniz temiz değilken dokunmayın.
■ Günde en az iki kez, kulak deldirme işlemini uygulattığınız bölgeyi hem ön; hem de arkadan temizleyin.
■ Kulak deldirdikten sonra yapılması gerekenler arasında, kullanılması gereken bazı bakım losyon ve kremleri bulunmaktadır. Biz burada ilaç ismi paylaşmasak da, söz konusu bakım gereçlerini eczaneden temin ederek kullanın.
■ Küpenizi sık sık, hem sağa, hem de sola doğru, 180 derece çevirerek, kulak deldirme işlemini yaptırdığınız bölgeye yapışmasını önleyin.
■ Kulak deldirdikten sonra ne yapılmalı sorusunun bir diğer yanıtı da kulağı kuru tutmaktır; unutmayın.

Kulak deldirdikten sonra yapılmaması gerekenler de bulunmaktadır. Biraz da bunlardan söz edelim.

■ Kulaklarınıza ve küpelerinize sadece temiz ellerle dokunmanız gerektiğini belirttik. Ancak gerekli olmadığı sürece hiç dokunmamalısınız. Küpelerinizi çıkartmamalısınız. Özellikle de kulak deldirme işleminin ilk 6 ayında. Ancak çok gerekli ise 8 hafta sonrasında küpelerinizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu durumun çok can acıtıcı olacağını belirtmeliyiz.

■ Küpenin klipsini, kulak deldirme bölgesini sıkacak kadar iteklemeyin. Bölgenin sıkışmaması ve bununla birlikte hava alması gerekmektedir. Bu durumu mutlak surette göz önünde bulundurmalısınız.

Kulak deldirdikten sonra yapılması gerekenler arasında, iyileşme süresini kısaltacak önlem ve uygulamalar da yer almaktadır.

■ Kulak deldirme işleminden sonraki en az altı hafta, kıkırdak bölgesinde ise 12 hafta küpelerinizi çıkartmayın.
■ Kulak deldirme işleminden sonraki beş ay, kıkırdak bölgesinde ise bir sene boyunca, kısa arkalı küpeler kullanmaya dikkat edin. Kancalı küpelerden uzak durun. Küpelerin cerrahi çelik, hipoalerjenik, altın ya da titanyumdan yapılmış olmasına özen gösterin. Barbells tasarımlar ise kulak deldirme işlemi sonrası kıkırdak bölgesi için tasarlanmıştır.
■ Şampuan, sabun, saç spreyi gibi malzemelerle, kulak deldirme bölgesinin temasında çok dikkatli olun. Bölgeyi sonrasında iyice durulayın ve bakım losyon ve kremlerini kullanmayı da ihmal etmeyin.
■ Kulak deldirme işleminden sonraki kısa süre içerisinde az bir şişlik ve kızarıklık ile karşılaşabilirsiniz. Ama bu durum 48 saat içerisinde geçmiyor; beraberinde ağrı da söz konusu oluyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Kulak deldirme işlemi kıkırdak bölgesi için söz konusu ise iyileşme süreci üç aya kadar uzayabilmektedir. Bölgede beklenmeyen durumlarla karşılaştığınızda hemen doktora başvurmalısınız. Aksi halde kıkırdak bölgesine kalıcı zarar verebileceğinizi unutmamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.