Kitap Okumanın Yararları

İçimizde bazılarımız henüz, neden kitap okumalıyız sorusunun yanıtları hakkında bilgi sahibi değil iken, bazılarımız ise, kitap kurdu olarak tanınıyor, kitap okumanın yararları, ve kitap okumanın faydalarından da sonuna kadar yararlanıyoruz. Pek çok farklı kültürü kitap okuyarak tanımanın yanında, gitmediğimiz yerlere de bu sayede gidebilme olanağı bulabiliyoruz. Peki o halde gelin, neden kitap okumalıyız sorusunun yanıtları arasında yer alan, kitap okumanın faydaları, ve kitap okumanın yararlarını gözden geçirelim; sonrasında, gerçekten de kitap okumak isteyip istemediğimize birlikte karar verelim…

Neden Kitap Okumalıyız?

Kitap okumanın yararları arasında her şeyin öncesinde başarıdan söz etmek gerekir. Kitap okuyan insan zaten sevdiği türde kitapları okur. Kalın kitaplar elbette mola verilerek okunur. Ancak, o kitapları okuyan insanlar, kitabın sonunun nereye gideceğini merak ettiklerinden dolayı, verdikleri molaları uzun tutmaz, bir an önce o kitabı bitirmek isterler. Ve bir müddet sonra bu durum alışkanlık yapar. Hayattaki diğer işler için de geçerlilik kazanmaya başlar. Bir iş bitirilmeden bırakılmaz örneğin, ve sonrasında da bu davranış alışkanlığı başarı getirir.

Kitap okumanın faydalarından bir diğeri de, kitap okuyan kişinin hedeflerinin olması, o hedeflere ulaşana kadar çalışmasıdır. Bu alışkanlık da kitap okuyarak kazanılır. Örneğin, kitap okumaya başladığınızda, o gün 100 sayfa bitirmeyi hedeflersiniz, ya da kitabınızı beş gün içerisinde bitirmeyi hedeflersiniz. Bu hedef belirleme alışkanlığı da süreklilik kazanır. İşlerinizde, hayatınızda hep hedefleriniz olduğunu; ve bu hedeflere ulaşmadan pes etmediğinizi görmeye başlarsınız. Bu da başarıya giden yollardan biridir zaten…

Kitap okumak, zamanın kıymetli olduğunun bilinmesi adına önemlidir. Biraz önce de değinmiş olduğumuz gibi, sonunun merak edildiği bir kitap için, her fırsatta okuma isteği bulunmaktadır. Bu istek, bulunan her boş zamanda o kitabın okunması sonucunu yaratır. Böylelikle, boş zaman değerlendirilmiş olur. Bu da alışkanlık haline geldiğinde, belirli bir zaman sonra, hayatınızda boş zamanınızın kalmadığını, zamanınızı hep iyi şeyler için kullanıyor olduğunuzu görmeye başlarsınız.

Her okuduğu kitapta farklı şeyler öğrenen, farklı hayatların içerisine konuk olan okuyucu, yaşadığı olayları farklı açılardan görmeyi başarır. Kendini başka insanların yerine koyabilir, empati yeteneği gelişen bu okuyucular, sonrasında, hem daha anlayışlı olduklarını gözlemler, hem de verecekleri kararları daha doğru şekilde yorumlar yaparak verirler.

Kitap okuyan insanların yazma kabiliyetleri de gelişmiştir. Kendilerine örnek aldıkları başarılı insanlar olan okuyucular, bu başarıya giden yolu takip eder, ve mutlaka başarılı olabilmek için kendilerine de bir yol bulurlar.

Kitap okumak hafızayı da geliştirir. Ne kadar okursanız o kadar öğrenirsiniz, ve hafızanızın da o kadar geliştiğini görebilirsiniz. Bu nedenle, kitap okuyan kişilerin beyinlerini daha etkin kullandıklarını söyleyebiliriz, çünkü her bir satırda, beyinlerini geliştirmektedirler.

Kitap okuyan kişiler zorlukların üstesinden daha kolay gelirler, çünkü beyinleri çalışmaktadır. Bu sayede kendilerini zinde hissederler, ve sürekli aktif düşünebilme yeteneğine sahiptirler.

Kitap okumak kişileri eğitir, bilgilendirir, aynı zamanda da rahatlamalarını, ve huzur bulmalarını olanaklı hale getirir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası