Yul Brynner Kimdir?

Yul Brynner Kimdir?

Yul Brynner kimdir? Yul Brynner hayatı hakkında bilgilerin tamamını ilerleyen bölümlerde bulabilecek; Yul Brynner filmleri hakkında da bilgi sahibi olabileceksiniz. Yuliy Borisovic Brynner, Yul Brynner‘in gerçek adı. 11 Temmuz 1920’de Rusya’nın Vladivoslok şehrinde hayata gözlerini açtı. Annesi Rus, babası ise İsveç – Moğıl kökenli bir mühendisti.

Babası ailesini terk ettiğinde, Yul Brynner’in annesi, hem onu, hem de kız kardeşi Vera’yı alarak Çin’e taşındı. Genç Hıristiyan Erkekler Organizasyonuna ait bir okulda Yul Brynner okul hayatına başladı. 1934 yılında ise hayat onları Paris’e taşınmaya ikna etti. Burada bulunan gece kulüplerinde sahne almaya başlayan Yul Brynner, çingene şarkıları seslendirdi. Aynı zamanda gitar çaldı ve sirklerde trapez cambazlığı yaptı.

Eğitim hayatına Sorbon Üniversitesi’nde Felsefe bölümünü okuyarak devam etti. Yul Brynner hayatı bu aşamadan sonra ise aldığı tiyatro eğitimi ile devam etti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’da radyo yorumcu ve spikerliği yapıyordu. Bu arada ülke işgal altında idi. Yıl 1941 olduğunda ise Michael Cehov’un tiyatro topluluğu ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Yul Brynner kimdir diyenler için, onun 20’li yaşlardan sonra oyunculuğa ve modelliğe başlayan bir isim olduğunu söyleyebiliriz. Broadwey’de sahneye çıkışı 1946 yılına tekabül etmektedir. Zaten gözleri çekikti; saçlarını da usturaya vurdurduğu için, kendine has bir karakter yaratmakta hiç zorlanmadı.

Yul Brynner filmleri ile onu en çok hatırladığımız roller arasında, 1956 yılında yayınlanan Kral Ve Ben filmindeki The King And I, hem sinemada; hem de tiyatroda canlandırdığı Siyam Kralı rolü, yine 1956 yılında yayınlanan On Emir filmindeki The Ten Commandments, İkinci Ramses rolü ve 1960’ta yayınlanan Muhteşem Yedili filmindeki Chris rolüdür. 1956 yılında yayınlanan Kral Ve Ben filminde oynadığı rol ile Yul Brynner, Akademi Ödülleri arasında yer alan En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Yul Brynner hayatında Türkiye’ye 1967 yılında geldi. Günlük beş paket sigara içtiğini de belirtelim. Dolayısı ile hayatını akciğer kanserinden kaybettiğine muhtemelen kimse şaşırmadı. Öldüğünde 65 yaşında idi. New York’ta 10 Ekim 1985’te hayata veda etti.

Hayatı boyunca dört evlilik yapan Yul Brynner, ilk üç eşi ile boşandı. Kathy Lee ile ise 1983 yılında evlenmişti. Ayrılıkları, kendisinin hayata veda etmesi ile gerçekleşti. Dört tane çocuğu vardı. En uzun evliliği ilk eşi, kendisi gibi oyuncu olan Virginia Gilmore ile olmuş, 16 yıl sürmüş ve bu evlilikten bir oğlu oldu.

Yul Brynner kimdir sorusuna yanıt olarak Yul Brynner hayatını sizlerle paylaşırken, son olarak da Yul Brynner filmlerinden söz edelim…
Port Of New York
The King And I
The Ten Commandments
Anastasia
The Brothers Karamazov
The Buccaneer
The Journey
The Sound And The Fury
Solomon And Sheba
Once More With Feeling
The Testament Of Orpheus
Sırprise Package
The Magnificent Seven
Goodbye Again
Escape from Zahrain
Taras Bulba
Kings of the Sun
Flight from Ashiya
Invitation to a Gunfighter
Morituri
Cast a Giant Shadow
The Poppy Is Also a Flower
Return of the Seven
Triple Cross
The Double Man
The Long Duel
Villa Rides
The Battle of Neretva
The File of the Golden Goose
The Madwoman of Chaillot
The Magic Christian
Adios Sabata Part of The Sabata Trilogy
The Light at the Edge of the World
Romance of a Horsethief
Catlow
Fuzz
On Location with Westworld
Night Flight from Moscow
Westworld
The Ultimate Warrior
Death Rage
Futureworld
Lost in the Revolution

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.