Selçuk Yöntem Kimdir?

Selçuk Yöntem Kimdir?

Selçuk Yöntem hayatı ile ilgili internet üzerinde pek çok araştırma yapılıyor. Selçuk Yöntem yaşı, Selçuk Yöntem nereli, hatta Selçuk Yöntem boyu bile merak edilen isimler arasında yer alıyor. Peki Selçuk Yöntem kimdir? Selçuk Yöntem hayatı 13 Temmuz 1953 yılında İstanbul Eyüp’te başlamış ve ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. En büyük kardeşleri ablası, iki abisi, bir de erkek kardeşi olmak üzere beş kardeşlerdir.

Selçuk Yöntem’in babasının subay olması dolayısı ile zaman zaman tayinlerle farklı şehirlere gitmek durumunda kaldılar. İlk okula Malatya’da başlamış olsa da farklı şehirlerde devam etmek durumunda kalan Selçuk Yöntem, liseyi ise İstanbul Şişli Terakki Lisesi’nde okudu. Ardından Ankara Devlet Konservatuarına geçiş yaptı. 1975 – 1976 yılları arasında Tiyatro Yüksek Bölümü’nde okudu. 1977’de ise Ankara Devlet Tiyatrosu’nun kadrosuna geçiş yaptı.

Selçuk Yöntem’in rol aldığı ve tiyatroya bu sayede adım attığı ilk oyunlar: 1978 yılında Topuzlu, 1980 yılında Kurban, 1981 yılında ise Yaban Ördeği oldu. 1994 yılında Aşağıdakiler, 1995 yılında ise Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye isimli tiyatro oyunlarında yönetmenlik yaptı. Ankara Sanat Kurumu Selçuk Yöntem’e, Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye oyunu için Övgüye Değer Yönetmek ödülünü verdi.

Selçuk Yöntem dizilerine baktığımızda, televizyonda yayınlanan ilk dizisinin 1978 yılı itibari ile Atlı Karınca olduğunu görüyoruz. Aynı yıl, Yaşadığımız Devir isimli dizisi de yayınlanan Selçuk Yöntem dizilerinden bir diğeri de 1982 yılında Ahmet’in Günlüğü olarak ekranlarla buluştu. 1998 yılında Sıcak Saatler isimli dizinin başrollerini Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ ile paylaştı. Aynı yıl, Kenan İmirzalıoğlu ve Zeynep Tokuş ile başrollerini paylaştığı bir diğer dizi de Deli Yürek’ti. 2003’te Selçuk Yöntem dizileri arasına Kurtlar Vadisi de eklendi. Bu dizide Necati Şaşmaz ve Özgü Namal ile başrolleri paylaştılar.

Selçuk Yöntem kimdir sorusunun yanıtlarını verirken Selçuk Yöntem filmlerinden de söz etmeden geçmemeliyiz. Suyun Öte Yanı, 1991 yılında vizyona giren Selçuk Yöntem filmlerinden ilkidir. İstanbul Kanatlarımın Altında 1996 yılında, Banyo 2005 yılında ve Devrim Arabaları da 2008 yıllarında vizyona giren, önemli Selçuk Yöntem filmleri arasında yer almakta idi.

Yıl 2008 olduğunda Aşk-ı Memnu isimli dizi Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başladı ve Selçuk Yöntem bu dizide Adnan Ziyagil karakterini canlandırdı. 21 Mart 2014 yılında Kenan Işık’ın beyin kanaması geçirmesinin sonrasında ise Kim Milyoner Olmak ister isimli yarışma programını, Kenan Işık yerine sunmaya başladı.

Zuhal Olcay ile 1976 yılında evlenen Selçuk Yöntem’in bu evliliği 3 yıl sürmüş ve 1979’da boşanmışlardır. 1987 yılında ise balerin Cihan Yöntem ile evlendi. Bu evlilikte dünyaya gelen İraz Yöntem, Selçuk Yöntem kızı şeklinde internet aramalarında yer almaktadır. İraz Yöntem 29 Mart 1983 doğumludur.

Biraz önce sizlere Selçuk Yöntem filmleri ve Selçuk Yöntem dizilerinden bazılarını saymış olsak da, çok sayıda film, dizi ve tiyatro oyununa adını yazdıran başarılı sanatçı Selçuk Yöntem kimdir sorusunun yanıtlarını verirken, tam listeyi de paylaşmak istiyoruz.
Ayhan Hanım (Baba) (Sinema Filmi)
Bugünün Saraylısı (Ata Katiboğlu)(TV Dizisi)
Uçurum (Arif)(TV Dizisi)
Mazi Kalbimde Yaradır (Rauf Bey) (TV Dizisi)
Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi Celal Tan) (Sinema Filmi)
Suluboya (Sinema Filmi)
Mevlana Aşkı Dansı (Sinema Filmi)
Gölgesizler (Muhtar) (Sinema Filmi)
Girdap (Umut’un Babası Yaşar Bey) (Sinema Filmi)
Devrim Arabaları (Latif) (Sinema Filmi)
Aşk-ı Memnu (Adnan Ziyagil) (TV Dizisi)
Alia (Emniyet Müdürü) (TV Filmi)
Sardunya Sokağı (İrfan) (TV Dizisi)
Kuzey Rüzgarı (Aziz) (TV Dizisi)
Pars: Kiraz Operasyonu (Kadir Zebari) (Sinema Filmi)
Kız Babası (Rıza Kılıç) (TV Dizisi)
Kuşdili (Şükrü) (TV Dizisi)
Rüzgarlı Bahçe (Çınar) (TV Dizisi)
Banyo (Adnan) (Sinema Filmi)
Çalınan Ceset (Ahmet) (TV Filmi)
24 Saat (Başkomiser Ahmet) (TV Dizisi)
Kurtlar Vadisi (TV Dizisi)
Deli Yürek-Boomerang Cehennemi (Bozo) (Sinema Filmi)
Şarkıcı (Doktor) (Sinema Filmi)
Üzgünüm Leyla (Taksi Şoförü Orhan) (TV Dizisi)
Taksim-İstanbul (Sinema Filmi)
Acı Gönül (İlhan) (Sinema Filmi)
Çatısız Kadınlar (Ahmet) (TV Dizisi)
Kimsecikler (TV Filmi)
Figüran (Sırrı) (TV Filmi)
Deli Yürek (Bozo) (TV Dizisi)
Çiçeği Büyütmek (TV Dizisi)
Sıcak Saatler (Süleyman Uslu) (TV Dizisi)
Kaçıklık Diploması (Murat) (Sinema Filmi)
Ateş Dansı (Nuri) (TV Dizisi)
Şaşıfelek Çıkmazı (Hilmi) (TV Dizisi)
İstanbul Kanatlarımın Altında (Sinema Filmi)
80. Adım (Sinema Filmi)
Şehnaz Tango (TV Dizisi)
Yaz Yağmuru (Sinema Filmi)
Süper Baba (Celal) (TV Dizisi)
C-Blok (Selim) (Sinema Filmi)
Suyun Öte Yanı (Sinema Filmi)
Ellis Adası (Ben Vereen Seslendirmesi) (TV Dizisi)

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.