Pargalı İbrahim Paşanın Ölümü Nasıl Oldu? Pargalı İbrahim Paşanın Ölümü İle İlgili Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, Pargalı İbrahim Paşanın ölümü ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Geçtiğimiz hafta Muhteşem Yüzyıl dizisinde, Kanuni Sultan Süleyman tarafından gerçekleştirilmesi emredilen Pargalı İbrahim Paşanın ölümü, pek çok kişi tarafından merak, ve de tartışma konusu haline geldi. Bu nedenle bu yazımızda sizlere Pargalı İbrahim Paşanın ölümü nasıl oldu sorusunun yanıtını tarihte Pargalı İbrahim Paşanın ölümü ile ilgili bilgilere göre vermeye karar verdik…

Pargalı İbrahim Paşanın ölümü, Muhteşem Yüzyıl dizisinde de görüldüğü gibi ramazanda gerçekleştirilmiştir. Pargalı İbrahim Paşanın ölümü nasıl oldu sorusunun yanıtını sizlere şu şekilde verebiliriz: 15 Mart 1536 tarihinde, Kanuni Sultan Süleyman, Pargalı İbrahim Paşa ile birlikte iftar yemeği yemek istemiştir. İftar yemeğinde Kanuni Sultan Süleyman; Pargalı İbrahim Paşa keyifli bir sohbet etmişlerdir. Bu sohbetin sonrasında Kanuni Sultan Süleyman, Pargalı İbrahim Paşa’nın geceyi sarayda, kendisine ait odada geçirmesini istemiş; Pargalı İbrahim Paşa da bu daveti geri çevirmemiştir. Pargalı İbrahim Paşa ile Kanuni Sultan Süleyman’ın odaları yanyanadır.
Pargalı İbrahim Paşanın ölümünü gerçekleştiren Cellat Kara Ali isimli kişidir. Ve çok da kuvvetlidir. Pargalı İbrahim Paşa uykuya daldığında odaya girerek, elinde bulunan yağlı kemendi Pargalı İbrahim Paşa’nın boynuna dolamıştır. Uykusundan uyanan Pargalı İbrahim Paşa direnmiş, ve bu sesleri Kanuni Sultan Süleyman, odasından duymuştur. Fakat sonucun alınması için beklemiştir. Bir süre sonra daha fazla karşı koyamayan Pargalı İbrahim Paşa, Cellat Kara Ali tarafından öldürülmüştür.
Pargalı İbrahim Paşanın ölümü nasıl oldu sorusunun yanıtı sonrasında şunu da belirtmemiz gerekir ki, Pargalı İbrahim Paşanın ölümünün sabahında, ceset, Topkapı Sarayı’nın önünde bulunmuş, herkes Pargalı İbrahim Paşa’nın boğularak öldürüldüğünü görmüştür. Kanuni Sultan Süleyman, Pargalı İbrahim Paşa’yı öldürmekle kalmamış; Pargalı İbrahim Paşa’nın neslinin devam etmemesi için Hatice Sultan ile Pargalı İbrahim Paşa’nın çocuklarını da öldürtmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası