Latife Uşaklıgil Kimdir?

Latife Uşaklıgil Kimdir?

Latife Uşaklıgil, yani Latife Hanım, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi… Dizi ve sinema projelerinde adından sıklıkla söz edilen Latife Uşaklıgil kimdir? Latife Uşaklıgil hayatı hakkında bilgilerden söz ederken de göreceksiniz ki, istiklal yanlısı, dirayetli, kültürlü, Avrupa görmüş bu kadın, o dönemler sahip olduğu eğitim ve bağımsız karakteri ile zamanın örnek kadınları arasında yer alıyordu.

17 Haziran 1898 tarihinde İzmir’de dünyaya gözlerini açan Latife Hanım’ın Latife Uşaki; nüfus kayıtlarına göre ise Latife Uşaklı şeklinde soyadı bulunmakta idi. Mustafa Kemal Atatürk ile evli olduğu zaman zarfı 2 yıldı: 20 Ocak 1923 – 5 Ağustos 1925 tarihleri aralığında süregelmiş bir evlilikleri bulunmakta idi. Pek çok kişi Latife Uşaklıgil ile Halit Ziya Uşaklıgil arasındaki bağlantıyı merak etmekle birlikte, Latife Uşaklıgil ve Halit Ziya Uşaklıgil kuzendirler.

İzmir’de bulunan Uşakizade Köşkü’nün bahçesinde yer alan Camlı Köşk’te ilkokul eğitimini tamamlayan Latife Uşaklıgil hayatının devamında ortaokulu İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı. Lise eğitimini de aynı okulda almaya devam etti. Üniversite eğitimini ise Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde Siyaset ve Hukuk bölümlerini okuyarak tamamladı.

Dil eğitimi almak için Londra’ya giden Latife Hanım Almanca, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce öğrenmişti. Üniversite eğitiminin üçüncü yılında eğitimini yarıda bırakarak İzmir’e dönmesinin sebebi, Sakarya Meydan Muharebesi’ni kazanan Gazi Mustafa Kemal ve ordusunu karşılamak arzusuydu.

Mustafa Kemal ve ordusu İzmir’e 9 Eylül 1922’de girdi. Sonrasında ise kurmayları, Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’e kalabileceği güvenli bir karargah aramaya başladı. Bu arayış, Göztepe’de bulunan Uşakizade ailesinin köşkünde son buldu.

O sırada Latife Hanım’ın anne ve babası yurtdışında bir seyahatte idiler. Kendisi köşkte babaannesi ile birlikte kalıyordu. Mustafa Kemal’in gelişi bu zamana denk gelmişti. Bu misafirlik 16 günlüktü. 14 Eylül 1922 – 30 Eylül 1922 tarihleri arasıydı. Bu sırada Mudanya Ateşkes Antlaşmasının çalışmaları da köşk içerisinde yapılıyordu.

29 Ocak 1922’de, Latife Uşaklıgil ve Mustafa Kemal Atatürk köşkte, dini nikahla evlendiler. O dönemlerde kıyılan dini nikahlarda kadınlar yer almazdı; ama bu nikah bazı adetlere uygun değildi ve Latife Hanım, kendi nikahında yer aldı. Kazım Karabekir ve Mareşal Fevzi Çakmak, nikah sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün şahitliğini üstlendiler; Salih Bozok ve Mustafa Abdülhalik Renda ise Latife Hanım’ın şahidi oldu. Bu nikahta yaşanan ilkler, sekiz ay sonrası, Merkez Kadısı Hüseyin Oğlu Ömer Fevzi tarafından belgelenmiştir.

1925 yılının yaz aylarında Latife Hanım ve Mustafa Kemal Atatürk, gitmiş oldukları Doğu Anadolu gezisi sırasında bir tatsız tartışma yaşadı. Boşanmaları ise 5 Ağustos 1925’te gerçekleşti. Sonrasında İzmir’de ve İstanbul arasında yaşamını sürdüren Latife Uşaklıgil’e ne kadar ısrar edilse de anılarını paylaşmadı. 12 Temmuz 1976 tarihinde, 87 yaşında hayata veda etti.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.