Depremde Sağ Kalmanın Yolları Ve Enkazda Sağ Kalmanın Yolları

Deprem çağımızın en önemli gerçeklerinden bir tanesi. Gölcük depreminin olduğu günden bu yana ülkemizde deprem tahminleri yapılıyor; Van depreminin sonrasında da, Türkiye’de deprem tahminleri yapılmaya başlandı. Deprem Dede olarak tanınan Ahmet Mete Işıkara’nın yapmış olduğu Türkiye’de deprem tahminlerine göre, beklenen olası bir deprem Hatay bölgesinde gerçekleşecek; ve bu depremin şiddeti 7’den büyük olacak. Bu depremden etkilenecek olan iller ise, başta Hatay olmak üzere, Gaziantep, Adana, Mersin… Senelerdir beklenen bir de Marmara depremi var ki onunla ilgili senaryoların da ardı arkası kesilmiyor. Fakat Van depremi, Türkiye’de deprem tahminleri arasında geçmiyordu; Van depremini bir bayan tahmin etti; ”Sol gözüm seyiriyor, bir yerde deprem olacak” diyen bir bayan; ve kendisi ile çok dalga geçilmesine neden olan bu sözler… Çünkü, Türkiye’de deprem zaten her an, hafif şiddetlerde gerçekleşiyordu… Bunun üzerine gördük ki: deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız. İster bilimsel deprem tahminleri; ister hissel deprem tahminleri; ama deprem gerçeği her an aklımızın bir köşesinde yazılı… Peki deprem bilgilerimiz ne kadar güçlü? Depremde sağ kalmanın yollarını biliyor muyuz? Enkazda sağ kalmanın yollarını biliyor muyuz? Van depreminden 106 saat sonra sağ çıkanlar bunu nasıl başardılar? İşte depremde sağ kalmanın yolları; ve enkazda sağ kalmanın yolları…

Depremde sağ kalmanın yolları; ve enkazda sağ kalmanın yolları arasında, uzmanlar tarafından ilk olarak belirtilen şey şu: sessiz kalın, enerjinizi harcamadan beklemeyi başarabilirseniz, enkazda sağ kalmanın yollarından ilkini gerçekleştirmiş olursunuz. Muhtemel bir deprem sırasında enkaz altında kaldığınız takdirde, elinizde çok sınırlı imkanların bulunduğunu bilmeli; ve bu sınırlı imkanları gereksiz harcamamalısınız. Enkaz altında sağ kalmanın yolları arasında; ve dolayısı ile depremde sağ kalmanın yolları arasında ilk sırada, soğukkanlılığı koruman yer alıyor kısacası…
Muhtemel bir depremde, enkaz altında kaldıysanız, depremde sağ kalmanın yollarını, enkazda sağ kalmanın yollarını bilmeniz önemli, acıkacak; ve susayacaksınız; fakat, ne bir yiyecek; ne de bir içecek bulamayacaksınız. Dolayısı ile paniğe kapılıp umutsuzluğa düşmeniz muhtemel; fakat, eğer paniğe kapılırsanız enerji sarfiyatı harcayacak; ve yaşam sürenizden çalacaksınız. Enkaz altında bağırırken sizi kimse dymayacak. Bu nedenle bağırmadan, soğukkanlı bir şekilde, dışarıdan gelebilecek olan sesleri dinlemeye yoğunlaşmanız gerekmekte. Depremde sağ kalmanın yolları arasında, enkazda sağ kalmanın yollarından bir tanesi bu, dışarıdan algıladığınız seslere tepkiler verebilmelisiniz. Sizden istenen şeyleri yapabilecek durumda olmalısınız. Kendi sesiniz ile dışarıdan gelebilecek sesleri karıştırmamak için de mümkün olduğunca dikkatli olmalısınız. Van depreminde enkazda sağ kalmanın yollarını başarmış olan gençlerden birinin söylediği şu: sürekli uyku pozisyonundaydık… Bu nedenle, sert bir cisim ile, kendinizi dışarıdakilere fark ettirmeniz daha sağlıklı bir yaklaşım biçimi olacaktır enkaz altında kaldıysanız.
Depremde sağ kalmanın yolları; ve enkazda sağ kalmanın yolları arasında, enkaz altında kalan kişilerin soğukkanlılıklarını korumalarından sonra, kurtarma eylemini gerçekleştiren kişinin acil müdahaleyi başarılı bir şekilde yapabilmesi geliyor. Enkaz altında kalan kişinin, aç, susuz, korkuyor olduğu bilinmeli; ve kurtarma eylemini gerçekleştiren kişiler, ilk yardımın ne şekilde yapılması gerektiğini bu koşullar altında bilmelidirler. İnsanların hayatı buna bağlı olarak da kurtarılabilmektedir.
Enkaz altında kalan kişiye fiziksel olarak değil, sesli olarak ulaşıldığında dahi, kurtarma ekibinin ne yapması gerektiğini bilmesi önemlidir. Enkaz altında kalan kişiye, kurtulacağına dair verilen moral, o kişinin enkazda daha uzun süre yaşayabilmesinin şansını yükseltiyor. Böyle bir durumda vücut kendi dengesini korumaya başlıyor; ve depremde sağ kalmanın yolları; ve enkazda sağ kalmanın yolları daha etkin bir şekilde gözler önüne seriliyor. Enkaz altından kurtarılan kişinin, ilaca mı, suya mı… öncelikli olarak neye ihtiyacı olduğunun bilinmesi çok önemli.
Depremde sağ kalmanın yollarını; ve enkazda sağ kalmanın yollarını anlatan uzmanlara sorulan: bir insan enkazda ne kadar süre sağ kalabilir sorusuna verilen yanıt da şu şekilde: sağlıklı olan otuzlu yaşlarında bulunan bir insan, depremde, enkaz altında 7 ya da 8 gün sağ kalabilir. Fakat enkazda sağ kalmanın yolları arasında, dış faktörlerde rol oynuyor. Örnek vermek gerekirse, deprem bölgesinde hava çok sıcaksa, kişilerin susuzluk ile savaşabilmeleri olanağı düşüyor; soğuk havada susuzluğa daha fazla tahammül edilebiliyor. Bununla birlikte, enkaz altında kalan kişinin kırık çıkığının olup olmadığının da önemi büyük. Kanaması olan kişilerin de enkaz altında sağ kalma süreleri değişkenlik gösterebiliyor. Yani, enkaz altında sağ kalma süresi, dış ortamlara, yaşa, cinsiyete; ve sağlık durumuna göre değişiklik gösteriyor.
Depremde sağ kalmanın yolları; ve enkazda sağ kalmanın yolları arasında, deprem öncesinde alınması gereken bir takım önlemlerden de bahseden uzmanlar, deprem öncesi alınması gereken önlemler arasında ilk sırada, yatağa yakın bir yerde bir düdük bulundurulması gerektiği belirtiliyor. Depremde sağ kalmanın yolları arasında, enkaz altında kalan kişinin kurtarma ekiplerine bir düdükle; ya da çelik bir şeyle, yaşam belirtisi göndermesi, kişinin enerjisini daha uzun süre koruyabilmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, enkazda sağ kalmanın yolları arasında, enkaz altında kalan kişinin daha rahat nefes alabilmesi için ağzını ve burnunu bir bezle kapatması da öneriliyor. Depremde sağ kalmanın yollarından bir başkası da, deprem anında cenin pozisyonunun alınması gerektiği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası