Baobab Ağaçları Neden Ölüyor?

Baobab Ağaçları Neden Ölüyor?

Baobab ağaçları, tropik iklime sahip olan Afrika’nın simgesi niteliğinde. Ve Baobab ağaçlarının ölümü son zamanlarda çok sık gündeme geliyor. Peki Baobab ağaçları neden ölüyor? Dayanıklılığı ile bilinen Baobab ağaçlarının ölümü, yapılan araştırma sonuçlarına göre, dünya için alarm niteliği taşıyor. Sizlere ilerleyen bölümlerde, Baobab ağaçlarının ölümünün dünya için neden tehlike arz ettiğinden söz edeceğiz.

Baobab Ağaçları Neden Ölüyor?

Baobab ağaçları, Afrika’nın en eski ve yağlı ağaçları. Son zamanlarda, Baobab ağaçlarının ölümü toplu olarak gerçekleşiyor. Uzmanlar, bu durumun, iklim değişikliği sonucu gerçekleştiğini düşünüyor ve iklim değişikliğinin korkutucu sonuçlarına dikkat çekiyorlar. Baobab ağaçlarının ölümü, gelecek için önemli tehdit oluşturuyor.

Araştırmacılara göre, 3.000 yıllık bir ömre sahip olma şansları bulunan Baobab ağaçlarının, Güney Afrika’da bulunan en eski 12 tanesinden dokuz tanesi, son 12 yıl içerisinde ölmüş durumda. Bu ağaçlar sadece biz var olduğumuzdan bu yana değil, binlerce yıldır sağlıklı bir şekilde varlıklarını sürdürebilen ağaçlar. Dolayısı ile ölümlerinin birden gerçekleşmiş olması korkutucu olarak nitelendiriliyor. Güney Afrika’da hakim olan iklim değişikliğinin bu duruma neden olduğu tahmin ediliyor.

Tripik bölgelerde kendiliğinden ortaya çıkan Baobab ağaçları, dünyanın en uzun yaşayan ve en büyük ağaçları olarak biliniyor. Baktığınız zaman, dallarının gökyüzüne kadar uzandığını düşündüğünüz Baobab ağaçlarının görüntüsü, baş aşağı duruyormuş izlenimini veriyor. Güney Afrika için çok kritik derecede önem taşıyan bu ağaçlar hem su, hem de beslenme için oldukça gerekliler.

Baobab ağaçlarının su deposu olarak tabir edilmelerinin yanında, meyveleri ile hem insanlar hem de hayvanların beslendiğini de belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca yaprakları su içerisinde kaynatılarak besin olarak kullanılabiliyor.

Peki çok dayanıklı olan Baobab ağaçları neden ölüyor? Aslında insan eli ile öldürülmeleri çok zor. Öyle ki, yanmalara; hatta aldıkları darbelere karşı, kabuk değiştirerek, yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Araştırmacıların belirtmiş olduğu gibi, Baobab ağaçlarının ölümü iklim değişikliğine bağlı ise diğer ağaçlar için tehlike daha da büyüktür. Ve bununla birlikte, geleceğin endişe verici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.