Ay Tutulması Nedir? Ay Tutulması Hakkında Bilgi

Ay Tutulması Nedir? Ay Tutulması Hakkında Bilgi

2012 ay tutulmasının yaşanacağı bu günlerde, ay tutulması nedir; ve ay tutulması hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızı sizler için hazırlamaya karar verdik. 2012 ay tutulması öncesinde, ilk olarak ay tutulması nedir sorusuna yanıt vermek istiyoruz… Ay tutulması nedir? Sürekli olarak kendi yörüngesinde dolanan ayın, dünyanın gölgesine girdiği zamanlara ay tutulması adı verilmektedir. Ay tutulması nedir sorusunun daha net bir yanıtı, ayın, dünyanın gölgesine girmesidir diyebiliriz…

2012 ay tutulması öncesinde, ay tutulması hakkında bilgi vermeye devam ederken, şunu da belirtmeliyiz: Ay tutulması ne zaman olur sorusunun yanıtı, ayın, dolunay olduğu zamanlar olarak verilebilir; fakat, her dolunay olmasında da ay tutulması gerçekleşmez. Ay tutulması, ayın, düğüm noktalarına yaklaştığı zamanlarda gerçekleşir. O halde şunu söyleyebiliriz: ayın, düğüm noktalarına yaklaştığı zamanlarda, dolunay var ise, ay tutulması gerçekleşit.
Ay tutulması nasıl olur derseniz, ay tutulması sırasında dünyanın gölgesine giren ay, güneşten almakta olduğu parlak ışık ve rengi kaybeder; bundan dolayıdır ki ay tutulması gerçekleşir. Ay tutulmasının gerçekleştiği zamanda, güneşin de karşı düğüm noktasında olması gerekir. Ay tutulması sırasında güneş, karşı düğüm noktasında olmasa dahi, bu noktaya yakın halde bulunmalıdır. Ay tutulması sırasında, dünyadan aya ulaşan gölgenin uzunluğu 1.360.000 km’dir. Genişlik ise 8800 km kadardır. Ayın saatteki hızı 3456 km’dir… Peki tüm bu bilgiler doğrultusunda, ay tutulması ne kadar sürer? Ay tutulması ne kadar sürer sorusunun yanıtı 40 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Ay tutulması nerelerden görülür? Ay tutulması, yeryürü ile aynı ufuk çizgisinde bulunan herhangi bir noktadan gözlemlenebilmektedir.
Ay tutulması hakkında bilgi vermeye, ay tutlması sırasında ayın neden kaybolmadığı ile devam edecek olursak: Ay tutulması sırasında ay ve dünya karşılıklı durur; ve güneş ışınları da dünyaya çarpıp, atmosferde kırılır, işte bundan dolayı, ay tutulması sırasında ay tamamen kaybolmamaktadır. Ay tutulması sırasında, dünyanın rengi aya kırmızı olarak yansımaktadır. Bunun nedeni, mavi ışığın yutulması; ve aya, kırmızı ışığın yansımasıdır. Ay tutulmasında ayın rengi ise, tuhaf bir bakır tonuna bürünmektedir. Ay tutulması sırasında ayın renginin bakır tonlarında olmasının sebebi, atmosferik şartlardır.
Ay tutulması hakkında bilgi verirken şunu da belirtmeliyiz ki, bazı zamanlarda kısmi ay tutulması yaşanmaktadır; ve yaşanan bu kısmi ay tutulması, dünyanın, güneşin; ya da ayın farklı durumlarından kaynaklanabilmektedir. Kısmi ay tutulmasının gerçekleştiği durumlarda, ay üzerine düşen, dünyanın tam gölgesi değil, kısmi gölgesidir. Bundan dolayı kısmi ay tutulması olarak adlandırılmaktadır.
Ay tutulması hakkında bilgi vermeye, ay tutulmasının, senede iki kez gerçekleştiği ile devam etmek isteriz; fakat, bazı seneler, hiç ay tutulması yaşanmadığı gibi, senede üç sefer ay tutulması yaşandığına da şahit olunabilmektedir. Bunun sebebi özel bir takım durumlardır…

Eski Yorumlar
  1. sema

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.