Atatürk Son Günlerini Nasıl Geçirdi? Atatürk Mirasını Nereye Bıraktı?

10 Kasım 2014’ün yaklaşması dolayısı ile, Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Atatürk nasıl hastalandı sorusunun yanıtını sizlerle daha önce paylaşmıştık. Şimdi ise, Atatürk son günlerini nasıl geçirdi sorusunun yanıtını vererek, Atatürk’ün son günlerini sizlere kısaca anlatmaya çalışacağız… Bakalım Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk son günlerinde neler yaptı?

Atatürk’ün Ankara’da Katıldığı Son Tören

Atatürk, Samsun’un kurtuluşu olan 19 Mayıs 1919’u kendi doğum günü olarak nitelendirmiştir. Ve, 1938 yılında, hastalığı hızlı bir şekilde ilerlerken, Ankara’da Samsun’un kurtuluşu için düzenlenen törene katılmış bulunmaktadır. Ankara’lılar, Atatürk’ü bir tören ile, son kez görmüştürler.

Hastalığının bu döneminde kilosu artan Mustafa Kemal Atatürk, yatmaktan kaynaklı kilo problemi yaşadığını düşünmekte idi. Kendisine verilen üç aylık istirahat döneminde, bu nedenle yatmayı değil, gezmeyi, ve aldığı kiloları vermeyi hedeflemekte idi. Bu dönem tam da Hatay Sorunu’nun yaşandığı dönem idi. Atatürk’ün aklındaki plan, ilk önce Mersin’e gitmek, sonrasında da Adana’ya giderek Hatay’a kadar ulaşmaktı. Hatay Sorunu’nu kendisi çözmek istiyordu. Doktorları elbette bu isteğe karşı çıktılar, ancak sonrasında muayene ettikleri Atatürk’ün, Hatay Sorunu’nu çözmek için çizdiği güzergahta seyahat etmesine izin verdiler.

20 Mayıs 1938’de Mersin’e ulaşmak için yola çıkan Atatürk, sonrasında Tarsus, ardından da Adana’ya giderek, Hatay’ın sınırına kadar otomobili ile geldi. Aklındaki düşünce, Hatay Sorunu için, kendi sağlığı hakkındaki olumsuz düşünceleri silebilmek; bu durumun, Hatay Sorunu’nu çözmede olacakları engellemesine izin vermemekti. Bu nedenle kendini çok yordu. İlk önce askeri birlikleri denetledi, sonrasında da yapılan resmi geçitlerin her birinde ayakta bekledi… Kısacası çok yoruldu…

Atatürk Son Günlerini Nasıl Geçirdi? Atatürk Mirasını Nereye Bıraktı? —>

1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası