Anıtkabir Hakkında Bilgi Ve Anıtkabir’in Yapımı

Mustafa Kemal Atatürk, bir gün Rasattepe gezisi gerçekleştirirken, Rasattepe’nin güzel bir anıt yeri olabileceğini söylemişti; fakat Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetinde, gömüleceği yer ile ilgili hiç bir vasiyeti bulunmamaktadır. Mustafa Kemal’in anıtının Rasattepe’de yapılan Anıtkabir’e konulması önerisi de Mithat Aydın tarafından yapılmıştır. Mithat Aydın, Aydın Milletvekilidir. Rasattepe’de yapılacak olan Anıtkabir önerisini Ankara’da gerçekleştirmiştir.

<

Anıtkabir’in yapılması için pek çok yer değerlendirilmekte idi. Anıtkabir’in yapılması için değerlendirilen yerler arasında: Gazi Orman Çiftliği, Altındağ, Ankara Kalesi, Kabatepe, Etnografya Müzesi… gibi yerler bulunmaktadır. Belirtilen tüm yerler ise Anıtkabir’in yapımı ile ilgilenen komisyon tarafından elenmiştir. Anıtkabir’in Çankaya’ya yapılmasına karar verileceği sırada, Aydın Milletvekili Mithat Aydın, Anıtkabir’in Rasattepe’ye yapılması yönünde bir öneride bulunmuştur.
Anıtkabir’in yapımı 9 Ekim 1944’te başlamıştır. Anıtkabir, 1 Eylül 1953’te tamamlanmıştır. Şu halde Anıtkabir’in yapımı dokuz sene sürmüştür diyebiliriz. Anıtkabir’in yapımı ile ilgili bir yarışma 1941 senesinde düzenlenmiş; ve pek çok dünya ülkesi ile birlikte Türkiye’den pek çok proje, Anıtkabir’in yapımı hakkında fikir vermek için yapılan yarışmaya sunulmuştur. Yarışmaya katılan 49 proje içerisinde 25. proje olan Emin Önal ve Orhan Arda’nın projesi, Anıtkabir’in yapımı için düzenlenen yarışmayı kazanmıştır.
Anıtkabir hakkında bilgi vermek istersek, kısaca, Anıtkabir, 750.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur diyebiliriz. Anıtkabir, Tören Meydanı, Aslanlı Yol, On Kule; ve Mozole’den oluşmaktadır. Anıtkabir’in yüksekliği 907 metredir. Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu mezar odası, sembolik bir lahit olan 40 tonluk mermerin 7 metre altında yer almaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı, Türkiye topraklarından derlenerek yapılmış; ve vatan toprakları olarak adlandırılan topraklarda bulunmaktadır. Mezar odası sekizgen şeklindedir; ve Selçuklu – Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmıştır. Anıtkabir’in ağırlığının ise, ortalama 150.000 ton olduğu hesaplanmıştır.
Anıtkabir’de bulunan Aslanlı Yol’da bulunan aslan heykellerinin sayısı 24’tür. Aslan heykelleri 24 oğuz boyunu simgelemektedir. Aslanlı Yol’daki aslan heykellerinin çift olmaları, birliği ve bütünlüğü simgelemektedir. Aslanlı Yol’da bulunan aslan heykellerinin kedi şeklinde yatmaları ise, barışseverliğin simgesi niteliğindedir. Aslanlı Yol’un taşları, beşer santimlik aralıklarla döşenmiştir. Bunun anlamı ise, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkacak olan kişilerin başlarının öne eğik olmasının istenmesidir.

Latest Comments
  1. Anonim

    çooook güzel

  2. Name

    çok uzun özet dedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası