Anıtkabir Hakkında Bilgi Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi

Anıtkabir Hakkında Bilgi Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi

Anıtkabir hakkında bilgi, gerek Cumhuriyet Bayramı’nın yaklaşması, gerek 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıl dönümünün yaklaşması dolayısı ile internet ortamında sık olarak araştırılıyor. Bu sene de yine her sene olduğu gibi pek çok ilden tur otobüsleri, pek çok insanı Anıtkabir’e götürecek.

Ancak gitmeden önce, gideceğimiz yer ile ilgili araştırma yapmakher birimizin en doğal hakkı.  Kaldı ki Anıtkabir’e gitmesek dahi hakkında bilgi edinmeliyiz. Çünkü ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk orada yatıyor. Anıtkabir’e gidenler Atamızın mezarını göremeseler de onu anmak için yapılmış olan anıt mezarı görebiliyorlar.

Anıtkabir hakkında bilgi sahibi olurken, şu detayı mutlaka bilmelisiniz: Mustafa Kemal Atatürk, bir gün Rasattepe gezisi gerçekleştirirken, Rasattepe’nin güzel bir anıt yeri olabileceğini söylemişti. Fakat vasiyetinde, gömüleceği yer ile ilgili hiç bir vasiyeti bulunmuyordu.

Mustafa Kemal’in anıtının Rasattepe’de yapılan Anıtkabir’e konulması önerisi de Mithat Aydın tarafından yapılmıştır. Mithat Aydın, Aydın Milletvekilidir. Rasattepe’de yapılacak olan Anıtkabir önerisini Ankara’da sunmuştur. Bu sırada zaten Anıtkabir’in yapılması için pek çok yer değerlendirilmekte idi.

Anıtkabir’in yapılması için değerlendirilen yerler arasında: Gazi Orman Çiftliği, Altındağ, Ankara Kalesi, Kabatepe, Etnografya Müzesi… gibi yerler bulunuyordu. Ancak buraların tamamı Anıtkabir’in yapımı ile ilgilenen komisyon tarafından elenmişti. Anıtkabir’in Çankaya’ya yapılmasına karar verileceği sırada, Aydın Milletvekili Mithat Aydın, Rasattepe’ye yapılması yönünde bir öneride bulundu.

Anıtkabir’in yapımı 9 Ekim 1944’te başladı. 1 Eylül 1953’te tamamlandı. Şu halde Anıtkabir’in yapımı dokuz sene sürmüştür diyebiliriz. 1941 senesinde Anıtkabir’in yapımı ile ilgili bir yarışma düzenlenmiş ve pek çok dünya ülkesi ile birlikte Türkiye’den pek çok proje, fikir vermek için yapılan yarışmaya sunulmuştur. Yarışmaya katılan 49 proje içerisinde 25. proje olan Emin Önal ve Orhan Arda’nın projesi, Anıtkabir’in yapımı için düzenlenen yarışmayı kazanmıştır.

Anıtkabir Hakkında Bilgi

Anıtkabir hakkında bilgi vermek istersek, kısaca, 750.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur diyebiliriz. Tören Meydanı, Aslanlı Yol, On Kule ve Mozole’den oluşmaktadır. Yüksekliği 907 metredir. Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu mezar odası, sembolik bir lahit olan 40 tonluk mermerin 7 metre altında yer almaktadır.

Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi

Anıtkabir Hakkında Bilgi

Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı, Türkiye topraklarından derlenerek yapılmış ve vatan toprakları olarak adlandırılan topraklarda bulunmaktadır. Mezar odası sekizgen şeklindedir ve Selçuklu – Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmıştır. Anıtkabir’in ağırlığının ise ortalama 150.000 ton olduğu hesaplanmıştır.

Anıtkabir hakkında bilgi vermeye devam ederken, Aslanlı Yol’da bulunan aslan heykellerinin sayısının 24 olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Aslan heykelleri 24 oğuz boyunu simgelemektedir. Aslanlı Yol’daki aslan heykellerinin çift olmaları, birliği ve bütünlüğü simgelemektedir.

Aslan heykellerinin kedi şeklinde yatmaları ise barışseverliğin simgesi niteliğindedir. Aslanlı Yol’un taşları, beşer santimlik aralıklarla döşenmiştir. Bunun anlamı ise Aslanlı Yol’dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkacak olan kişilerin başlarının öne eğik olmasının istenmesidir.

Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi

Anıtkabir hakkında kısa bilgi vermek istediğimizde de şu hususları anlatabiliriz: Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ebediyete 10 Kasım 1938’de uğurlanmıştır. Ancak hayatını 57 yaşında, genç denilebilecek bir yaşta kaybetmesi dolayısı ile Anıtkabir o dönemde hazır değildi.

Onun kaybı ise tüm Türk milleti için derin üzüntü yaratmıştı. Herkes ona özel bir anıt mezar yapılması talebinde bulundu. Bunun üzerine ilk olarak Reşattepe’de kamulaştırma çalışmaları başladı ve tamamlanmasının ardından,9 Ekim 1944’te nıtkabir’in temelleri görkemli bir törenle atıldı. Yapımı dört aşamada; dokuz yılda tamamlanmıştır.

Anıtkabir hakkında kısa bilgi verirken, Anıtkabir’in özelliklerine de değinmeden geçmemeliyiz.

• Türk mimarlığında 2. ulusal mimarlık dönemi adı verilen dönemde yapılan Anıtkabir bu dönemin özellikleri taşımaktadır. Buna göre anıtsal yönü ağır basan binaların simetriye önem veren yapıları, kesme taş malzemenin kullanılması ile yapılmıştır.

• Anıtkabir’de aynı zamanda Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerinden de yararlanılmış ve özellikle süsleme ögelerine yer verilmiştir.

• 750.000 metrekarelik bir alanda yapılmıştır.

• Anıtkabir, Anıt Bloku ve Barış Parkı olmak üzereiki farklı kısımdan oluşmaktadır.

Anıtkabir hakkında bilgi elbette sadece bu kadarla sınırlı değildir. MaviBoncuğum içerisinde farklı sayfalarda, konuya dair daha farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Burada şunu söyleyebiliriz: sadece çocuklar için değil, hepimiz için Anıtkabir’de olmak büyük bir gurur kaynağıdır. Onun huzurunda saygı duruşunda bulunmak ve onu anmak ise özel günlerde çok daha önemli anlamlar ifade eder.

Eski Yorumlar
  1. Name
  2. Anonim

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.