Almanya Türkiye Saat Farkı – Türkiye Almanya Saat Farkı

Almanya Türkiye Saat Farkı – Türkiye Almanya Saat Farkı

Almanya Türkiye saat farkı çok merak edilen bir konu. Çünkü ülkemizdeki insan ilişkilerine bakıldığında yurt dışında en fazla Almanya’da arkadaş ya da akrabamızın olduğunu görebiliyoruz. Ve yaz aylarının kapımızı çaldığı bu günlerde ya Almanya’dan Türkiye’ye ziyaretler ya da Türkiye’den Almanya’ya gidişler olacak.

Çünkü yurt dışına gidişin en kolay yollarından biri Almanya. Orada çok Türk olması, bizim onların yanına gitmemizi kolaylaştırıyor. Gerek davetiyelerle; gerekse de uçak seferlerinin fazlalığı ile. Hatta yolculuğu sevenler kendi arabalarını getirebilmek ya da götürebilmek adına karayolunu bile tercih edebiliyorlar.

Türkiye Almanya Saat Farkı

Almanya Türkiye Saat Farkı

Ve bu noktada en çok merak edilen konu Almanya Türkiye saat farkı oluyor. Biz de bu konuda sizleri bilgilendirmek istedik. Çünkü bu konu aklımıza sadece oraya gideceğimiz ya da oradan geleceğimiz zaman değil, oradan birini arayacağımız zaman da takılıyor. Acaba hala işte mi? Uyumuş mudur? Uyanmış mıdır?…

Bir ülke ile aramızdaki saat farkını belirleyen en önemli unsur o ülkenin matematiksel konumu ile bizim ülkemizin matematiksel konumu arasındaki farktır. Her ülke kendisineait olan konumda bulunan saat dilimine göre bir saat kullanmaktadır. Ancak ülkelerde şehirler arası saat farklılıkları güneşin durumuna göre değişir.

Bu durumu bizler en çok Ramazan’da imsak ve iftar saatlerinde fark ederiz. Ülkeler arasındaki saat farkını bilebilmek için ise ülkelerin bulundukları saatdilimi hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu noktada her ülkenin saat dilimini bilebilmemiz ise imkansıza yakındır.

Ancak Türkiye’nin üçüncü saat diliminde olduğunu biliyoruz. Saatlerin ileri – Geri alındığı zamanlarda ise ikinci saat dilimine geçiyor ve sonrasında yeniden yaz saatiuygulamasını kullanmaya başlıyorduk. Peki bu durum Almanya için nasıl? Aramızda kaç saat fark var? Berlin’de şu an saat kaç mesela?

Almanya Türkiye Saat Farkı

Almanya Türkiye Saat Farkı

Bu bilgilere sahip olduğumuzda, artık Almanya’daki ya da Türkiye’deki yakınlarımızı daha rahat arayabilecek ya da gezi planlarımızı daha kolay yapabileceğiz.

Almanya Türkiye Saat Farkı

Almanya Türkiye saat farkı en çok, orada çok sayıda Türk’ün yaşaması dolayısı ile merak ediliyor. Sadece Almanya’nın başkenti Berlin’de bile 605.000’den fazla Türk yaşıyor. Bu rakam, ülkemizin bazı küçük şehirlerindeki toplam nüfusa eşdeğer. Bununla birlikte Almanya genelinde toplam 3.5 milyon Türk bulunuyor.

Bahsi geçen Türk’lerin bazıları çok yakın akrabalarımız iken bazıları da çok yakın arkadaşlarımız. Dolayısı ile gidiş – gelişlerimiz de telefon trafiğimiz de oldukça fazla. Ve sadece bu nedenle Almanya’da yaşayan hiç bir Türk kendini yalnız hissetmiyor. Mutlaka bir tanıdıkları oluyor ve aynı dili konuşuyorlar.

Yine bu nedenle gerek Türkiye’den Almanya’ya iş için, gerekse de tatil için gidişler çok kolay. Türkiye’nin herhangi bir şehrine gidiyormuş gibi gidebiliyor,orada kalabiliyor ve tüm bunları yaparken de hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Ancak arada bir saat farkının bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

Bu noktada Almanya Türkiye saat farkı 1 saat olarak belirtiliyor. Eğer bunun farkına varmaz ve Almanya’da hala Türkiye saatini kullanırsanız pek çok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Aynı durum Türkiye’ye geldiğinizde de söz konusudur. Bir arkadaşınızı sohbet etmek için aradığınızda, eğer saat farkına bağlı olarak uyuyorsa aramanızdan çok damemnun olmayabilir.

Türkiye Almanya Saat Farkı

Türkiye Almanya saat farkı belirlenirken her iki ülkenin matematik konumlarına bakılmaktadır. Almanya, tabiri caizse Avrupa kıtasının tam göbeğinde yer alır. Türkiye ise hem Avrupa hem de Asya kıtasında konumlanan bir ülkedir. Dolayısı ile iki ülke arasında 3.010,4 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Aradaki bu fark ise beraberinde Türkiye Almanya saat farkı oluşmasını getirmektedir. Buna göre Almanya’nın saati Türkiye saatinden 1 saat geridir. Yani ülkemizde şu an saat 12:32 ise Almanya’da 11:32’dir. Ankara’da saat 19:25 iken, Berlin saati 18:25’i göstermektedir.

Almanya İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Almanya ile Türkiye arasındaki saat farkı iki ülke arasındaki meridyen farkından kaynaklanmaktadır. Her ülkenin bir diğerinden farklı bir meridyende bulunması söz konusu ise aralarında saat farkı da var demektir. Ancak aynı meridyen üzerindeki iki ülke arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Almanya ile Türkiye arasındaki saat farkı 1’dir.Almanya saati Türkiye saatinden 1 saat geridir. Türkiye saati Almanya saatinden 1 saat ileridir. Buna göre Almanya’^da saat 12 iken Türkiye’de saat 13’tür. Türkiye’de saat 23 iken Almanya’da saat 22’dir.

Almanya Türkiye Arası Saat Farkı

Almanya Türkiye arası saat farkı 1’dir. Sitemiz içerisinde diğer ülkeler için saat farkı bilgilerini de bulabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.