İnternetten Alışveriş Yapmak Bazen Bir Zorunluluk Halini Alır

İnternetten alışveriş, günümüzde pek çok kişinin gerçekleştirdiği bir uygulama olmasına karşın, bugüne kadar internetten alışveriş yapmayan kişilerden birisi olarak, sizlere internetten alışverişin gerekliliği hakkında bir takım şeyler anlatmak için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim… Az önce de belirttiğim gibi internetten alışveriş yapmadım. İşim internet üzerinde olduğu için sürekli internetten alışveriş yapıyorum aslında, fakat yaptığım alışverişler online internet hizmetleri ile alakalı oluyor. Mesela, domain adı almak için internetten alışveriş yapmak zorundasınız. Domain adı barındırmak için yine internetten hosting alışverişi gerçekleştirmek durumundasınız, ama bunlar zaten düzenli olarak internetten alışveriş yapmanızı gerektiren durumlardır. Ben internetten alışveriş yapmadım derken, somut ürünlerden bahsetmekteyim. Örneğin, internetten alışveriş yaparak giysi almadım. İnternetten alışveriş yaparak telefon almadım. İnternetten alışveriş yaparak kargo ile bana ulaştırılabilecek hiç bir ürünün alışverişini yapmadım; ama bu yapmayacağım anlamına gelmiyor. Çünkü:

<

7.5 – 8 senelik bir bilgisayar kullanıcılığım söz konusu. Bilgisayar kullanmaya başladığımda, bilgisayar kullanımı ile ilgili, kelimenin tam anlamıyla hiç bir şey bilmiyordum. Diyebiliriz ki: çarpıdan sayfa kapatmayı bile bilgisayarcıdan öğrenmiştim. Fakat bilgisayar dersim vardı; ve sadece okumakla da bilgisayar kullanımını öğrenemeyeceğim için, bilgisayar almaya karar verdim. Bir de bir bilgisayar kitabı aldım; ve kitaptan okuduklarımı bilgisayarda uygulayarak bilgisayar kullanımını öğrendim. Bilgisayar kursuna gitmedim mi? Gittim. Fakat bilgisayar kullanmayı öğrendikten ortalama bir beş ya da altı sene sonra. Amacım sadece bilgisayar sertifikası almaktı; ve onu da aldım… Bilgisayar kursu, gereksinim duyulan bilgileri vermekten yoksun, sıfırdan bilgisayar kullanımını bilgisayar kursunda öğrenenler, bilgisayar kursu sonunda bilgisayar sertifikası almak için girdikleri sınavda benden yüksek not aldılar; öyle ki, ben 100 üzerinden 47 aldım, 47 bilgisayar sertifikası almak için yeterli bir not değildi, kopye çektim; hem de hiç bir şey bilmeyen birinden… Her neyse, konumuz ne bilgisayar kursları; ne de bilgisayar sertifikası; ama bilgisayar hocamın bana dediği iki kelime vardı: ”Sana inanmıyorum. İnternet siteleri yapıyorsun, radyocusun; ama benim dediklerimin hiç birini yapamıyorsun…”
Bilgisayar kullanımında ilk olarak klavye kullanımını öğrenmeye; ve elimi yazı yazmaya alıştırmaya çalışıyordum. Klavye kullanımını öğrenmek için, sürekli yazı yazıyordum. Şu anda hala, ilk bilgisayar aldığımda bana verilen klavyeyi kullanmaktayım. Biraz reklam gibi olacak ama kullandığım klavyenin modeli diğer bilgisayar klavyelerinden biraz farklı. A4 Tech KB-8 PS/2 Q Klavye, Googleden araştırabilirsiniz, çok ince bir kaç farklılık olduğunu göreceksiniz sizin klavyenizden. Örneğin A4 Tech KB-8 PS/2 Q Klavyede, İ harfinin yanında virgül yoktur; fakat sizin klavyenizde, muhtemelen İ’nin yanında virgül vardır; yoksa da benim gibi azınlık grubunda yer alıyorsunuz demektir. A4 Tech KB-8 PS/2 Q Klavyede, enter’in şekli de sizin klavyenizin şeklinden farklıdır; isterseniz onu da bir inceleyin. Asıl önemli olanlar da aslında sadece bunlar. Bunun dışında komut tuşlarına ister istemez alışılır; ama, işi benim gibi yazı yazmak olan; ve günde ortalamada 25 – 25 tane, 500 kelimelik yazı yazmak durumunda olan bir kişi için, size basit görünen bu ince ayrıntılar, oldukça önemlidir. Bu klavyeye alışan, başka bir klavyeye zor alışır; eğer sürekli yazı yazıyor; ve yavaşlamaması gerekiyorsa… Bir de ben, pis bir klavye kullanıcısıyım; yani, klavyemin üzerinde kahve lekeleri de görebilirsiniz; pasta küncüleri de… Üniversiteye hazırlanırken matematik kursu öğretmenimiz bize derdi ki: ”çalışkan öğrencinin kitabına defterine çay dökülür…” demekki çok çalışkan değilmişim ki çözememiştim ne alaka olduğunu. Fakat çalışkan klavye kullanıcısı, sürekli bir şeyler yer ya da içerken klavye başında olursa, dökülüyor… Bu da ince bir ayrıntıdır sanırım… 🙂
Bir süredir A4 Tech KB-8 PS/2 Q Klavye arayışı içerisindeyim. Markası da çok önemli değildi aslında. Modeli benzeseydi, markaya önem vermeden alacaktım. Arkadaşlar, inanmazsınız, yüzlerce klavye çeşidi gördüm; ama A4 Tech KB-8 PS/2 Q Klavyeye benzeyen bir klavye görmedim… Doğal olarak internetten alışveriş yapma arayışına girmeye mecbur kaldım.
Peki internetten alışverişin faydaları; ve internetten alışverişin zararları nelerdir? Bu konuya bu uzun yazımın içerisinde girmek istemiyorum; ilerleyen yazılarımızda sizlerle, internetten alışverişin faydaları; ve internetten alışverişin zararlarını da paylaşırız; fakat, eğer yeni bir klavye almak istiyorsanız, rahat kullanım istiyorsanız, ve internetten alışveriş yapmayı seviyorsanız, size A4 Tech KB-8 PS/2 Q Klavyeyi tavsiye ederim. Sadece rahatlık değil, kalite açısından da büyük kazanım sağlarsınız. Piyasadaki 100 – 200 TL’lik klavyelerden daha uzun süreli kullanım sağlar. Belirttiğim gibi, ben şu anda yazdığım klavyeyi ortalama sekiz senedir kullanmaktayım. Ne yaparsınız; alışkanlıklardan kolay vazgeçilmiyor… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası