Fenerbahçe Fenerbahçe Taraftarlarına Verdiği Bu Zararı Nasıl Ödeyecek?

Futbolda şike soruşturması ile adını gündeme yazdıran Fenerbahçe’nin durumunun ne olacağı, 11 Temmuz’da, savcılıktan alınacak olan delil ve kanıtlar aracılığı ile, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenecek. Bununla ilgili haberimizi ve nelerin olabileceğini, bir önceki haberimizde zaten aktarmıştık; ancak, sonuç her ne olursa olsun, futbolda şike ve teşvik soruşturması ile, gündeme bu denli yerleşen Fenerbahçe’nin, taraftarlarının ne yapacakları belli değildir. Şöyle ki:

<

Fenerbahçe taraftarı, her koşulda ve her durumda takımını destekleyen bir taraftardır. Ve Fenerbahçe taraftarı, hiç bir şekilde, karşısındaki kişilerle ağız dalaşına girmekten kaçmayan; gerektiğinde de kuvvet kavgalarından kaçınmayan taraftar kitlesidir. Belki de bu nedenle, Fenerbahçe, Türkiye’de, sadece kendi taraftarları tarafından sevilen bir takımdır. Fenerbahçe dışındaki neredeyse tüm takımlar, birbirlerini kardeş takım ilan etmişlerdir. Tek rakip ise Fenerbahçe…
Fenerbahçe hakkında gündeme gelen futbolda şike olayları, diğer takımları etkikemese dahi, takımların taraftarlarını etkileyecektir. Tribünlerde Fenerbahçe taraftarları ile karşı karşıya kalacak olan Trabzonspor taraftarlarını, Galatasaray taraftarlarını; ya da Beşiktaş taraftarlarını… Büyük takımları geçelim derseniz; küçük takımların taraftarlarını; mesela, Kasımpaşa taraftarlarını, Fenerbahçe taraftarları ile, aynı stadyumda karşı karşıya düşünebiliyor musunuz? Rakip takımlar, her zaman Fenerbahçe aleyhinde, belki de küfürlü sloganlar atacak; ve bu durum, taraftarlar arasında ciddi kavgalara neden olacak; belki de insanlar ölecek… Bu durumun engellenebileceğini ya da bir süre sonra unutulacağını düşünenleriniz varsa yanılıyor; Fenerbahçe şu anda, adı böyle bir olaya karışmışken dahi, Galatasaray’ın, geçmiş dönemlerde, adı sansasyona karıştırılmamış şampiyonluklarını konuşuyor; değil ki bu olay, televizyonlarda, yetkili isimler tarafından yapılırken, taraftarlar kendileri için her şeyi malzeme olarak görürken, Futbolda şike ve teşvik soruşturmasına bu şekilde adı karışan Fenerbahçe’nin bu durumu unutulabilir mi?
Büyük takım taraftarları rekabet nedeniyle bu olayı unutmayacakken, küçük takım taraftarları ise, futbolda şike ve teşvik soruşturmasına adlarının karışmaması nedeniyle, haklarıyla o mertebelerde olduklarını düşünerek Fenerbahçe’ye tepki gösterecek. Bu durum ise, tüm Türkiye’yi karıştıracak. Şimdi soruyoruz size: takımını bu denli destekleyen ve takımına bu denli bağlı olan Fenerbahçe taraftarlarına karşı, Fenerbahçe, vermiş olduğu bu zararı nasıl ödeyecek?
Galatasaray – Fenerbahçe karşılaşmalarında, Fenerbahçe’yi hakemin savunmöası nedeniyle, Galatasaray’ın yenildiğini söyleyen Galatasaray taraftarlarına karşı takımını savunan Fenerbahçe taraftarları, şu andan itibaren, hakları ile kazandıkları maçlarda dahi, takımlarının arkasında, nasıl duracaklar? Olayın Türkiye ekonomisine zarar vereceğini konuşup da, Fenerbahçe’nin küme düşürülmesini istemeyenlere sorumuz; pek çok kişi bu nedenle kavga edecek; bu durumda belki de yaşanacak olan can kayıplarının önlemleri, karşılaşmaların seyircisiz sahalarda oynatılması ile mi alınmalı? Ya suçsuz olan karşı takımın ne günahı ola ki, seyircisiz sahada maç oynaya


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası