Aldatmak Nedir? Aldatmak Hakkında Düşünceleriniz Ne Şekilde?

Aldatmak konusunda, hepimizin az ya da çok fikri vardır. Ancak, aldatan insanlar, genellikle, aldatmak nedir sorusunun cevabını: eşinden ya da sevgilisinden başka birisiyle cinsel birliktelik yaşamaktır olarak vermektedirler. Oysa ki, aldatmak nedir sorusunun cevabı bundan çok daha fazlasıdır; ve aldatmak nedir sorusunun cevabı, sadece, eşini ya da sevgilisini cinsel anlamda başka birisiyle birlikte olarak aldatmaktan çok daha fazlasıdır. Aldatmak, bu denli masum değildir. Aldatmak nedir sorusunun cevabı: sizin, bir insanla evli ya da sevgili iken, beyninizin başka birisi ile meşgul olmasıdır aslında. Yani aldatmak nedir sorusunun cevabı dönem dönem hepimiz için geçerli olmaktadır… Bir insanla evli ya da sevgili olmak, aklınızda ve hayalinizde sadece o insanı canlandırmakla, aldatmak nedir sorusunun cevabını: ”ben yapmadım o eylemi” diyerek, yüreklice verebilmektir.

<

Aldatmak nedir sorusunun cevabı, aldatmanın başladığı yerden gelmektedir aslında: aldatmak, aklın, başka bir kişi ile meşgul olması demektir. Bu olaydan, aklın meşgul olduğu kişinin haberinin olması ya da olmaması da bu anlamda çok bir şey ifade etmemektedir. Siz birisiyle birlikteyken, aklınız başka birisi ile meşgulse, siz onu aldatmak eylemini gerçekleştirmişsiniz demektir. Cinsel birliktelik zaten olayın ileri; ve belki de en iğrenç boyutudur zaten…
Kimi erkekler, ”cinsellik bir zaaftır” der; ve, eşlerini cinsel anlamda başka birisi ile aldatmadığı zamanlarda, ödül bekler gibi tavır sergilerler… Oysa ki, cinsellik bir zaaf olsa; ve etrafımızdaki insanlar bu olayı bu şekilde düşünselerdi, çevremiz sürekli aldatan; ve aldatılan insanlarla dolup taşardı. Cinselliğin zaaf olduğunu düşünen erkeklere zayıf karakterli diyebilir miyiz bu durumda? Belki de biraz öylelerdir ne dersiniz?
Aldatmak nedir sorusunun cevabını, anlattığımız şekilde veren psikologlar şunu belirtiyorlar: ”Tam bir ilişkinin ortasında, hayatınızın aşkını bulduğunuzu düşünüp, başka birisine aşık olabilirsiniz. Burada önemli olan, birlikte olduğunuz kişiye, ben aşık oldum diyip, gidebilmektir..”
Peki, aldatmanın duygusal olanı mı yoksa bedensel aldatma mı daha kötüdür? Toplumumuzun geleneklerine baktığımız zaman, bedensel; yani cinsel aldatmanın daha kötü olduğunu düşünüyoruz. Cinsellik ayıptır; sadece eş ile paylaşılmalıdır olgusuna inanıyoruz; ancak, olay aslında bu mudur? Yoksa sizi seven bir insanın, başkasını sevmesine tahammülünüz yok mu? Oldukça geniş kapsamlı bir konu olan aldatmak konusuna, ilerleyen yazılarımızda da devam edeceğiz. Ancak, her ne şekilde olursa olsun, aldatmak aldatmaktır; hayatlarımızdan alır, başka hayatlarla karıştırır; bir düğüm haline gelir; çözmek isteseniz bile çözemez duruma gelirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası