Rüyaları Etkileyen Faktörler

Rüyaları Etkileyen Faktörler

Bazen bir gün önce yaşadığımız olayı, bazen bir gün sonra göreceğimiz kişiyi gördüğümüz rüyalarımız, bazen de bize işaretler gönderiyor. Ve biz, hangi rüyanın, aslında işaret, ya da bilinç altı olduğunu ayırt edemiyoruz. Bu yazımızda sizlere, rüyalarımız nasıl oluşur sorusunun yanıtlarından söz ederek, rüyaları etkileyen faktörlerden bahsedeceğiz.

Rüyalarımız Nasıl Oluşur?

• Rüyaları etkileyen faktörlerden ilki, uyku sırasında koklanan kokular… Güzel kokularla uyuduğunuzda gördüğünüz rüyalar güzel iken, kötü kokular aldığınız uykunuzda kabus şeklinde rüyalar görebilmeniz mümkün. Odanızda bir çiçek kokusunun olması, sizi güzel alemlere rüyanızda götürürken, özellikle yaz aylarında, pencere açık iken uyuduğunuzda, dışarıdan gelen kanalizasyon kokuları dolayısı ile kabuslar görebilmeniz de muhtemel.

• Uyku sırasında dış ortamdan gelen sesler de rüyalarımızı etkileyebiliyor. Örneğin, sabah olduğunda; ve uyanmak için kurduğunuz alarm çalarken, uyandığınızda, kabus görüyor olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama, geceleri deniz sesi, ya da dinlendirici müziklerle uyursanız, daha hoş rüyalar görürsünüz.

• Rüyaları etkileyen faktörlerden bir diğeri ise, uyumadan önce tüketilen yemeklerdir. Baharatlı, acı, içerisinde peynir olan büyük porsiyonları… yani sindirimi zor yiyecekleri, uyumadan önce yerseniz, bu durum sizin kötü rüyalar görmenize neden olur. Bununla da kalmaz, rüyayı görmenizin hemen sonrasında uyanırsınız; ve gördüğünüz kabusları hatırlarsınız.

• Uyuma şeklinizin de rüyalarınız üzerindeki etkisi büyük. Yüz üstü yattığınızda, karşı cinsle alakalı rüyalar görme ihtimaliniz artıyor örneğin… Bu durumun nedeni, nefes alışların değişmesi ile ilişkilendiriliyor. İşte bu sebeple uyuma pozisyonunuzu, görmek istediğiniz rüyalara göre belirleyebilirsiniz.

• Gördüğünüz rüyaların netliği; ve hatırlanabilirliği de vücudunuzdaki B6 vitamini ile ilişkilendiriliyor. Baklagiller, kuruyemişler, muz… içeriğinde B6 vitamini bulunduran besinlerdir; ve tüketmeniz halinde, gördüğünüz rüyaları daha net şekilde hatırlarsınız.

• Rüyaları etkileyen faktörlerden bir diğeri de kullanılan ilaçlardır. Özellikle antidepresan ilaç kullanımı gerçekleştiriyorsanız, rüyalarınızda kabus görebilme olasılığınız oldukça yüksek demektir.

• Sigarayı bıraktığınızda daha çok rüua görmeniz mümkün. Ancak ilk 1 yıl boyunca, bu rüyalarda sık sık sigara içtiğinizi görebilirsiniz. Vücudunuz nikotinden arındıkça, siz daha güzel rüyalar göreceksiniz…

• İzlediğiniz televizyonlar da rüyalarınızı etkiliyor. Örneğin, siyah beyaz televizyonların olduğu dönemlerde insanların rüyaların daha çok grinin tonlarında olduğunu hatırlamak gerekiyor.

• Açlık da rüyaları etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Kan şekerinizin düşük olduğu uykunuzun rahat olmamasının yanında, rüyalarınızda yemek görme ihtimaliniz de oldukça yüksek oluyor.

• Uyumadan önceki, özellikle son 10 dakikanız uykunuzu, ve rüyalarınızı etkiliyor. Bu nedenle, korku filmi izlediğinizde kabus görme, resimlere baktığınızda güzel şeyler görme ihtimaliniz oldukça yüksek.

• Hamile iseniz; ya da yeni doğum yapmışsanız da, rüyalarınızda bebeğinizi görme olaslığınız oldukça yüksek. Bu durum hem hormon iniş çıkışları, hem de vücudun kendini bebeğe hazırlamasından kaynaklanıyor…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.