0

Yolculuk Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyiz? Yolculuk Sırasında Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bu yazımızda sizlere, yolculuk sırasında nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenler, ve yolculuk sırasında dikkat etmemiz gerekenler ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer Ramazan Bayramı 2013 dolayısı ile siz de, yolculuk sırasında nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenleri gözden geçirmeye başlayalım… İşte yolculuk sırasında dikkat etmemiz gerekenler:


Yolculuk sırasında nelere dikkat etmeliyiz? Eğer ramazan bayramı 2013 için tatile gece saatlerinde gitmeyi planlıyorsanız, olabildiğince uzun far değil, kısa far kullanmanız gerekmektedir. Bu detay sizin, diğer sürücüler tarafından daha kolay görünmenizi olanaklı hale getireceğinden dolayı oldukça önemlidir.
Yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de aracın sık sık hava almasının sağlanmasıdır. Bunun için, aracında klima bulunan kişilerin dahi, pencerelerini zaman zaman açmaları, ve araç içerisine temiz hava girişini olanaklı hale getirmeleri gerekmektedir.
Yolculuk sırasında dikkat etmemiz gerekenlerden bir diğeri de, önümüzdeki araç ile aramıza koyacağımız mesafedir. Saatteki hızımız seksen kilometre ise, önümüzde bulunan araç ile aramızdaki mesafe en az kırk metre olmalıdır. Buna kaç kişinin uyacağı meçhul de olsa, uzun yolculuk sıorasında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer aldığını biz sizlere belirtmiş olalım…
Yolculuk sırasında nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay ise, cep telefonu ile konuşulmamasının gerekliliğidir. Yolculuk sırasında dikkat etmemiz gerekenler arasında yer alan, cep telefonu ile konuşulmamasının gerekliliği, size, kaza yapma riskinizi %75 oranında azaltmak şeklinde geri dönecektir. Bu da oldukça büyük bir oran. Eğer cep telefonu ile konuşacaksanız aracınızı bir kenara çekmeli; sonrasında ise, telefonu kapatmanızın ardından bir beş dakika beklemeli, ve yolunuza bu şekilde devam etmelisiniz. Cep telefonu ile konuşulduğundan daha fazla riskin, cep telefonu ile konuştuktan sonra gündeme geldiğini unutmamalısınız.
Yolculuk sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da, hızın yüksek olmamasının gerekliliğidir. Kaza anında, ne kadar hızlı iseniz o kadar zor ve geç duracağınızı belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise, yol çalışmalarının yapıldığı alanlardır. Trafik işaret ve işaretçilerine her zaman dikkat edilmesi gerekmekle birlikte, çalışmaların yapıldığı yerlerde daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.
Yolculuk sırasında dikkat etmemiz gerekenlerden bir başkası da, araç hareket halinde iken, her zaman emniyet kemerinin takılı bulunmasının gerekliliğidir.
Yolculuk sırasında nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan başka bir unsur ise molaların verilme sıklığıdır. Her iki saatte bir mola verilmeli, ve her molada araçtan inilmelidir, bunun yanında, yorgunluk hissi duyulduğunda da araçtan mutlaka inilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de araç içerisinde bol sıvı tüketiminin gerçekleştirilmesinin gerekliliğidir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.